Naukowcy zbadali wpływ czytania na kondycję naszego umysłu – do jakich wniosków doszli?

W jaki sposób czytanie redukuje poziom stresu, czy może prowadzić do zmian w mózgu, a tym samym wpływać na naszą zdolność koncentracji – nad tym już wielokrotnie skupiali się badacze z różnych ośrodków akademickich na całym świecie.

Naukowcy z Uniwersytetu Sussex dowodzą, że jedną z najskuteczniejszych metod redukcji stresu jet czytanie książek. Osoby biorące udział w przeprowadzonym przez nich badaniu poddawane były warunkom powodującym stres, a następnie przy użyciu różnych metod stres ten miał być niwelowany. Eksperyment wykazał, że czytanie najszybciej, bo już w ciągu kilku minut, obniżało poziom kortyzonu (związek chemiczny, który powoduje stan pobudzenia). Innymi metodami obniżenia stresu były spacer czy picie herbaty.

Zobacz również: Książki w eterze. 10 najlepszych podcastów o literaturze

Innym aspektem, który zainteresował naukowców, było działanie określonych obszarów mózgu w trakcie czytania. Zespół badaczy z Emory University dzięki zastosowaniu rezonansu magnetycznego sprawdził, w jaki sposób funkcjonował mózg uczestników eksperymentu w okresach, kiedy czytali oraz podczas kilkudniowej przerwy od czytania. Po kilku etapach, podczas których badani czytali, zauważono u nich aktywność obszarów mózgu odpowiedzialnych za odczucia fizyczne i motorykę.

Zobacz również: W Łodzi powstała samoobsługowa biblioteka, w której wypożyczysz książki przez 24 h na dobę

Badania dotyczące wpływu czytania na nasz umysł wykazały także, że czytanie poprawia pamięć. W ciągu trwającego 6 lat eksperymentu amerykańscy badacze sprawdzili na grupie 294 osób po 80 roku życia, w jaki sposób zmienia się ich umiejętność zapamiętywania. Wyniki badań wykazały, że osoby, które często sięgały po lekturę, mogą pochwalić się pamięcią o jedną trzecią lepszą niż ci, którzy czytali mało.

books

Żródła: https: www.sussex.ac.uk, www.emory.edu

178 Shares:
Może zainteresować Cię także