Nagrody Bookera to jedne z najbardziej prestiżowych nagród literackich przyznawanych na świecie. Znamy już nazwisko laureata Międzynarodowego Bookera 2020.

Nagroda Bookera (The Man Booker Prize for Fiction) przyznawana jest od 1696 roku i honoruje najlepszą powieść anglojęzyczną dla autorów należących do Wspólnoty Narodów. Wśród laureatów znaleźli się dotąd miedzy innymi: Salman Rushdie, J.M. Coetzee, Kazuo Ishiguro, Margaret Atwood, czy Julian Barnes.

Zobacz także: Olga Tokarczuk z szansą na kolejną prestiżową nagrodę literacką!

W 2005 roku ustanowiono nagrodę tzw. Międznynardowego Bookera (The Man Booker International Prize), kierowaną do pisarzy z całego świata, których książki ukazały się w angielskim przekładzie. Do roku 2015 nagroda przyznawana była co dwa lata, następnie laureaci plebiscytu wybierani byli co rok. Wśród dotychczasowych zwycięzców znajdziemy nazwiska: Alice Munro, László Krasznahorkai, czy Olgi Tokarczuk.

W tym roku Nagroda Międzynarodowego Bookera trafiła do rąk Marieke Lucas Rijneveld za powieść The Discomfort of Evening (przekład Michele Hutchison). Pochodzący z Holandii debiutant(-tka; Rijneveld określa się jako osoba niebinarna) ma 29 lat i jest najmłodszym zwycięzcą konkursu.

Zobacz także: Życie w świecie rozdwojonym. O powieści “Na pół”

Do tegorocznego konkursu The Man Booker International Prize zgłoszono 124 tytuły, tłumaczone z 30 języków. Z tak zwanej długiej listy nominowanych (13 tytułów), wybrano pięciu finalistów, a następnie laureata. Nagrodą w konkursie to pięćdziesiąt tysięcy funtów, które trafiają do autora i tłumacza zwycięskiego tytułu.

Rozstrzygnięcie plebiscytu miało zostać ogłoszone w maju, ale ze względu na sytuację epidemiczną zostało przełożone na kolejny kwartał. Także ogłoszenie wyników tegorocznego konkursu odbyło się za pośrednictwem internetu.

The Discomfort of Evening, Marieke Lucas Rijneveld
The Discomfort of Evening,
Marieke Lucas Rijneveld

Nagrodzona powieść The Discomfort of Evening. to przedstawiona oczami 10-letniej bohaterki historia rodziny dotkniętej tragedią.

Źródło: www.thebookerprizes.com/international-booker/2020,Fot. Wikimedia Commons

22 Shares:
Może zainteresować Cię także