W październiku do księgarń trafi nowość wydawnictwa Wyszukane. Powieść słoweńskiego pisarza zatytułowana Na pół, to kolejny po doskonale przyjętych Dendrytach i Średnim współczynniku szczęścia tytuł wydawnictwa, prezentującego prozę spoza głównego literackiego nurtu.

Powieść Na pół, słoweńskiego pisarza młodego pokolenia Jasmina B. Freliha, to wizja przyszłości, która tylko z pozoru wydaje się odległa. Frelih rysuje futurystyczny obraz w którym Europa stała się konserwatywną twierdzą, potęga Ameryki upadła, nastał czas po wielkim kryzysie. Czy życie w zautomatyzowanej rzeczywistości może być prostsze? Czy świat pełen poszukujących szczęścia indywidualistów to miejsce w w którym spełniają się marzenia? Jasmin B. Frelih zabiera czytelnika w podróż do świata rozdwojonego, pozbawionego poczucia zbiorowości, czy wspólnego języka.

Książka wydana w ramach projektu tłumaczeniowego „Literackie zbliżenia”, dofinansowanego przez Komisję Europejską w programie Kreatywna Europa Kultura.

Zobacz także: Noc Księgarń 2020 już w październiku!

Jasmin B. Frelih – słoweński pisarz, redaktor i tłumacz. Studiował literaturę porównawczą oraz teorię i historię literatury na Wydziale Sztuki Uniwersytetu w Lublanie. Za książkę Na pół otrzymał w 2016 r. Nagrodę Literacką Unii Europejskiej.

Marlena Gruda – slawistka, literaturoznawczyni, zatrudniona w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Publikowała w „Tekstualiach”, „Arteriach”, „Rp. Lirikon21”, „Poetikonie”, „Res Publice Nowej”. Z języka słoweńskiego przełożyła Magiczny pierścień P. Svetiny, Obserwatora i Na złotym wybrzeżu E. Flisara, Morę bukową i Wilcze noce V. Žabota, wiersze i eseje M. Deklevy (Z nicości w czas) oraz K. Piska (Za krzakiem majaczącego ślimaka). Mieszka w Krakowie.

Premiera powieści Jasmina B. Freliha Na pół zaplanowana została na 7 października 2020 r.

Źródła: wydawnictwo Wyszukane, Fot. Wikimedia Commons

23 Shares:
Może zainteresować Cię także