Milan Kundera, jeden z najbardziej znanych czeskich pisarzy, planuje przekazanie zbioru wydań swoich książek i materiałów archiwalnych Bibliotece Ziemi Morawskiej.

Kundera urodził się 1929 roku w Brnie. Jako syn wybitnego pianisty od dzieciństwa pobierał nauki gry na fortepianie, a po ukończeniu szkoły średniej studiował muzykologię (i literaturę). Studia na Uniwersytecie Karola w Pradze przerwał jednak w 1950 roku z powodów politycznych. Ukończył ostatecznie studia na jednym z wydziałów praskiej Akademii Sztuk Scenicznych.

Jego powieści Żart, Życie jest gdzie indziej, Księga śmiechu i zapomnienia, czy Nieznośna lekkość bytu tłumaczone były na angielski, niemiecki, grecki i wiele innych języków.

Zobacz również: Tom w dom. Bibliotekarze z Kalisza będą dostarczać książki na rowerze

Kiedy w komunistycznej Czechosłowacji jego książki zostały zakazane, Kundera w 1975 roku wyemigrował do Francji. Zaczął wówczas pisać po francusku, a po tym jak pozbawiono go czechosłowackiego obywatelstwa, nie zezwalał na przekład swoich tytułów na język czeski.

Pisarz wraz z żoną postanowili przekazać Bibliotece Ziemi Morawskiej obszerny zbiór książek, a także bogate archiwum na które składają się zdjęcia autora, informacje prasowe, czy rysunki. Materiały te będą dostępne dla czytelników głównie w formie cyfrowej.

Biblioteka Ziemi Morawskiej znajduje się w rodzinnym mieście Kundery, Brnie i jest drugą pod względem wielkości biblioteką w Czechach.

Zobacz również: W Łodzi powstała samoobsługowa biblioteka, w której wypożyczysz książki przez 24 h na dobę

Milan Kundera
Milan Kundera

Żródło: www.mzk.cz, Fot. Wikmedia Commons

18 Shares:
Może zainteresować Cię także