W ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia plebiscytu do organizatorów wpłynęło 93 tysiące słów i wyrażeń!

W związku z ogromnym zainteresowaniem jakim cieszy się tegoroczna edycja konkursu, przewodniczący jury, językoznawca Marek Łaziński, wydał komentarz w którym wstępnie podsumowuje przebieg plebiscytu.

Co oznaczają słowa julka, tozależyzm, rzepiara i impostor oraz wiele innych, dowiecie się z tekstu, a także śledząc wyniki konkursu.

Komentarz Marka Łazińskiego możesz przeczytać tutaj.

Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z projektem Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty – dodaj do ulubionych. Celem konkursu jest wyłonienie najbardziej popularnych używanych przez młodzież słów i określeń. W skład jury, czuwającego nad przebiegiem plebiscytu, wchodzą uznani eksperci: Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Anna Wileczek (Uniwersytet Uniwersytet J. Kochanowskiego w Kielcach), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Bartek Chaciński (Polityka).

Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem – w roku ubiegłym do jury wpłynęło aż 41 tysięcy zgłoszeń. Zwycięzcami w minionym roku okazały się słowa “jesieniara”, “eluwina” i “alternatywka”. Wcześniej były to “sztos” czy “XD” – listę zwycięskich określeń (oraz ich znaczenie), uzupełnioną o słowa, które zostają wyróżnione przez jury można znaleźć w Galerii Młodzieżowych Słów Roku.

Jak głosować?

Tegoroczny konkurs potrwa do 30 listopada, a jego wyniki zostaną ogłoszone na początku grudnia. Głosować można za pośrednictwem formularza umieszczonego na stronie sjp.pwn.pl – wraz z propozycją słów konkursowych należy umieścić wyjaśnienie ich znaczenia lub przykłady ich użycia. Jak informuje organizator Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze.

Źródło: WN PWN

1 Shares:
Może zainteresować Cię także
Jedz dobrze i nie tyj
Więcej

Dieta i przyjemność z jedzenia?

Dlaczego czasami tak trudno jest przestać za dużo jeść? Jak sprawdzić, czy unikanie „chemii” zawsze prowadzi do zdrowego odżywiania? Odpowiedzi znajdziesz w książce "Jedz dobrze i nie tyj" Zbigniewa Młynarskiego.