Wyszukane to niesztampowa literatura spoza głównego nurtu. To błyskotliwe utwory, których autorzy nie omijają dyskusyjnych i trudnych tematów.

Dziś do księgarń trafia nowa książka spod znaku Wyszukane – Niewidzialni, bułgarskiej pisarki Natalii Delewej.

Niewidzialni ludzie mają imiona, głos i tożsamość. Żyją obok nas. Wszędzie. Młoda kobieta, wychowana w domu dziecka, próbuje uporać się z traumami dzieciństwa. Romski chłopiec pragnie uratować swoją umierającą matkę. Niegdyś sławna baletnica, dziś – zapomniana przez świat kociara. Syryjska rodzina w obozie dla uchodźców walcząca o przetrwanie.

Dziewięć historii poruszających kwestie nierówności społecznej, queer, niepełnosprawności fizycznej, ubóstwa, wykorzystywania seksualnego i dyskryminacji.

Powieść wyróżniona w Bułgarii nagrodą „Debiut” 2018.

Premiera książki Niewidzialni – 28 maja 2021 r.

Natalia Delewa urodziła się w Bułgarii, mieszka w Wielkiej Brytanii. Książka Niewidzialni stanowi jej debiut powieściowy. Ukazała się najpierw w Bułgarii (Wyd. Janet45, 2017), została wyróżniona nagrodą „Debiut” w kategorii Proza i była nominowana do tytułu Książka Roku. Przetłumaczona została na trzy języki: polski, niemiecki (eta Verlag, 2018) i angielski (Open Letter Books, 2021).

Jej opowiadania, artykuły krytycznoliterackie i eseje publikowane były m.in. w „Words Without Borders”, „Fence”, „Asymptote”, „Empty Mirror” i „Granta Bulgaria”. Jej druga powieść, napisana w języku angielskim, ukaże się nakładem angielskiego wydawnictwa The Indigo Press w 2022 roku.

Hanna Karpińska – tłumaczka z języka bułgarskiego, a także macedońskiego, rosyjskiego
i francuskiego. Stworzyła trzy autorskie antologie, jest autorką licznych artykułów, wstępów, posłowi. Przetłumaczyła na język polski ponad dwadzieścia książek z zakresu literatury pięknej i naukowej oraz kilkanaście sztuk. Współpracuje m.in. z redakcjami czasopism „Dialog”, „Fraza”, „Twórczość”.

Źródło: wydawnictwo Wyszukane

1 Shares:
Może zainteresować Cię także