Andy Greenberg przedstawia reportaż o najbardziej niszczycielskim cyberataku w historii i polowaniu na stojących za nim hakerami.

W 2014 roku świat był świadkiem rozpoczęcia tajemniczej serii cyberataków. Dotknęły one amerykańskie przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, NATO i sieci elektryczne w Europie Wschodniej. Ich kulminacja nastąpiła latem 2017 roku, kiedy to złośliwe oprogramowanie znane jako NotPetya sparaliżowało wiele przedsiębiorstw – od producentów leków, przez twórców oprogramowania, po firmy transportowe. W epicentrum ataku na Ukrainie przestały działać bankomaty, system kolejowy i pocztowy. W szpitalach zabrakło prądu. Straty spowodowane przez NotPetya zostały oszacowane na dziesięć miliardów dolarów. Hakerzy stojący za tymi atakami szybko zyskali reputację najniebezpieczniejszego zespołu cyberwojowników w historii – grupy znanej jako Sandworm.

W swojej książce Andy Greenberg rozważa zagrożenia, jakie mogą nieść działania Sandworm dla bezpieczeństwa i stabilności narodowej poszczególnych państw. Odsłania realia nie tylko globalnej ofensywy cyfrowej Rosji, ale także epoki, w której wojna przestaje być prowadzona na polu bitwy i przenosi się do cyberprzestrzeni. Pokazuje, w jaki sposób granice między cyfrowym i fizycznym konfliktem, między wojną a czasem pokoju zaczęły się zacierać – z wstrząsającymi konsekwencjami.

Premiera książki Sandoworm. Nowa era cyberwojny i polowanie na najbardziej niebezpiecznych hakerów Kremla planowana jest na 26 lipca br.

Andy Greenberg jest wielokrotnie nagradzanym dziennikarzem magazynu Wired, gdzie zajmuje się bezpieczeństwem, prywatnością, wolnością informacji i kulturą hakerów. Jego artykuły dla Wired na temat cyberwojny na Ukrainie zdobyły nagrody Geralda Loeba za reportaż międzynarodowy i dwie nagrody Deadline Club Award od New York Society od Professional Journalists.

Źródło: Wydawnictwo Naukowe PWN

1 Shares:
Może zainteresować Cię także