Wszystkie statystyki potwierdzają, że kobiety chętniej sięgają po książki niż mężczyźni. A co z pisaniem tych książek? Z okazji Dnia Kobiet prezentujemy najciekawsze tytuły polskich i zagranicznych autorek, które warto znać.
Wciągające, przenikliwe studium psychologiczne autorstwa znanej pisarki, laureatki prestiżowej nagrody Macha Rose Award od Akademii Czeskiej. Bublanová w powieści „Kamienica” wciąga prostą narracją w myśli i emocje kobiety, która ma już dorosłą córkę, a piętnaście lat wcześniej została wdową. Razem z bohaterką przyglądamy się nie tylko jej życiu, ale razem z nią patrzymy w lustro. Bohaterka nie ma już wyjścia i musi spojrzeć prawdzie w oczy.
Ten inspirujący i niezwykle erudycyjny esej poświęcony został figurze czarownicy. Historia czarownic jest historią wykluczania kobiet z życia społecznego, a z drugiej strony świadectwem siły kobiecej emancypacji. Chollet w przystępny sposób analizuje mechanizmy patriarchalnej przemocy, sięgając również do współczesnej pop-kultury, literatury i filmu. Świetna rzecz dla wszystkich czytelniczek, które szukają intelektualnej inspiracji.
Autorka legendarnej, bestsellerowej „Genialnej przyjaciółki” powraca z inną wciągającą historią. „Czas porzucenia” to kolejna intrygując powieść psychologiczna, której główna bohaterka – Olga –musi stanąć w obliczu niezwykle trudnej sytuacji życiowej. Piętnaście lat temu porzuciła swoje ambicje artystyczne, by zająć się rodziną. Teraz jej mąż zdradza ją z kobietą młodszą o kilkanaście lat. W Oldze rośnie poczucie porzucenia, ale również gniew i zazdrość. Będzie musiała podzielić czas między nową siebie, rozsypujące się małżeństwo i dwójkę nastoletnich dzieci. Jak sobie poradzi?
Jest rok 2000. Główną bohaterką tej powieści jest piękna, młoda i bogata Amerykanka, której niczego w życiu nie brakuje. Mimo wszystko nie potrafi być szczęśliwa; prześladuje ją dziwne poczucie pustki i niespełnienia. Dziewczyna pragnie odciąć się od świata i zapaść w długi letarg. „Mój rok relaksu i odpoczynku” to głęboka, mocna opowieść o niemożliwej do przezwyciężenia samotności i braku radości życia pomimo braku wielkiej, „spektakularnej” tragedii wokół.
Trzydziestoletnia Mille jest rozczarowana życiem i nudną codziennością: pracuje na niesatysfakcjonującym stanowisku w nijakim przedsiębiorstwie, nie randkuje, nie prowadzi żadnego bogatego życia towarzyskiego. Tylko wizja awansu w pracy sprawia, że codziennie jest w stanie wyjść z łóżka. Książka Butler to czarna satyra, pełna cierpkiego i cynicznego humoru oraz ponury obraz młodych ludzi na rynku pracy. Codziennie słyszymy komunały o przymusie sukcesu i pięciu się w górę – czy naprawdę warto w to wierzyć i podporządkować temu życie?
Ta bohaterka przeszła niejedno. Książka Małgorzaty Halber opowiada o kobiecie w kryzysie alkoholowym. To wzruszająca, bardzo szczera opowieść o wychodzeniu z tego nałogu, a jednocześnie bezkompromisowa spowiedź egzystencjalna: skąd bierze się depresja i jak z nią walczyć? W nowym wydaniu powieść wzbogacona została o piękne i popularne ilustracje autorki. Książka roku według czytelników portalu lubimyczytac.pl.
Autorką tej książki jest znana i ceniona włoska seksuolożka, Roberta Rossi. Z jakimi problemami dotyczącymi seksualności borykają się kobiety na całym świecie? Jak się okazuje z badań i ankiet przeprowadzonych przez Rossi, kobiety czują bardzo silną potrzebę rozmowy o seksie, orgazmie i odczuwaniu przyjemności. To niezwykły poradnik przełamujący tabu i odpowiadający na pytania, których często nie mamy odwagi zadać. Ten wyjątkowy przewodnik po kobiecej seksualności pozwoli ci na nowo odkryć siebie.
Błyskotliwe i inspirujące eseje znanej amerykańskiej feministki, które czytelniczkom dodają kobiecej siły, a czytelnikom okazję do refleksji nad swoim zachowaniem. Autorka przytacza na początku anegdotkę ze swojego życia: będąc na przyjęciu u bogatych znajomych, wdała się w rozmowę na temat jednej ze swoich książek z pewnym siebie mężczyzną. Nie wiedział on jednak, że książka, o której dyskutują, jest właśnie autorstwa Solnit. Perorował na jej temat, chociaż dla autorki jasne było, że jej nie przeczytał – powtarzał tylko kilka frazesów zasłyszanych w prasie kulturalnej. Dla pisarki to świetna figura symbolicznej przemocy mężczyzn wobec kobiety. Zdarzenie stało się pretekstem do napisania książki o patriarchalnej dominacji we współczesnej kulturze.
Książka Joanny Bator to opowieść o pragnieniu miłości i wolności, które dojrzewa w życiu i marzeniach czterech pokoleń kobiet – Berty, Barbary, Violetty i Kaliny. Co – poza rodzinnym pokrewieństwem – łączy te postaci? Ich historię opowiada Kalina, która odnajduje brakujące fragmenty rodzinnej historii i zszywa je w całość. Mozolnie rekonstruując pamięć swej naznaczonej traumą rodziny, mierzy się zarazem z własną miłosną utratą. W „Gorzko gorzko” realizm miesza się z magicznością, nadając powieści niepowtarzalny urok. To ciekawie opowiedziana historia miłosna o egzystencjalnym znaczeniu.
Takiej książki jeszcze nie było. Nikt nigdy na taką – globalną – skalę nie pisał o seksistowskich mechanizmach wpisanych w naszą rzeczywistość: od dostępności usług publicznych po projektowanie dóbr luksusowych. Na sektach przykładów Caroline Criado-Perez pokazuje, że domyślnym użytkownikiem wszystkich dóbr i usług jest mężczyzna. W jaki sposób wpływa to na nasze postrzeganie świata i rolę w nim kobiet? Odpowiedź wydaje się oczywista: jednoznacznie negatywny, ponieważ wzmacnia płciową nierówność i niesprawiedliwość. To niezwykle dociekliwa praca, dzięki której możemy ponownie przemyśleć rzeczywistość społeczną.
Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek
Sylwia Chutnik, znana pisarka polska i feministka, tym razem spróbowała swoich sił w nieco innym gatunku. I to ze świetnym skutkiem! Bestsellerowa seria bajek dla „młodych buntowniczek” wzbogaca się o polską wersję. Do grona niezwykłych kobiet tym samym dołącza ponad 100 Polek! Młodzi czytelnicy będą mieli okazję poznać historię takich postaci jak Areta Szpura, Zofia Kaczmarek, Pola Negri czy Izabela Czartoryska. To inspirujące biografie, które pozwolą ukształtować niezłomny i buntowniczy charakter twojej córce!
Jedna z najbardziej znanych pozycji kanadyjskiej pisarki. To wstrząsająca antyutopia o piekle kobiet. Freda jest Podręczną w Republice Gilead. Może opuszczać dom swojego Komendanta i jego Żony tylko raz dziennie, aby pójść na targ, gdzie wszystkie napisy zostały zastąpione przez obrazki, bo Podręcznym już nie wolno czytać. Co miesiąc musi pokornie leżeć i modlić się, aby jej zarządca ją zapłodnił, bo w czasach malejącego przyrostu naturalnego tylko ciężarne Podręczne mają jakąś wartość. Freda pamięta jednak jeszcze odległą przeszłość, kiedy kobiety nie były tak ubezwłasnowolnione przez tyranicznych mężczyzn. Czy stan rzeczy może się zmienić na lepsze, czy istnieje jeszcze nadzieja? To mocna powieść o uniwersalnej potrzebie emancypacji.
Polski reportaż o kobietach w Korei Południowej – kraju, który pod wieloma względami wcale nie jest tak odległy, jak mogłoby się wydawać. To historie różnych kobiet, dające do myślenia w kontekście płciowej nierówności. Jihye poświęca mnóstwo czasu i pieniędzy, by dopasować się do sztucznego, wymagającego kanonu koreańskiego piękna. Wiele lat zajęło jej zrozumienie, że nie musi spełniać oczekiwań mężczyzn. Yoona trafiła w brutalny świat nielegalnych usług seksualnych i chce się z niego wyplątać. Singielka Haesoo realizuje się w swojej pracy, tworząc gry komputerowe. Autorka reportażu Anna Sawińska spędziła w Korei Południowej kilkanaście lat i świetnie orientuje się w tym, jaką pozycję mają w tamtym społeczeństwie kobiety.
Ciekawy i błyskotliwy reportaż o polskiej transformacji ustrojowej z perspektywy zmian w niecodziennej branży… Gdy z początkiem lat dziewięćdziesiątych szeroko otwarły się w Polsce wrota kapitalizmu, do szarej rzeczywistości wdarła się zachodnia frywolność i kolorowa obietnica seksualnego spełnienia. Jak w czasach transformacji wyglądał pół-legalny światek biznesu erotycznego? VHS-y, sekstelefony, erotyczne anonse, pornoimperia i pierwsze sex shopy, które szybko rozlały się po całym kraju. Książka Ewy Stusińskiej to nietuzinkowa kronika czasów przełomu.
W legendarnej już „Trylogii kopenhaskiej” wybitna i doceniana w Danii poetka i prozaiczka Tove Ditlevsen opowiada trudną historię swojego życia. W niezwykle ujmujący sposób – raz poetycki, za drugim razem brutalnie realistyczny – wzloty i upadki dorastania w robotniczej części Kopenhagi, nastoletnie problemy z narkotykami, wychodzenie z biedy. To autobiografia również pod względem intelektualnym – opowieść o tym, jak literatura uratowała życie znajdującej się w kryzysie Ditlevsen. Duńska poetka na wiele lat przed Eleną Ferrante stworzyła przejmującą opowieść o awansie społecznym, porzuceniu własnych korzeni i miłości pełnej poświęceń.
Książka Karoliny Kaczyńskiej-Piwko to osobliwy manifest, świetnie przyjęty przez polskie czytelniczki. To ważny reportaż z własnego ciała, dający kobietom siłę oraz ćwiczący czytelniczki w umiejętności słuchania i rozumienia samych siebie. Jak respektować ograniczenia własnego ciała, jak o nie dbać? Jak akceptować je niezależnie od tego, czy wpisuje się w jakieś odgórnie nadane kanony? Napisana poruszającym, prostym językiem „Ciałość” to pozycja obowiązkowa dla każdej czytelniczki, dla której poczucie więzi z własnym ciałem jest ważnym elementem dobrego zdrowia – również psychicznego.
Czym jest idea slow fashion? Łódzka projektanka i założycielka marki SheMore omawia problemy branży modowej i buduje konsumencką świadomość, dotyczącą projektowania oraz produkcji odzieży. To cenne kompendium wiedzy zarówno dla klientów, projektów, jak i studentów szkół ubioru.
Feministki muzułmańskie na Zachodzie
Ta wspaniała, doceniona na całym świecie praca doktorki Marty Widy-Behiesse opisuje świat muzułmańskich feministek żyjących na Zachodzie. Okazuje się, że jest on zdecydowanie inny od rzeczywistości białych kobiet. Autorka opowiada o walce z niesprawiedliwością, jakiej doświadczają kobiety społeczności imigranckich oraz o pozostałościach po kolonialnym systemie myślenia. Muzułmańskie feministki bądź odcinają się od religii, widząc w niej patriarchalne narzędzie, bądź też czerpią z Koranu siłę, reinterpretując wiele z jego przesłań. Jak się okazuje, istnieje wiele różnic między poszczególnymi muzułmańskimi feministkami. Warto zaczytać się w ich inspirujących dyskusjach.
Historia polskiego szaleństwa Tom 1
Przełomowa, monumentalna rozprawa o dyskursie polskiego obłędu, połączona z fascynującą antologią rodzimych tekstów z dziedziny psychopatologii. To pierwsza próba stworzenia szerokiej archeologii szaleństwa na ziemiach polskich. Mira Marcinów w drobiazgowy oraz zniuansowany sposób pokazuje ewolucję dyskursu na temat obłędu i pomieszania zmysłów na przestrzeni kilku stuleci. To również fascynująca historia bezprecedensowej medykalizacji szaleństwa. W jaki sposób traktowano chorych psychicznie w XIX-wiecznej Polsce? Jak ewoluowało pojęcie choroby umysłowej? Opowieść Marcinów o szaleństwie jest również opowieścią o nowych formach władzy, narastającą obsesją nadzoru i kontroli.
Koreańska historia dwóch kobiet – a jednocześnie dwóch bolesnych utrat i ścieżek poszukiwania prawdy. Se-o odizolowała się od świata i zamknęła w domu z ojcem. Krzywda, jakiej doznała, sprawiła, że chce całkowicie zniknąć. Tymczasem jej dom również nie jest bezpiecznym miejscem. Z kolei Ki-Jeong jest nauczycielką, ale całkowicie zagubioną i w głębokim kryzysie; tak zawodowym, jak i życiowym. Pewnego dnia otrzymuje wiadomość, która wszystko zmieni. Losy obu kobiet połączą się w zaskakujący sposób. To ciekawa i śmiała proza, opowiadająca o smutku i rozgoryczeniu, ale także o niegasnącej sile nadziei. Ta literacka opowieść to również rozrachunek z ciemną stroną morderczego, koreańskiego kapitalizmu.
Olśniewający debiut prozatorski chińskiej pisarki, o którym jeszcze będzie głośno. Książka opowiada o problemach, którym stawić czoła muszą wiejskie dziewczyny przybywające do chińskich miast. Chodzi nie tylko o walkę o pozycję społeczną, wolność, utrzymanie się, naukę życia na nowych zasadach, ale także problemy wynikające ze starcia konserwatywnego wychowania z miejskimi realiami oraz niskiego poziomu edukacji seksualnej na chińskiej wsi. Keyi nie stroni od tematów tabu – opowiada o emocjonalnym i seksualnym wyzysku młodych dziewczyn, które chcąc zbiec z niedoli życia na chińskiej prowincji trafiły w sam środek bezdusznej, betonowej dżungli, w której ludzie są dla siebie tylko rywalami…