Koronawirus. Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby się zabezpieczyć – pod takim tytułem ukazała się właśnie książka dr Ewy Krawczyk. To pierwsza polska publikacja o złośliwym patogenie, który doprowadził do pandemii. Sprawdzamy, czym podzieliła się w niej biolożka związana z Międzynarodowym Towarzystwem Chorób Zakaźnych.

Autorką, jak na razie jedynej w Polsce, książki o koronawirusie jest dr nauk medycznych Ewa Krawczyk, specjalistka mikrobiologii lekarskiej. W swojej najnowszej publikacji dzieli się, jak wielokrotnie zaznacza, jedynie sprawdzonymi, potwierdzonymi naukowo informacjami, w wielu miejscach odwołuje się m.in. do danych i zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia czy Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Czym jest koronawirus i jak się przed nim uchronić?

Jak uchronić się przed zarażeniem? Czy możemy się zarazić, jedząc posiłki przygotowane przez zarażoną osobę? Czy przesyłki z zagranicy są bezpieczne? Na prawie dwustu stronach książki znajdziemy praktyczne informacje o tym, w jaki sposób należy zadbać o higienę czy zaplanować niezbędne przemieszczanie się, aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem.

W swojej publikacji biolożka zebrała najważniejsze, znane już dziś informacje o nowym patogenie i wywoływanej przez niego chorobie COVID-19. Krawczyk często przypomina, że nowy koronawirus jest nadal badany, dlatego przybliża czytelnikom mechanizmy działania podobnych patogenów, takich jak SARS i MERS, które w przeszłości zostały wielokrotnie przebadane przez środowiska naukowe.

Zobacz również: Zamknięte szkoły i biblioteki. Jak zdobyć książki i lektury bez wychodzenia z domu?

Do jednych z najciekawszych fragmentów książki należą właśnie podrozdziały poświęcone innym chorobom, które w przeszłości wywoływały epidemie (odra, cholera). W publikacji o koronawirusie dr Krawczyk zwraca też uwagę na globalne zjawiska, takie jak zmiany klimatu, wylesianie czy urbanizacja, które, zdaniem autorki, mogą obecnie determinować rozprzestrzenianie się czynników zakaźnych i liczbę zachorowań w przypadku pandemii.

W aktualnej sytuacji epidemiologicznej powinniśmy być bezpieczni (ang. be safe), czyli stosować się do wytycznych ekspertów, mądrzy (ang. be smart), czyli szukać wiedzy w sprawdzonych, rzetelnych źródłach, a także dobrzy (ang. be kind), czyli wspierać się wzajemnie w tym trudnym okresie.

dr Ewa Krawczyk, fragment książki “Koronawirus. Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby się zabezpieczyć”

Fake newsy i szkodliwe mity na temat koronawirusa

Oprócz profilaktyki i mechanizmów działania koronawirusów, Krawczyk bardzo często zwraca uwagę także na niebezpieczne aspekty działania epidemii w społeczeństwie. Jak wykazuje, prowadzą one do dezinformacji, a w efekcie do infodemii społecznej. Rozprzestrzeniające się w sieci fake newsy i fake poradniki zdaniem autorki mogą bezpośrednio przyczyniać się do zagrożenia zdrowia ludzi, jeśli zaczynają podejmować decyzje na ich podstawie. Dlatego też w książce o koronawirusie Krawczyk rozwiewa co najmniej kilkadziesiąt mitów na temat zwalczania i “leczenia” z koronawirusa. Fałszywe informacje na ten temat niestety coraz częściej można znaleźć w internecie – dr Krawczyk wymienia je punkt po punkcie i nie zostawia na nich suchej nitki.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Pascal.

O autorce:

Ewa Krawczyk – biolożka, dr nauk medycznych, specjalistka w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej. Członkini Międzynarodowego Towarzystwa Chorób Zakaźnych. Pracuje na Georgetown University w Waszyngtonie. Przedmiotem jej badań są procesy zachodzące w komórkach nowotworowych ssaków. W wolnych chwilach popularyzuje naukę. Współautorka książek: “Nie daj się wkręcać szarlatanom. Posłuchaj, co o zdrowiu mówi nauka!” (Wydawnictwo Pascal, 2019) oraz „Zdrowie. Przewodnik Krytyki Politycznej” (Krytyka Polityczna, 2012). Jej popularnonaukowe teksty przeczytać można także na łamach m.in.: Pisma Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika „Wszechświat”, Gazety Wyborczej, Krytyki Politycznej, Naszego Bociana, Poradnika Autystycznego, portali: Badania.net, naTemat, Homiki i Zaszczep się Wiedzą. Autorka bloga Sporothrix.

26 Shares:
Może zainteresować Cię także