Biblioteka Miejska w Łodzi uruchamiła pierwszą w Polsce samoobsługową bibliotekę. Szuflandia – wypożyczalnia 24/7 stanęła na rynku łódzkiej Manufaktury.

Wypożyczalnia została od podstaw zaprojektowana przez zespół Biblioteki Miejskiej w Łodzi we współpracy z firmą Arfido. Podobne maszyny funkcjonują już z powodzeniem w Stanach Zjednoczonych czy krajach azjatyckich.

– Nasza wypożyczalnia to polski prototyp.  Zależało nam na dotarciu do jeszcze szerszej grupy odbiorców – mówi dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi Paweł Braun. – Szuflandia jest dostępna 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Nie ogranicza nas czas, jak również ewentualne pojawiające się obostrzenia związane z pandemią.

Zobacz również: Twardoch, Dukaj, Nesbø, Ferrante. 10 najbardziej wyczekiwanych premier 2020 roku

To kolejne unowocześnienie, które wprowadza Biblioteka Miejska w Łodzi. Do wspólnego katalogu online dla wszystkich filii i Fiszki – jednej karty bibliotecznej uznawanej przez wszystkie placówki, dołącza Szuflandia – wypożyczalnia 24/7, czyli automat, z którego mieszkańcy mogą bezpłatnie wypożyczyć książki.

Fot. Witlod Ancerowicz / UMŁ

Aby skorzystać z Szuflandii wystarczy posiadać Fiszkę, która jest niezbędna do otwarcia skrytki. Kartę biblioteczną można wyrobić bezpłatnie w każdej bibliotece w Łodzi. Szuflandia wyposażona jest w zamykane schowki, ekran dotykowy oraz czytnik kart bibliotecznych. Wystarczy zeskanować Fiszkę, wybrać tytuł i podać numer skrytki, w której znajduje się książka. Zasady korzystania z automatycznej wypożyczalni są takie same jak w przypadku stacjonarnych bibliotek – korzystanie ze zbiorów jest bezpłatne, a książkę należy zwrócić w ciągu 30 dni.

W skrytkach Szuflandii znajdziemy nowości wydawnicze – zarówno kryminały, biografie, reportaże, poradniki oraz książki obcojęzyczne, dostępna jest także szeroka oferta tytułów dla dzieci. Na jej półkach dostępnych będzie prawie 100 tytułów.

Źródło: https://uml.lodz.pl/

Fot. Witlod Ancerowicz / UMŁ

Fot. Witlod Ancerowicz / UMŁ
Fot. Witlod Ancerowicz / UMŁ

49 Shares:
Może zainteresować Cię także