Od publikacji pierwszej książki, której bohaterami są Muminki, minęło 75 lat. Tove Jansson wydała Małe trolle i duża powódź w 1945 roku. Od tego czasu mieszkańcy Doliny Muminków towarzyszą kolejnym pokoleniom małych czytelników na całym świecie.

Tove Jansson urodziła się w Helsinkach w 1914 roku w rodzinie o artystycznych zamiłowaniach – ojciec Tove był rzeźbiarzem, a matka ilustratorką (bracia również byli artystami). Autorka Muminków debiutanckie ilustracje w prasie publikowała już w 1928 roku. W latach trzydziestych studiowała malarstwo w Sztokholmie, Helsinkach i Paryżu. Mieszkała w Helsinkach, ale większość czasu spędzała w Zatoce Fińskiej na wyspie Klovharu (wyspa byłą inspiracją dla krain znanych z twórczości Jansson). Pierwszą z części książek o Muminkach Małe trolle i duża powódź Jansson napisała w 1939 roku (wydana w 1945 roku), jednak dopiero dwa kolejne tytuły Kometa nad Doliną Muminków  (1946 r.) i W Dolinie Muminków (1948 r.) przyniosły jej rozgłos. Jansson jest też autorką książek dla starszych czytelników, stworzyła także ilustracje do Hobbita, czyli tam i z powrotem i Alicji w Krainie Czarów.

Zobacz również: Którą postacią z Muminków jesteś? Ten quiz sprawdzi to za ciebie!

Saga o sympatycznych trollach i ich przyjaciołach podbiła serca dzieci na całym świecie i została dotąd przełożona na ponad trzydzieści języków. Tove Jansson uczyniła małe trolle bohaterami dziewięciu książek i ponad dwudziestu komiksów (które tworzyła wraz z bratem Larsem Janssonem). Z czasem przygody Muminków zostały przeniesiona na ekrany (w Polsce realizowano serial animowany, produkowany przez Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for) czy na deski teatrów.

Zobacz również: Książki o Harrym Potterze mają wpływ na osobowość? Sprawdzamy, co odkryli badacze

Świat stworzony przez Tove Jansson od kilku dekad zachwyca małych czytelników, a bohaterowie sagi na stałe zapisali się w historii literatury dla dzieci. Przygody Muminków pełne uniwersalnych prawd, humoru i pozbawione nadmiernego moralizowania zyskują kolejne pokolenia wiernych fanów. Nie bez znaczenia pozostają także charakterystyczne ilustracje autorstwa Tove Jansson, dzięki którym magiczny świat Muminków wgląda pod każdą szerokością geograficzną tak samo.

W tym roku wydawnictwo Nasza Księgarnia wydało wznowienia kultowych książek o Muminkach. W nowej szacie graficznej, ale z oryginalnymi ilustracjami ukazały się Małe trolle i duża powódź, Kometa nad Doliną Muminków, W Dolinie Muminków, Pamiętniki Tatusia Muminka, Lato Muminków, Zima Muminków, Tatuś Muminka i morze.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Polub-Twoją-Księgarnię-na-Facebooku-1.jpg

Źródło: www.nk.com.pl

22 Shares:
Może zainteresować Cię także