Czytaliście Harry’ego Pottera? Naukowy zbadali, jaki wpływ na cechy osobowości ma lektura najsłynniejszej serii książek J. K. Rowling.

Seria przygód czarodzieja z Hogwartu i jego przyjaciół od dwóch dekad fascynuje dzieci i młodzież na całym świecie. Pierwsza z ośmiu części o Harrym Potterze ukazała się w 1997 roku (wydanie polskie ukazało się w 2000 roku nakładem wydawnictwa Media Rodzina) i szybko zdobyła uznanie czytelników oraz krytyków. Książki o perypetiach młodego czarodzieja zostały przełożone na kilkadziesiąt języków, a kolejne ekranizacje przyniosły odtwórcom głównych ról międzynarodowy sukces.

Fenomen popularności przygód Harrego Pottera od lat jest przedmiotem analiz krytyków literackich i naukowców. Jedno z przeprowadzonych kilka lat temu badań wykazało, jaki wpływ na usposobienie mogła mieć lektura książek o czarodzieju z Hogwartu. Jak informuje Journal of Applied Social Psychology, badanie przeprowadzone na grupach uczniów szkół w Wielkiej Brytanii i we Włoszech wykazało, że lektura książek o Harrym Potterze wpływa na stosunek uczniów do osób narażonych na wykluczenia.

Zobacz również: Nowa powieść J. K. Rowling – polskie wydanie już w sierpniu

Wszystkie z książek J.K. Rowling o Harrym Potterze charakteryzują się klasycznym konfliktem dobra (Harry Potter) i zła (Lord Voldemort). To właśnie identyfikacja z postawą młodego czarodzieja sprawia, że uczniowie, którzy brali udział w badaniu, byli w mniejszym stopniu podatni na stygmatyzację np. mniejszości narodowych. Harry Potter oraz grupa jego towarzyszy nieustannie musiała mierzyć się z próbami wykluczenia (Harry przez charakterystyczną bliznę, czy Hermiona, której rodzice byli mugolami – osobami spoza magicznego świata).

Zobacz również: Jak czytanie książek wpływa na rozwój naszego mózgu? Badają to naukowcy

Podczas jednej z części opisywanych badań, dzieci miały w ankiecie wypowiedzieć się na temat imigrantów, a następnie przeczytać fragment powieści J. K. Rowling. Uczniów biorących udział w badaniu podzielono na dwie grupy – pierwsza z grup czytała fragment, w którym jeden z uczniów szkoły magii w negatywny sposób wypowiada się o przyjaciółce Harry’ego, Hermionie (ze względu na jej mugolskie pochodzenie). Druga grupa badanych uczniów czytała fragment o neutralnym znaczeniu. W kolejnej ankiecie dotyczącej imigrantów dzieci, które czytały fragment o Hermionie, wykazały się większą tolerancją, a ich oceny były bardziej pozytywne.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Polub-Twoją-Księgarnię-na-Facebooku-1.jpg

Źródło: www.businessinsider.com.pl, www.onlinelibrary.wiley.com

14 Shares:
Może zainteresować Cię także