Dla sportsmenek, romantyków, lubiących się bać, grających w gry i miłośników literatury azjatyckiej – mamy pierwszą porcję prezentowych rekomendacji. Starannie wybraliśmy10 książek, które idealnie nadają się na prezent pod choinkę. Przejrzyjcie nasze polecenia i kupcie dobre książki dla Waszych bliskich!

Gregoire Bouillier, Serce nie ustaje (przeł. Elżbieta Janota)

Wydawnictwo Nowe

Kim była modelka słynnego domu mody Fath, która w wieku 64 lat popełniła w swoim paryskim mieszkaniu samobójstwo przez zagłodzenie, prowadząc przez 45 dni dziennik agonii? Jej zmumifikowane zwłoki odkryto dopiero 10 miesięcy później, w sierpniu 1985 roku. Grégoire Bouillier podjął niezwykłą próbę ujawnienia pełnego tajemnic losu Marcelle Pichon w powieści, która jest imponującą podróżą w czasie i przestrzeni. Dokumentalistyka przeplata się tu z fikcją, hipotezy śledczych z grą wyobraźni narratora, wątek detektywistyczny z autobiograficznym i autotematycznym, a humor, ironia i spontaniczny język mówiony dopełniają czytelniczej uczty. Okazuje się, że nic w życiu nie jest zwyczajne i przypadkowe, a literatura ocala życie przed anonimowością i rutyną.

Idealna lektura dla: miłośników literatury francuskiej

Tematy przewodnie: seria Collection Nouvelle, literatura francuska, śledztwo

Nadifa Mohamed, Szczęśliwcy (przeł. Agata Kozak)

Wydawnictwo Czarne

Walijskie Tiger Bay wyłania się ze smogu i z morskiej mgły. Z jadłodajni bucha oleisty smród, a z okien domów unoszą się kłęby marihuanowego dymu. Spacerując wzdłuż doków, łatwo trafić i na złodziei, i na pastorów, na uliczników grających w kości i szejków, lichwiarzy i ich dłużników. Niektórzy potrafili oswoić tę starą, okrytą złą sławą dzielnicę. Inni za życie tutaj musieli zapłacić najwyższą cenę. W 1952 roku ofiarą brutalnego morderstwa pada żydowska sklepikarka. O zbrodnię zostaje oskarżony somalijski marynarz Mahmood Mattan. Mężczyzna zachowuje spokój – może ukradł w życiu kilka zegarków, ale nie jest mordercą, więc wierzy w sprawiedliwy wyrok. Śledztwo toczy się jednak niedbale i w obcym języku, przybywa świadków skuszonych nagrodą pieniężną, a adwokat Mahmooda nazywa go przed sądem „dzikusem”. Do mężczyzny zaczyna docierać, że o wyroku może przesądzić wyłącznie kolor jego skóry. :Szczęśliwcy” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, wstrząsająca opowieść o morderstwie, rasizmie i uprzedzeniach systemu sprawiedliwości. Nadifa Mohamed kreśli poruszającą historię dwóch obcych sobie ludzi, których życie nierozerwalnie splotła zbrodnia.

„Przejmująca i pięknie napisana opowieść o systemowym rasizmie, niesprawiedliwości i o tym, że największe zło rodzi się z uprzedzeń. Jestem pod ogromnym wrażeniem.” Łukasz Orbitowski

„ „Szczęśliwcy” to rzadko spotykany rodzaj powieści, która rozdziera serce, a jednocześnie daje życie. Nadifa Mohamed jest literackim objawieniem – pisze z zaciekłą, przepełnioną współczuciem pasją głosicielki prawdy, obnaża upiorny kolonialny układ […], w ramach którego prawda nie jest zdolna pokonać niesprawiedliwości. Jeśli powieść może być narzędziem pomsty, to „Szczęśliwcy” właśnie nim są – wszyscy czekaliśmy na taką książkę.” Junot Díaz

Idealna lektura dla: miłośników powieści inspirowanych prawdziwymi wydarzeniami

Tematy przewodnie: kolonializm, rasizm, niesprawiedliwość

Jacek Sarzało, Yvette Żółtowska-Darska, Haaland. Norweski terminator

Wydawnictwo SQN

Norwegia – kraj reniferów, śniegu i sportów zimowych. Czy może stąd pochodzić piłkarz, który o miano najlepszego napastnika na świecie rywalizuje dziś tylko z Robertem Lewandowskim i Kylianem Mbappé? Mało prawdopodobne, ale kiedy chodzi o Erlinga Brauta Haalanda – to tak. HAALAND to opowieść o piłkarzu, który wymyka się wszelkim znanym nam standardom. Jak to się stało, że ten sympatyczny olbrzym z kitką jest dziś maszyną do strzelania goli i postrachem wszystkich obrońców? Skąd jego potężna postura i wyjątkowy dryg do zdobywania bramek? Z jakiego powodu po raz pierwszy został gwiazdą YouTube’a? Co zawdzięcza RB Salzburg, Borussii Dortmund, Manchesterowi City? A także dlaczego jego tata padł ofiarą najbrutalniejszego faulu w historii Premier League i jakie były tego konsekwencje dla kilkuletniego Erlinga? Odkryj wyjątkową historię chłopaka, który spod pochmurnego norweskiego nieba wyruszył na szczyty futbolowego świata. Odbądź podróż wiodącą przez Norwegię, Austrię, Niemcy oraz Anglię i dowiedz się, na czym polega fenomen niesamowitego napastnika Manchesteru City. Bo choć brzmi nieprawdopodobnie, to wszystko WYDARZYŁO SIĘ NAPRAWDĘ.

Idealna lektura dla: miłośników piłki nożnej

Tematy przewodnie: sport, pasja, życie piłkarza

Agnieszka Pajączkowska, Nieprzezroczyste

Wydawnictwo Czarne

Chłopska fotografia – ta rodzinna, prywatna – nie ma zwykle odrębnego miejsca w archiwach czy instytucjach. Przez wiele dekad mało kto się nią interesował, nie była traktowana jako części „narodowego dziedzictwa”, a śladowa liczba zachowanych zbiorów pozwala sobie wyobrazić, ilu zdjęć i historii nie da się nigdy odzyskać, ile fotografii zostało spalonych, wyrzuconych, nieodnalezionych. Fotografia nie jest przezroczysta – nie pokazuje „po prostu”, neutralnie ani obiektywnie. Podobnie jak historia, gdy pisana jest z jednej tylko perspektywy. Wiele w interpretacji fotografii i historii zależy od kąta patrzenia, od zachowanej materii i zauważania tego, co dotychczas pomijane. Agnieszka Pajączkowska opisuje wybrane chłopskie zdjęcia, a swoje spostrzeżenia uzupełnia o rozmowy, zapisy historii mówionej, dokumenty, mikroreportaże, rozważania teoretyczne, cytaty z esejów o fotografii i nowe refleksje dotyczące historii ludowej. Rdzeniem książki pozostaje pytanie, czym właściwie jest to, co widzimy. Czego fotografia nie pokazuje i nie rozstrzyga? To nie tyle opowieść o osobach widocznych na zdjęciach, ile o samych zdjęciach i tych, którzy je wykonywali – fotografach i fotografkach, o ich motywacjach, warsztacie pracy, miejscu w wiejskiej społeczności. Tak oglądane chłopskie fotografie pozwalają spojrzeć z mniej oczywistej perspektywy na polską historię XX wieku. Nieprzezroczyste to próba zwrócenia spojrzenia na to, co dotychczas było zauważane zbyt rzadko – na trzeci plan, na tło, rzeczy i ludzi poza kadrem.

Idealna lektura dla: szukających odpowiedzi w historii

Tematy przewodnie: fotografia, życie chłopów

Charles Moore, Zaczarowany Świat Sary ,52 lifehacki

Wydawnictwo SQN

Cześć, kochani! Ogromnie się cieszę, że macie w rękach moją drugą książkę! Chciałabym, żebyście dzięki niej świetnie się bawili, kreatywnie spędzili czas i poznali kilka ciekawych faktów na mój temat. Bardzo lubię różne lifehacki, czyli triki, które mają za zadanie ułatwiać życie. W tej książce zaprezentuję Wam tylko sprawdzone pomysły. Miałam je okazję przetestować i okazały się strzałem w dziesiątkę! Na dodatek większość z nich możecie wykonać samodzielnie! Lifehacki podzielone są na tematyczne grupy, mają sześć poziomów trudności i są ilustrowane zdjęciami. Pod każdym z nich znajdziecie również ciekawostki o mnie. Gotowi? No to zaczynamy! ?? Poznajcie nieznane dotąd ciekawostki o bohaterach kanału Zaczarowany Świat Sary Bawcie się wspólnie z Sarą i Wiktorem, realizując kolejne lifehacki, nawet gdy dorośli odłączą Internet! Wykonujcie oryginalne prezenty, twórzcie niezwykłe przedmioty, szykujcie smaczne desery! Polecam również moją pierwszą książkę: “Zaczarowany Świat Sary. 52 challenge”. Dowiecie się z niej, jak w ciekawy i bezpieczny sposób wykonywać jedyne w swoim rodzaju wyzwania!

Idealna lektura dla: rezolutnych dzieciaków

Tematy przewodnie: pomysły na fajniejsze życie

Julia Żugaj, Przemek Corso, Tak miało być

Wydawnictwo SQN

Czy podczas jednych wakacji może zmienić się wszystko? Mia jest nieustraszoną marzycielką. Mieszka ze swoją mamą Nylą i ojczymem Benem w Cape May w New Jersey. Kocha bez, szum oceanu, baseball i swojego prawdziwego tatę, Cadena, który niestety mieszka daleko. Wiedzie spokojne życie, ale wszystko zmienia się, kiedy do miasteczka sprowadza się tajemnicze rodzeństwo, Sophie i Nicholas. „Tak miało być” to opowieść o dorastaniu, pierwszej miłości, ale także o determinacji, rodzącej się przyjaźni, szczerości, marzeniach i tym, co w życiu jest najważniejsze. Mia chce wygrać zarówno w miłości, jak i na boisku. Czy zdoła połączyć te dwie światy?

Idealna lektura dla: romantyczek i romantyków

Tematy przewodnie: historia miłosna, dorastanie

Minae Mizumura, Prawdziwa powieść (przeł. Anna Zielińska-Elliott)

Wydawnictwo Tajfuny

Taro Azuma, sierota znikąd, trafia pod pieczę Fumiko, pokojówki w domu bogatej rodziny. Tam poznaje płochliwą Yoko, najmłodszą córkę państwa Utagawów. Dziecinna bliskość przeradza się w trwającą dziesięciolecia fascynację. On emigruje i staje się jednym z najbardziej wpływowych Japończyków w USA, ona zostaje w Japonii, ich losy są jednak wiecznie splątane. Historię tej obsesyjnej miłości relacjonują kolejni bohaterowie, wreszcie trafia na karty powieści autorstwa japońskiej pisarki rezydującej na amerykańskiej uczelni.

“Prawdziwa powieść” to prozatorskie mistrzostwo jednej z najwybitniejszych postaci japońskiej sceny literackiej. Minae Mizumura jest genialną stylistką, a każde jej dzieło to próba rozpracowania na nowo konkretnego gatunku – tutaj zmaga się z koncepcją powieści, podając w wątpliwość, czy jako twórczyni japońska, wychowana na gruncie powieści o sobie, jest w stanie stworzyć prawdziwą powieść w rozumieniu europejskim. Robi to błyskotliwie, osadzając fabułę jak z “Wichrowych Wzgórz” Emily Brontë w powojennej Japonii. W tle gwałtownego romansu pojawia się portret Japonii wchodzącej w nowe czasy, zachłyśniętej wszystkim, co zachodnie. Naszą przewodniczką jest sama Mizumura, co zmusza do zastanowienia, czy “Prawdziwa powieść” nie jest przypadkiem naprawdę prawdziwa?

Idealna lektura dla: miłośników literatury japońskiej

Tematy przewodnie: historia miłosna

Katarzyna Wycisk, Gamerka

Wydawnictwo Wycisk

Boję się, że nadejdzie moment, kiedy przestanę odróżniać jawę od snu, a mój świat runie razem ze mną. Nie potrafię sobie wyobrazić, co bym zrobił, gdybyś nagle okazała się kłamstwem, imaginacją mojego umysłu.

WhiteRabbit jest na najlepszej drodze do zostania profesjonalnym graczem. Jego tajemniczość i nieznana tożsamość wzbudzają ciekawość wielu zawodników FIFA, w tym wicemistrza świata – Kiliana „MadHattera” Kormana.
Ukryta za maską Wiktoria szybko się przekonuje, że prowadzenie podwójnego życia jest bardzo uciążliwe, szczególnie gdy w grę wchodzą uczucia.
Czy nawiązanie bliskiej relacji z największym przeciwnikiem może skończyć się dobrze?
Co z tym wszystkim ma wspólnego Kraina Czarów?
Odważysz się wkroczyć do świata rywalizacji, namiętności i pasji, w którym nic nie jest oczywiste?

Idealna lektura dla: zaczytanej młodzieży

Tematy przewodnie: romans, gry, silna bohaterka, hate-love

Dolki Min, Nauka chodzenia (przeł. Łukasz Junik)

Wydawnictwo Kwiaty Orientu

Nie jestem kosmiczną kreaturą żyjącą na jakiejś skutej lodem skale sześć milionów lat świetlnych od Ziemi. Jestem tuż przy Tobie.

Mumu wsiada do metra. Chwiejnym krokiem przedziera się przez tłum w głąb wagonu. Ma opuchnięte stopy, obrzęknięte kolana, ledwo trzyma się na nogach. Godziny szczytu, brak miejsc siedzących. Kurczowo chwyta się metalowego drążka nad głową, aby przy wjeździe na następną stację impet pociągu nie zwalił go na podłogę. Choć ciężko mu ustać, nawet nie liczy na empatię współpasażerów. Wszakże jego wygląd nie przywodzi na myśl kogoś, komu utrzymywanie pionowej postawy ciała sprawiałoby fizyczny ból. Dni Mumu wypełniają schadzki z nieznajomymi, z którymi umawia się na aplikacjach randkowych. Z metodyczną precyzją doprowadza partnerów do ekstatycznego climacco, po czym w jednej, krótkiej chwili odgryza im głowy.

Mumu to przybysz z kosmosu, który piętnaście lat wcześniej rozbił się na Ziemi. Aby przetrwać w nowym, nieprzystępnym środowisku, musi polować na przedstawicieli gatunku homo sapiens. Codziennie zmaga się z samotnością, hermetycznymi rolami społecznymi oraz… grawitacją.

“Nauka chodzenia” to debiutancka powieść południowokoreańskiego artysty i pisarza Dolki Mina, w której z niezwykłą świeżością opisane zostały zmagania Innego w opresyjnym systemie kulturowym. Autor tej queerowej powieści sięgnął po jaskrawy koncept, aby poprzez gatunek SF zabrać głos w dyskursie genderowych nierówności, oswajania przestrzeni oraz wykluczenia grup defaworyzowanych.

Idealna lektura dla: pasjonatów literatury z Azji

Tematy przewodnie: science-fiction, kosmici, inność

Bora Chung, Przeklęty królik (przeł. Marta Niewiadomska)

Wydawnictwo Tajfuny

Oto historia, którą kiedyś usłyszałam – mówi południowokoreańska pisarka Bora Chung, po czym zabiera nas w podróżach po swoich opowieściach. O głowie wyłaniającej się z toalety, przeklętej lampie w kształcie królika i lisie, który krwawił złotem. 

“Przeklęty królik” to już globalny fenomen – anglojęzyczny przekład Antona Hura nominowany był do Międzynarodowego Bookera i National Book Award – i nic dziwnego: opowiadania Chung to mikstura groteski, przypowieści i folkloru z mocno feministycznym zacięciem. Mieszanka, która czasem przeraża, innym razem odrzuca, ale zawsze uzależnia.

Idealna lektura dla tych, co lubią się bać

Tematy przewodnie: klątwa, magia, duchy, strach, absurd

0 Shares:
Może zainteresować Cię także