Rok 2020 został ogłoszony przez Sejm RP rokiem Leopolda Tyrmanda. Z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin i 35. rocznicy śmierci pisarza postanowiono w ten sposób upamiętnić jego wkład w polską kulturę. Przypominając postać niezwykłego publicysty, prezentujemy fragment jednej z książek, która ukazała się w tym roku.
Alfabet Tyrmanda to przewodnik po życiu i twórczości pisarza. Książka dla miłośników pisarstwa Tyrmanda będzie doskonałym uzupełnieniem informacji o publicyście, a tym, którzy z jego działami mieli dotąd sporadyczną styczność – zobrazują poglądy na życie, sytuację polityczną, kulturę i społeczeństwo lub konkretne osoby (wymieniane z imienia i nazwiska).
Leopold Tyrmand urodził się w 1920 roku w Warszawie w rodzinie o żydowskich korzeniach. Jego ojciec zginął podczas wojny w obozie na Majdanku, matka po zakończeniu wojny osiadła w Izraelu. Tyrmand w 1938 roku wyjechał na stypendium do Paryża, podczas którego zetknął się z kulturą zachodu (oraz muzyką jazzową, której był popularyzatorem) nie pozostającą bez wpływu na jego życie i twórczość. Po wybuchu wojny młody Tyrmand zamieszkał w Wilnie, gdzie rozpoczął pierwsze prace w redakcjach gazet. Praca dziennikarza miała być spełnieniem młodzieńczych marzeń. W kolejnych latach przebywał na terenie Niemiec, Danii i Norwegii (gdzie pracował jako korespondent). W 1946 roku powrócił do Warszawy i podjął pracę dla Agencji Prasowo-Informacyjnej. Pisał między innymi dla “Przekroju”, “Tygodnika Powszechnego” i “Rzeczpospolitej”. W 1953 roku zawieszona została działalność “Tygodnika Powszechnego”, a Tyrmand otrzymał zakaz publikacji. W kolejnym roku zaczął pisać Dziennik 1954, który stał się relacją z czasu zawodowego zastoju. W Dzienniku 1954 publicysta punktował ówczesny system polityczny, kulturę PRL, a także poszczególne postaci z kręgów artystycznych. W kolejnym roku wydał powieść Zły, historię kryminalną, w której odnajdziemy krytykę powojennego ustroju. Po 1958 roku jego kolejne teksty były blokowane przez cenzurę. W kolejnych latach Tyrmand jako propagator muzyki jazzowej inaugurował festiwale Jazz Jamboree od pierwszej edycji w 1958 roku do 1966 roku, w którym pisarz wyemigrował. Tyrmand postanowił zostać na stałe w Stanach Zjednoczonych, gdzie publikował w czasopiśmie “The New Yorker”, a następnie wykładał na Uniwersytecie Columbia i Uniwersytecie Stanowym Nowego Jorku. Z czasem jego liberalne poglądy, zaczęły ewoluować w kierunku konserwatyzmu. Leopold Tyrmand zmarł w 1985 roku na Florydzie.
Fragment książki publikujemy dzięki uprzejmości wydawnictwa MG.
Przeczytaj fragment książki Alfabet Tyrmanda (kliknij tutaj).
Źródła: www.encyklopedia.pwn.pl, www.culture.pl