Ogień i lód to barwna historia hrabianki Anny Lipińskiej. Początek XX wieku, świat konwenansów, miłość i malowniczy Lwów – o czym jeszcze przeczytamy w pierwszym tomie Trylogii lwowskiej Joanny Wtulich?

Młodziutka Anna Lipińska to debiutująca wśród galicyjskich elit córka hrabiego. Wychowywana samotnie przez ojca (matka zmarła kiedy Anna była małą dziewczynką), z dbałością czuwającego nad wyksztalceniem córki, wyrasta na kobietę o szerokich horyzontach. Edukacja oraz głębokie zainteresowanie literaturą i sztuką, pozwala Annie mieć własne zdanie na wiele tematów i co więcej, wyrażać je, nawet jeśli czasem dzieje się to wbrew przyjętym konwenansom.

Hrabianka znająca reguły świata w którym funkcjonuje wie, że jej debiut na lwowskich salonach to kolejny krok na drodze do wydania jej za mąż. Kobieta nie marzy o wielkiej miłości, mężczyźni nie stanowią jeszcze obiektu jej zainteresowań. Anna cieszy się z możliwości, jaką jest uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych, dotąd zarezerwowanych dla starszych.

Zobacz także: “Wróżda” – o prawie zemsty w starosłowiańskim świecie

Córką hrabiego zaczyna interesować się pułkownik Michał Dukajski, którego pewność siebie i arogancja irytują Annę. Kobieta nie kryje swojego zniechęcenia osobą adoratora. Jej uwagę przykuwa natomiast przybyły niedawno z Paryża, Adam Małaszewicz. Czy ten przybyły ze stolicy sztuki przemysłowiec okaże się wielką i nieoczekiwaną miłością hrabianki?

Jednak głowę (i serce) kobiety zajmą nie tylko uczucia. Udziałem Anny stanie się splot niecodziennych wydarzeń, w tym towarzyska kompromitacja, kradzież klejnotów, intrygi oraz widmo rodzinnego bankructwa. Jak z przeciwnościami losu poradzi sobie bohaterka? I jaką w tym rolę odegrają dwaj mężczyźni: Michał Dukajski i Adam Małaszewicz?

Przeczytaj fragment książki Joanny Wtulich Ogień i lód (kliknij tutaj).

Joanna Wtulich – nauczycielka i bibliotekarka zakochana w książkach. Wielokrotnie wyróżniana za swoje opowiadania, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału (2018, 2019) i w ramach konkursu Poznań fantastyczny (2019). Uważa, że przemieszczanie się i pisanie ma terapeutyczną moc. Z jednej z podróży przywiozła ze sobą miłość do Lwowa, której owocem jest ta książka. To pierwsza część planowanego cyklu Trylogia lwowska.

Źródło: wydawnictwo Lira

12 Shares:
Może zainteresować Cię także