23 kwietnia, w Światowy Dzień Książki, został opublikowany najnowszy raport Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa. Kogo najczęściej czytają Polacy? W oparciu o wyniki badania przygotowaliśmy listę najchętniej wybieranych autorów w 2019 roku.

10. B.A. Paris

Listę najpoczytniejszych autorów w Polsce otwiera B.A. Paris – brytyjska powieściopisarka pochodzenia francusko-irlandzkiego, specjalizująca się w thrillerach. Zadebiutowała w 2016 roku powieścią Za zamkniętymi drzwiami, a w kolejnych latach spod jej pióra wyszły Na skraju załamania, Pozwól mi wrócić oraz Dylemat – ostatni tytuł ukazał się w Polsce w marcu tego roku. Książki Bernadette wciągają czytelników, sprzedają się w Polsce w piorunującym tempie – średnio jedna na 2,5 minuty!

Zobacz również: Nowy raport o stanie czytelnictwa. Ilu Polaków czyta książki? [WYKRESY]

9. Blanka Lipińska

Pierwsza polska autorka na liście dziesięciu najpopularniejszych autorów Biblioteki Narodowej w Polsce to Blanka Lipińska. Swoją karierę pisarską rozpoczęła w 2018 roku od bestsellerowego romansu erotycznego 365 dni. W 2020 roku książka doczekała się adaptacji kinowej, która z miejsca stała się hitem kasowym. Debiut literacki Blanki doczekał się kontynuacji w dwóch kolejnych tomach serii Ten dzień oraz Kolejne 365 dni – obydwie pozycje cieszą się fenomenalną sprzedażą w księgarniach.

8. Katarzyna Grochola

Kolejne miejsce w rankingu zajęła Katarzyna Grochola – autorka wielu powieści obyczajowych, pisarka z ponad dwudziestoletnim dorobkiem literackim. Na swoim koncie ma trzynaście książek, sześć zbiorów opowiadań oraz dwa wywiady-rzeki z psychoterapeutą Andrzejem Wiśniewskim. Napisane przez nią książki sprzedały się w nakładzie ponad 5 milionów egzemplarzy. Wydana w maju 2019 roku powieść Zranić marionetkę wyłamuje się z dotychczasowego trendu i jest pierwszym kryminałem w dorobku autorki.

Katarzyna Grochola. Fot. Wikimedia Commons

7. Katarzyna Bonda

Dziennikarka, scenarzystka oraz królowa polskiego kryminału. Katarzyny Bondy chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. To ona wprowadziła do polskiej powieści kryminalnej nowy typ detektywa, którym jest psycholog policyjny Hubert Meyer – bohater pierwszej serii kryminalnej autorki. Wydane na jesieni 2019 roku najmłodsze dziecko pisarki Miłość leczy rany to ciekawy mariaż kryminału z elementami magii i fantastyki, otwierający nową trylogię kryminalną Wiara, Nadzieja, Miłość.

Katarzyna Bonda. Fot. Wikimedia Commons

Zobacz również: Książki w kwarantannie:15 nowości, które ukazały się mimo epidemii

6. Andrzej Sapkowski

Filar polskiej fantastyki, zdobywca kilkudziesięciu polskich oraz światowych nagród literackich, twórca legendarnego Wiedźmina – Geralta z Rivii. Jego książki zostały przetłumaczone na blisko dwadzieścia języków – jest najczęściej po Lemie tłumaczonym polskim autorem fantastyki. Filmy, seriale, gry oparte na jego powieściach z miejsca stają się globalnymi hitami. Jego powieści i opowiadania od dekad niezmiennie okupują listy bestsellerów wydawniczych.


Andrzej Sapkowski. Fot. Wikimedia Commons

5. / 4. Adam Mickiewicz oraz Henryk Sienkiewicz

W masowym obiegu czytelniczym znaleźli się (kolejny rok z rzędu) najwięksi przedstawiciele polskiej literatury pięknej – Adam Mickiewicz (miejsce piąte) oraz Henryk Sienkiewicz (miejsce czwarte). Pomimo że autorzy docierają do czytelników głównie na drodze szkolnego obiegu czytelniczego, najszerszą grupę odbiorców ich literatury stanowią osoby starsze, które edukację mają już dawno za sobą.

Zobacz również: Kryminały wciągające jak seriale

3. Stephen King

Trzecie miejsce na podium w 2019 roku zajął Stephen King – jeden z najpoczytniejszych autorów naszych czasów. Twórca horrorów, które przeszły do klasyki gatunku Lśnienie, Smętarz dla zwierzaków, Miasteczko Salem, nie ogranicza się jednak do jednego gatunku, czego przykładem może być 8-tomowa seria fantasy Mroczna Wieża. Jest wielokrotnym laureatem Nagród Brama Stokera i British Fantasy Award. W 2019 roku ukazała się kolejna powieść grozy Kinga – Instytut. Dosłownie kilka dni temu na polski rynek książki wszedł nowy zbiór opowiadań autora – Jest krew.

2. Olga Tokarczuk

Do pierwszej trójki w roku 2019 po raz pierwszy trafiła Olga Tokarczuk. Choć od momentu debiutu jej książki zawsze były wymieniane przez respondentów badania Biblioteki Narodowej, nigdy wcześniej nie trafiła do masowego obiegu czytelniczego. Literacka Nagroda Nobla, a także Nagroda Bookera wprowadziły Tokarczuk do szerokiego obiegu czytelniczego.

Zobacz również: Cięgi Jakubowe. Spory o Nagrodę Nobla dla Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk. Fot. Wikimedia Commons

1. Remigiusz Mróz

Na szczycie podium w 2019 roku stanął Remigiusz Mróz, który od chwili swojego debiutu w raporcie Biblioteki Narodowej wspinał się co rok o jeden szczebel w rankingu wyżej. Autor czterdziestu trzech powieści należących do wielu gatunków literackich, w większości powieści kryminalnych, jest pierwszym polskim pisarzem, który otrzymał podwójną nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru Międzynarodowego Festiwalu Kryminalnego (zaKasację oraz Zaginięcie). Pod koniec marca bieżącego roku ukazała się kolejna część serii z Joanną Chyłką – Ekstradycja.

Remigiusz Mróz. Fot. Wikimedia Commons
1 Shares:
Może zainteresować Cię także