Przeczytajcie fragment nowej książki wydawnictwa Wyszukane – Średni współczynnik szczęścia portugalskiego pisarza Davida Machado, trafi do księgarń 13 lipca.

Daniel miał dobry Plan na życie. Wszystko było w nim dokładnie przemyślane i realizowane – osobisty rozwój, praca, rodzina. Sytuacja uległa drastycznej zmianie, kiedy biuro podróży, w którym pracował przez wiele lat, zbankrutowało. Nagle został bez pracy, sam, w pustym mieszkaniu, z mnóstwem czasu do przemyśleń. Walcząc z depresją, rozpaczliwie próbuje odzyskać swoje dawne życie. Stara się zrozumieć, co się właściwie stało, prowadząc monolog-rozmowę z nieobecnym przyjacielem, któremu  wykrzykuje całą swoją frustrację i wściekłość. Czy szalona podróż z Lizbony do Genewy przyniesie ukojenie?

Średni współczynnik szczęścia to szczególna powieść drogi, jej bohaterowie próbują oswoić nieprzyjazny świat, szukają nadziei, optymizmu i poczucia bezpieczeństwa w trudnych czasach. David Machado, łącząc ich losy z kryzysem trapiącym Portugalię, zdaje się pytać, jak będzie wyglądała przyszłość, kiedy nasze Dzisiaj legło w gruzach?

Przeczytaj fragment książki Średni współczynnik szczęścia Davida Machado.

Średni współczynnik szczęścia nagroda

Książka została wyróżniona w 2015 r. Nagrodą Literacką Unii Europejskiej, a w 2017 r. na jej  podstawie powstał film pod tym samym tytułem.

Średni współczynnik szczęścia wydano w ramach projektu tłumaczeniowego „Literackie zbliżenia”, dofinansowanego przez Komisję Europejską w programie Kreatywna Europa Kultura.

David Machado – portugalski pisarz i tłumacz. Skończył studia ekonomiczne i pracował jako ekonomista, do chwili aż w 2004 r., jak sam mówi, szczęśliwie stracił pracę i zajął się pisaniem. Jest autorem opowiadań i powieści dla dorosłych oraz książek dla dzieci i młodzieży. Książka Rekin w wannie została nagrodzona Premio Autor Spa/RTP 2010 za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży.

David Machado
David Machado

Średni współczynnik szczęścia jest jego najbardziej znaną, nagradzaną i tłumaczoną na inne języki powieścią. W 2015 r. zdobyła Nagrodę Literacką Unii Europejskiej, a w 2016 r. Premio Salerno Libro d’Europa. W 2017 r. powstał film pod tym samym tytułem w reżyserii Joaquima Leitão. Utwory Davida Machado były publikowane w Islandii, Maroku, Włoszech, Niemczech, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Średni współczynnik szczęścia jest jego pierwszą powieścią, która ukazuje się w Polsce.

Wojciech Charchalis – tłumacz z języków hiszpańskiego, portugalskiego i angielskiego. Przetłumaczył blisko siedemdziesiąt książek, w tym Don Kichota Cervantesa, poezje Fernanda Pessoi i powieści José Saramago, Maria Vargasa Llosy, Javiera Mariasa, Antonia Lobo Antunesa, Antonia Muñoza Moliny, Clarice Lispector. Redaguje Serię Literatury Brazylijskiej w poznańskim wydawnictwie Rebis. Wykłada w Instytucie Filologii Romańskiej UAM. Autor licznych opracowań z zakresu współczesnych literatur języka hiszpańskiego i portugalskiego oraz literatur Afryki. Miłośnik portugalskojęzycznej Afryki i żeglarstwa.

12 Shares:
Może zainteresować Cię także