Dzień Dziecka już za nami, ale my przeglądamy wybrane tytuły literatury dla dzieci i młodzieży, które miały premiery w tym roku.

Niezwykła książka Emmy Adbage “Dołek” wydana przez Zakamarki to historia o dziecięcej wyobraźni i wolności wyboru. Dzieci bawią się w Dołku wykopanym za salą gimnastyczną – kopią w piachu, bawią się kamieniami i patykami. Zabawa trwa w najlepsze, tylko dorośli ciągle namawiają dzieci, żeby bawiły się gdzieś indziej…Jak skończy się ta historia przekonacie się czytając “Dołek” z charakterystycznymi ilustracjami Emmy Adbage.

Włosy” to kolejna z serii “Moje ciało” książka japońskiego ilustratora Gen-ichiro Yagy od wydawnictwa Tako. Temat cielesności jest tu oswajany w humorystyczny i bezpośredni sposób (strupki, zęby, pępek, dziurki w nosie, stopy – to “bohaterowie” poprzednich części). Całość doskonale uzupełniają przekonujące i wyraziste ilustracje. Skąd biorą się włosy? Czy są ludziom do czegoś potrzebne i czy rosną na każdym skrawku ciała? Na te dziecięce pytania odpowiedź przyniesie książka Gen-ichiro Yagy.

Czy można opanować strach? Co zrobić, żeby nie bać się wizyty u lekarza i zasypiania w ciemnym pokoju? Magdalena Młodnicka stworzyła książkę, dzięki której małym czytelnikom będzie łatwiej przezwyciężyć te trudne emocje. “Strach ma wielkie oczy” to kolejny tytuł serii “Wielkie problemy małych ludzi” wydawnictwa Jedność, która w przystępny sposób oswaja ważne tematy dotyczące dzieci. Odpowiedzi psychologów i pedagogów w połączeniu z ilustracjami pomagą skutecznie rozwiązywać problemy małych ludzi.

Kocyk” to historia nawiązująca do tradycji znanej z kultury żydowskiej. Kiedy na świat przychodzi Józef, otrzymuje od dziadka piękny kocyk. Józef i kocyk stają się nierozłączni, ale z czasem chłopczyk dorasta…Czy da się jeszcze coś zrobić ze starego kocyka? Przekonajcie się co wymyślił dziadek Józefa. Poruszająca historia o dzieciństwie, upływie czasu i oddaniu od wydawnictwa Kropka.

Katarzyna Ryrych, autorka kilkunastu książek dla młodzieży przeniesie tym razem czytelników do świata inspirowanego japońską sztuką mangi. Niepokojąca powieść “Maneki-neko” grozy splata losy trojga młodych bohaterów. Eryka, Iwo i Igor spotykają się na letnim kursie anime i niebawem zaczynają śnic o przedziwnym lesie, który niebawem zaczyna przenikać do świata realnego. Jaki będzie finał tej niezwykłej historii, dowiecie się z książki Katarzyny Ryrych.

Jak to jest mieszkać w stusiedmnastopiętrowym domku na drzewie? Opowiedzą Wam o tym Andy i Terry w nowej serii swoich przygód. Tylko tutaj spotkacie treserów krzeseł i budkę fotograficzną dla mistrzów drugiego planu i…resztę osobliwych “lokatorów” poznajcie sami. Andy Griffiths, popularny australijski pisarz książek dla dzieci i młodzieży wraca z “117-piętrowym domkiem na drzewie“.

5 Shares:
Może zainteresować Cię także