Wraz z nadchodzącą wiosną warto pomyśleć o odświeżeniu biblioteczki. Co czytać po zimie? Po jakie książki warto sięgnąć? Przygotowaliśmy zestaw najciekawszych marcowych premier literackich, wśród których znajdziecie wciągające thrillery, inspirujące reportaże i książki popularnonaukowe, wybitną światową beletrystykę oraz ciekawą literaturę dla najmłodszych.

Poradniki, reportaże, non-fiction, książki popularnonaukowe

Cała siła, jaką czerpię na życie.

W czerwcu 2020 roku pracownie krytyczne związane z Uniwersytetem Warszawskim ogłosiły konkurs na pamiętniki członków społeczności LGBTQ+. Na konkurs nadesłano prawie dwieście wyjątkowych prac – były one napisane przez osoby w różnym wieku i pochodzące z bardzo zróżnicowanych środowisk i terenów Polski. Na ich podstawie powstał wybór „Cała siła, jaką czerpię na życie” – to prawie tysiącstronicowy wybór wyrazistych i poruszających tekstów, składających się na wyjątkowy zapis doświadczeń życiowych osób LGBTQ+ w Polsce. To bardzo mocna pozycja, dająca do myślenia o tym, jak trudno mniejszościom seksualnym swobodnie żyć w kraju nad Wisłą…

Do przodu dziewczyny!

Świetna i inspirująca książka dotycząca subkulturowego fenomenu Riot Grrrl, feministyczno-punkrockowego ruchu wyrosłego w latach dziewięćdziesiątych XX wieku w Ameryce oraz Europie. Lata dziewięćdziesiąte nie były łatwe dla dorastających dziewcząt. Feminizm wydawał się przestarzały i zakrzepły, a władza na świecie należała do narcystycznych mężczyzn. Książka Sary Marcus opisuje bogatą historię dynamicznego ruchu muzycznego, dzięki któremu feminizm odzyskał rewolucyjny żar i zajął mocne miejsce na społeczno-politycznej mapie XXI wieku.

Walka o oddech

Tomasz Rezydent debiutował książką „Niewidzialny Front”, opisującą pierwszą falę walki z pandemią. W swojej nowej publikacji opowiada z kolei historię bezwzględnej walki o ludzkie życie w jednym z najcięższych oddziałów covidowych w Polsce. Respiratory, duszący się chorzy, ludzkie dramaty i pacjenci cudem wyciągnięci z pogranicza życia i śmierci. Treści, które publikuje, szokują, wzbudzają podziw, ale i strach. Przerażające świadectwo pandemii.

Miłość to czasownik

Zabawny i napisany z humorem poradnik dla par autorstwa dziennikarki i znanej działaczki społecznej. Jaka jest recepta na udany związek? Czy wraz z upływem czasu uczucie zanika? Jak pielęgnować relację ze swoją drugą połówką? Autorka powołuje się na najnowsze badania psychologiczne oraz przytacza wiele przykładów na to, jak pozostać szczęśliwym w długoletnim związku. Podpowiada również, jak zbudować silną, prawdziwą relację z drugim człowiekiem, opartą na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa.

Wolna wola

Czym jest tytułowa wolna wola? Czy jesteśmy w stanie kontrolować swoje życie, czy też zmuszeni jesteśmy do dryfowania w przygodnych wodach płynnej nowoczesności? Czy coś nas określa, coś, nad czym nie mamy kontroli? Dwóch wybitnych filozofów w wirtuozerskich listach dyskutuje na temat wolnej woli. Przy okazji omawiają najważniejsze zagadnienia egzystencjalne współczesnego człowieka. To refleksyjna i warta uwagi pozycja, która wprawia czytelnika w wiosenną zadumę nad życiem.

ABC Nauki

Historyczny rozwój nauki jest historią nie tylko wielkich, wybitnych i powszechnie znanych postaci, takich jak Albert Einstein, Enrico Fermi czy Galileusz. Książka „ABC Nauki” zwraca uwagę właśnie na tych nieco zapomnianych bohaterów, których wkład we współczesną naukę nie przełożył się na globalną rozpoznawalność nazwisk.  Jak to bywa z uczonymi, każda z tych postaci była na swój sposób szalona, nieprzewidywalna, egzaltowana i dziwna. Ich droga do sukcesu częstokroć usłana była rozterkami, paradoksami, a nierzadko wielkimi dramatami. Książka ta prezentuje historię naukowców, którzy odbyli daleką podróż w poszukiwaniu prawdy. Jest to opowieść przede wszystkim o ludziach – chociaż niezwykłych – to kierujących się zwykłymi, ludzkimi emocjami.

Literatura gatunkowa: obyczaj, romans, thriller

Droga przez kłamstwa

Światowy bestseller, sprzedany w milionach egzemplarzy. Na podstawie książki Cleeves powstał bardzo popularny serial telewizyjny, który wkrótce będzie można obejrzeć również w Polsce. Dziesięć lat temu Jeanie Long została skazana za zabójstwo piętnastoletniej Abigail. Teraz zgłasza się nowy świadek. Ma dowody, które mogą świadczyć o niewinności Jeanie. Tymczasem Jeanie w więzieniu popełnia samobójstwo… Inspektor Vera Stanhope rozpoczyna śledztwo w małej ponurej, omiatanej wichrem i smaganej deszczem wiosce w Yorkshire. Morderca jest wciąż na wolności. Wśród mieszkańców narasta niepokój. Tylko czy obawiają się zabójcy, czy może bardziej własnej przeszłości? Trzymający w napięciu thriller, który wbija w fotel.

Uciekinierka i ułan

Książka Joanny Wtulich to ciekawa powieść historyczna z wątkami obyczajowo-romansowymi. Rzecz dzieje się w czasach kampanii napoleońskiej w Prusach Wschodnich. Losy pewnej tajemniczej Francuzki połączą się z losami pułkownika-lekkoducha Antoniego Podolskiego. Wspólnie będą musieli udać się do Warszawy, zajętej przez Wielką Armię Napoleona. Szukając z różnych powodów protekcji u księcia Józefa Poniatowskiego, zostaną wplątani w wir wielkiej polityki. Czy połączy ich jednak coś więcej?

Lekkomyślność

Nawet w świecie pełnym niebezpieczeństw może narodzić się wielka miłość. Jest piękna wiosna 1950 roku. Młoda pisarka Alexandra porzuca wygodne życie w Londynie, by udać się do Hiszpanii na spotkanie z krewnymi, których nie widziała od długich lat. Jej hiszpańska rodzina jest jednak trudna i rozdzielana wieloma kłótniami. Czy Alexandra zdoła pogodzić swoich krewnych? Sprawy skomplikują się, gdy pozna pewnego przystojnego mężczyznę, dla którego gotowa będzie stracić głowę… Czy skomplikowana sytuacja rodzinna i surowe andaluzyjskie obyczaje pozwolą rozwinąć się temu uczuciu?

Apka

Bezpieczeństwo online jest bardzo złudne. Każdy może być narażony na niebezpieczne ataki hakerskie i kradzież tożsamości. W książce Karoliny Wójciak historie Leona, Sandry i Maksa dają wgląd w to, jak łatwo stracić kontrolę nad swoimi danymi. Kiedy Leon idzie na randkę z Sandrą, nie przypuszcza, że zostanie ona zrelacjonowana na żywo na Instagramie. Jest wyśmiany i upokorzony. Maks przez nieuważność traci wszystkie oszczędności życia – przez jedno złe kliknięcie w Internecie. Niebezpieczeństwa w sieci wpływają na rzeczywistość. Czy bohaterom „Apki” uda się wrócić do normalności?

Córka Generała

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami o trudnej miłości w cieniu walki o przetrwanie. Druga połowa lat 30. XX wieku. W wolnym mieście Gdańsku czuje się, że wojna wisi w powietrze. Andrzej jest szczęśliwie zakochany w Elisie, córce emerytowanego niemieckiego generała. Jak potoczy się ich historia? Czy mimo horroru wojny uczucie między Polakiem i Niemką może wytrwać? Zafascynowany narodowym socjalizmem ojciec Elisy zrobi wszystko, by przeszkodzić ich szczęściu. Porywający romans z wielką historią w tle.

Cień róży

Bezkompromisowa, oryginalna dziennikarka Katia Shadow tropi tajemnicze przeszłości. Tym razem wyrusza nad Bałtyk w poszukiwaniu prawdy o własnej rodzinie. Nadmorskie wydarzenia odwrócą życie Katii do góry nogami. Odkryje niezwykłą historię zaginionego pradziadka i prababci, historię płomiennego uczucia. Jaki wpływ będzie miała ona na życie dziennikarki? „Cień róży” to opowieść o miłości, przyjaźni i skomplikowanej naturze naszych życiowych decyzji.

Taka tragedia w Tałtach

Rzecz dzieje się w Tałtach, małej mazurskiej wiosce. W willi znanego piosenkarza przyjaciele świętują Nowy Rok. Niestety, jeden z nich nie doczeka fajerwerków… Po dwóch miesiącach jego ciało zostaje znalezione przez robotników. Sprawę przejmuje komisarz Paweł Ginter. Jak się okaże, za tym niefortunnym sylwestrowym „wypadkiem” czai się mroczna prawda o przyjaciołach… O tym wbijającym w fotel kryminale Marty Matyszczak jeszcze dopiero będzie głośno.

O włos

„O włos” inicjuje nową serię kryminalną Katarzyny Bondy, jednej z polskich mistrzyń thrillerów i wciągających powieści detektywistycznych. Bohaterem serii jest młody detektyw Jakub Sobieski. W warszawskim Lesie Kabackim zamordowano dwie młodziutkie dziewczyny. Ich ciała zostały bestialsko zmasakrowane. Nieopodal miejsce zbrodni policjanci znaleźli również kosmyk blond włosów, który nie należał do ofiar. Jak się okaże, istnieje dziwny związek między tym fetyszem i ofiarami morderstwa. Czy prawda o tej strasznej zbrodni wyjdzie na jaw?

Biała mapa

Nowa, porywająca powieść historyczna Cecilie Enger. „Biała mapa” przenosi czytelnika do rzeczywistości końca XIX wieku. Bohaterkami książki są dwie zakochane w sobie kobiety – Bertha Torgersen  oraz Hanna Brummenæs. To historyczne postaci – mało znane, jednak prawdziwe biznesmenki, które jako jedne z pionierek nie kryły się ze swoją orientacją i odniosły sukces zawodowy. Pnąc się po drabinie społecznej, musiały konfrontować się z drobnomieszczańskim, konserwatywnym systemem wartości XIX-wiecznej Norwegii. Inspirująca historia kobiecej emancypacji!

Słoiczki

To książka pełna niespodzianek i różnych literackich odwołań, opowiadająca o losach dwóch dziewczyn, które wprowadzają się do Warszawy i chcą ułożyć sobie życie w tym mieście. Józia pochodzi z Podlasia i jest przywiązana do swojej rodziny oraz tradycji. Z kolei Julka to buntowniczka, uciekająca z Krakowa przed apodyktycznym ojcem. Obie zamieszkują razem. Jak będą wyglądały ich pierwsze kroki w stolicy? Czy sobie poradzą? Czy mimo różnic charaktery nawiążą silną przyjaźń?

Zapomniany

Znakomita kontynuacja „Zapomnianego” – książki, która zdobyła tytuł Thrillera Roku 2021 oraz Złoty Kościej 2021. Patryk Kamiński nie jest już anonimowym „Zapomnianym”. Mężczyzna, który spędził dziesięć lat w zamknięciu, przetrzymywany przez nieznanego sprawcę, robi teraz karierę medialną u boku youtuberki Diany Mazur. Nie podejrzewa, że ludzki odruch, jaki powstrzymał go przed zabiciem Jędrka Sokołowskiego, już wkrótce przyniesie opłakane skutki. Seryjny morderca ucieka bowiem z przygotowanego dla niego więzienia, a Patryk i Diana muszą go odnaleźć, zanim on odnajdzie ich… To trzymająca w napięciu historia o nieoczywistym zakończeniu.

Literatura piękna

Upadek

Nowe, piękne wydanie jednej z najbardziej klasycznych pozycji europejskiej literatury XX wieku. „Upadek” to fundamentalne, założycielskie dzieło egzystencjalizmu. Niesamowite, jak bardzo powieść Camusa pozostaje aktualne do dzisiaj. Wydana po raz pierwszy w 1956 roku, wywołała powszechną falę entuzjazmu. Szybko określoną ją jako szczytowe dzieło francuskiego filozofa. Tego po prostu nie można nie znać.

Najbardziej niebieskie oko

Olśniewający debiut literacki amerykańskiej noblistki w nowym tłumaczeniu i wydaniu. Zmarła w 2019 roku Toni Morisson była pierwszą czarnoskórą pisarką, która otrzymała literackiego Nobla. W swojej twórczości porusza wątki związana z rasą, klasą oraz płcią. Bohaterką „Najbardziej niebieskiego oka” jest Pecola, czarnoskóra dziewczyna pragnąca normalnego życia. Jej marzeniem są niebieskie oczy, ponieważ wtedy inne dzieci przestaną jej dokuczać z powodu brzydkiego wyglądu i wreszcie ją zaakceptują. W swoim życiu napotyka wiele wrogości, z którą musi się zmierzyć. To dająca do myślenia historia o przeciwnościach losu, niesprawiedliwości i brutalności świata.

Człowiek, który odjechał

Jacek Podsiadło jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich poetów, członkiem legendarnej grupy poetyckiej BruLion, która utorowała drogę współczesnej literaturze polskiej. Książka ta to złożony wspólnie z wybitnym fotografem Andrzejem Kramarzem album poetycko-wizualny, intrygująca opowieść o wędrówce w czasie i przestrzeni, byciu w drodze i tęsknocie za wolnością. To poetyckie dzieło czyta się jak wciągającą powieść.

Przemilczana noc i dzień

Młoda kobieta wędruje przez Seul. To historia jednej nocy i jednego dnia. Ayami spaceruje nocą po gorących ulicach miasta w poszukiwaniu Yeoni, zaginionej przyjaciółki. Dzień spędza z tajemniczym poetą. Ich rozmowy dotyczą sztuki, miłości, cierpienia… wszystkich egzystencjalnych pryncypiów. Książka Bae Suah – urodzonej w 1965 roku koreańskiej pisarki, jednej z najbardziej docenionych twórczyń w swoim kraju – to świetna, głęboka literatura o tragizmie ludzkiej egzystencji.

Literatura dla najmłodszych

Kitty Kotty It’s mine!

Wspaniała, ciepła anglojęzyczna bajka o pewnej kotce, która nie mogła zasnąć. Ta jedna z bestsellerowych pozycji na rynku książki dla najmłodszych napisana jest bardzo prostym i czytelnym językiem: czytana na głos, pozwoli dziecku oswoić się z brzmieniem angielskiego i w przystępny, łagodny sposób przygotować do jego nauki. Dobra książeczka, żeby przeczytać przed snem!

Kocia Szajka i duchy w teatrze

Dołącz do kocich detektywów! Ta wspaniała bajka dla najmłodszych dzieci sprawi najmłodszym wiele radości, a przy okazji zainspiruje do rozwiązania pewnej sympatycznej, kryminalnej zagadki. Na premierze w cieszyńskim teatrze zebrał się tłum. Oto rozpoczyna się sztuka ze wspaniałą Heleną Černą w roli głównej. Nagle, ku przerażeniu widowni, scena zaczyna się poruszać, a czeska aktorka z krzykiem spada ze schodów. Kot Morfeusz nie ma wątpliwości – to nie mógł być przypadek. Kto i po co uruchomił mechanizm obrotowy, doprowadzając do nieszczęścia? Może to były duchy?

Za duży na bajki

Zabawna, ale też ciepła i mądra historia o dorastaniu, skierowana do nastolatków. „Za duży na bajki” opowiada o sile pasji i przyjaźni, przypomina również o tym, co w życiu najważniejsze. Waldek interesuje się gamingiem, kasą i swoimi psychofankami. Kiedy jego kochająca i nieco nadopiekuńcza mama ląduje w szpitalu, chłopiec trafi do szalonej cioci, która zaczyna się nim opiekować. To pozwala Waldkowi zmienić się na lepsze i zrozumieć, co jest najważniejsze. Jego życie zmienia się diametralnie, a Waldek zostaje postawiony przed nowymi życiowymi wyzwaniami.

Dziwożona

Ta baśń dedykowana jest „wszystkim, którzy boją się być sobą”. Dziwożony bowiem to opowieść o wolności, do której brama wcale nie jest zamknięta. Małe mieszkanki jasnego Domu dla Dziewczynek są posłuszne i dobrze ułożone. Są całkowicie oddane rygorowi dyrektorki Wiktorii, która straszy je opowieściami o dziwożonach, tajemniczych potworach czyhających na niegrzeczne dziewczynki. Madzia, główna bohaterka, nie może dłużej wytrzymać w tym reżimie i postanawia zbuntować się przeciwko okrutnemu porządkowi.

Archeokids

Ten kreatywny podręcznik młodego archeologa to archeologia dla najmłodszych, jakiej do tej pory nie było. W angażujący i radosny sposób wprowadza dzieci w świat nauki, zachęcając ich do rozwoju i dalszego zdobywania wiedzy. Wyrusz w podróż dookoła świata, odkrywając najsłynniejsze pola archeologiczne, takie jak Pompeje, Machu Picchu czy chińska Terakotowa Armia. Podręcznik pełen jest również ciekawych, wciągających ćwiczeń. Czas, by wyruszyć w teren!

24 Shares:
Może zainteresować Cię także