Wydawcy przesuwają premiery. Księgarnie realizują zamówienia przez telefon. Autorzy spotykają się z czytelnikami w mediach społecznościowych. Ogłoszenie stanu epidemii wywołanej przez koronawirusa wpływa na funkcjonowanie wielu firm, branż i instytucji. Sprawdzamy, co w czasie kwarantanny proponują wydawcy, księgarze i autorzy.

SQN zaprasza na spotkania autorskie na YouTube

Krakowskie wydawnictwo SQN przenosi planowane spotkania autorskie do internetu, w myśl zasady, że czytanie jest warunkiem koniecznym (łacińskie sine qua non – czyli fraza, od której pochodzi nazwa wydawnictwa) nawet w warunkach pandemii. Jedyna bezpieczna i możliwa obecnie forma spotkań autorów z czytelnikami to spotkanie w sieci. Spotkania online są transmitowane w mediach społecznościowych. Najbliższe już we wtorek, 31 marca o godzinie 18.00 na kanale You Tube. Autor książki „Turbulencje”, kapitan Dariusz Kulik, opowie o swojej książce i odpowie na pytania czytelników. Kolejne wydarzenia w tej formie są w przygotowaniu, a wydawnictwo SQN będzie na bieżąco o nich informowało.

Zobacz również: Zostajesz w domu? Podróżuj z książką!

Podcasty z Marginesami

Jeśli chcecie posłuchać inspirujących rozmów z pisarzami, sięgnijcie po podcasty wydawnictwa Marginesy (marginesy.com.pl/podcast). Spotkania z autorami premierowych książek publikowane od lutego mogą być okazją do zaproszenia do Waszych domów dr Joanny Heidtmann, Katarzyny Jasiołek czy Dariusz Jaronia. 

Opowiadania pisane w czasie pandemii

Wydawnictwo Lira znane czytelnikom z kryminałów, fantasy i literatury pięknej w ramach nowej akcji „Zdalnie, a blisko, czyli opowieści na trudne czasy” będzie publikowało teksty swoich autorów inspirowane życiem w czasie epidemii. Pierwsze z opowiadań napisał Wojciecha Dutka. Od końca marca jest dostępne na stronie wydawnictwa na Facebooku: www.facebook.com/WydawnictwoLIRA.

🖤⏳💛ZDALNIE, A BLISKOczyli opowieści na trudne czasy…To wyjątkowy cykl Wydawnictwa Lira, w którym nasi Autorzy będą…

Opublikowany przez Wydawnictwo LIRA Środa, 1 kwietnia 2020

Nie ma nudy! Literackie rozrywki dla małych czytelników

A co z małymi czytelnikami? I o nich nie zapominają wydawcy.

Na stronie kultowego wydawnictwa Nasza Księgarnia znajdziecie gotowe scenariusze zajęć dla dzieci, które zostały przygotowane na podstawie książek oficyny. Zaproszenie do zabawy Pippi Pończoszanki czy Pucia z pewnością ucieszy Wasze dzieci. Działania przewidziane dla grup dziecięcych można wykorzystać jako swobodną inspirację do zajęć w warunkach domowych.

Zobacz również: “Na zarazę Zarazek”. Szczepan Twardoch i Łukasz Orbitowski piszą powieść w internecie

Wydawnictwo Dwie Siostry zaprasza natomiast do wspólnego rysowania, czytania, oglądania i słuchania. Na stronie oficyny znajdziecie gotowe kolorowanki do wydruku i gryzmolenia, karty pracy, a nawet fragmenty audiobooków. Dzięki udostępnianym materiałom możecie wspólnie z dziećmi stworzyć grafikę pomocną w przestrzeganiu zasad prawidłowego mycia rąk czy udać się na wycieczkę bez wychodzenia z domu.

Dzień 12. Dwusiostrzanego Programu Wsparcia #zostańwdomu.Co powiecie na porcję dobrej zabawy z pogranicza sztuki i…

Opublikowany przez Wydawnictwo Dwie Siostry Wtorek, 31 marca 2020

Wydawnictwo Egmont także przygotowało ofertę dla dzieci mającą pomóc w organizacji czasu najmłodszym i nieco starszym czytelnikom. „Dzieci już się nie nudzą” to wybór materiałów do pobrania, wśród których znajdziecie gry, scenariusze zajęć, książki do czytania z cenionej serii Czytam Sobie czy nawet zawieszki na drzwi z bohaterami literatury dziecięcej.

Co czytasz w czasie kwarantanny? Podziel się swoimi rekomendacjami książkowymi w grupie Książki w kwarantannie.

E-festiwale w czasie kwarantanny

Do sieci w czasach kwarantanny przenoszą się także festiwale. Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki uruchomił w mediach społecznościowych cykl zdalnych spotkań #czytankinaczasie. Podczas wieczorynki (codziennie o godz. 19.00) autorzy literatury dziecięcej czytają dzieciom książki, które napisali.

Książki na wynos

A jak radzą sobie w tych trudnych czasach księgarnie? Warszawska Big Book Cafe organizuje akcję „książki na wynos”. Starannie wyselekcjonowane i rekomendowane przez księgarzy tytuły mogą być dostarczone w wybrane miejsce (oczywiście przy zachowaniu obowiązujących zasad bezpieczeństwa). Dodatkowo stołeczna księgarnio-kawiarnia uruchamia podcast literacki „5 pytań w 5 minut” w formie rozmowy o wybranej nowości wydawniczej.

Książka na telefon. Czytelnicy wspierają lokalne księgarnie

Już niemal 200 księgarń stacjonarnych przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji „Książka na telefon” (ksiazkanatelefon.pl/), która zachęca do wspierania w tym trudnym czasie lokalnych, często kameralnych księgarń. Na życzenie czytelnika księgarnie zamawiają wybrane tytuły lub udzielają rekomendacji (można nawet poprosić o zdjęcie regału czy transmisję live z księgarni w celu poznania oferty). Wybraną książkę można zamówić telefonicznie lub mailowo, np. do Paczkomatu. Księgarnie, które biorą udział w akcji zachowują wszelkie środki ostrożności zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Zdajemy sobie sprawę, że obecny kryzys dotyka nas wszystkich, ale jeśli planujecie kupić książki – zamówcie je w…

Opublikowany przez Książka na telefon. Wspieramy lokalne księgarnie Poniedziałek, 23 marca 2020

Zdjęcie: istock.com

1 Shares:
Może zainteresować Cię także