Zostań w domu, czytaj książki – to hasło, które w ostatnich dniach obiega media społecznościowe. I słusznie, bo czytanie książek, jeśli możemy pozwolić sobie na niewychodzenie z domu, to jeden z najlepszych pomysłów na spędzenie wolnego czasu. Także my przez najbliższe dni będziemy zaglądać na nasze regały i dzielić się rekomendacjami czytelniczymi na czas kwarantanny. Spędźmy ten czas z książką. Zaczynamy od podróży!

Co czytasz w czasie kwarantanny? Podziel się swoimi rekomendacjami książkowymi w grupie Książki w kwarantannie.

W najbliższym czasie wielu z nas będzie zmuszonych do rezygnacji z wyjazdów. Dlatego w trakcie kwarantanny warto zaglądać do książek, które być może choć w części zrekompensują nam odwołane podróże i wakacje. A z pewnością wpłyną na naszą wyobraźnię!

Literackie podróże do Azji

Na Daleki Wschód, odcięty w tej chwili od Europy, możecie wybrać się z Kwiatami Orientu. To jedyne w Polsce wydawnictwo z tak bogatą ofertą literatury azjatyckiej (mało kto wie, że to właśnie Kwiaty Orientu wydały w Polsce koreańskiego Harry’ego Pottera!).

W ostatnich miesiącach nakładem oficyny ukazały się m.in.: Saharyjskie dni Sanmao (pierwszy przekład literatury tajwańskiej w Polsce), Pieśń ziemi Lee Seung-u (nowa, przepiękna powieść autora Prywatnego życia roślin) czy Łkające ryby i inne opowiadania Chi Zijian. Jeśli chcecie odkryć w literaturze coś zupełnie nowego, to z pełnym przekonaniem odsyłamy właśnie do Kwiatów Orientu. Nieznani, wciąż niszowi w Polsce autorzy chińscy czy koreańscy naprawdę potrafią zachwycać, a literatura azjatycka – pełna harmonii i spokoju – z pewnością przyda nam się w tych niepewnych czasach.

Reportaże, czyli Albania, Odessa i Hawana na wyciągnięcie ręki

Udane podróże z książką zagwarantują nam w najbliższym czasie także reportaże. Tirana, Bagdad, Odessa, Saloniki czy Hawana – to tylko niektóre kierunki podróży, które możemy wytyczyć, sięgając po dobrze opracowany reportaż. Błoto słodsze niż miód, czyli reporterska podróż Małgorzaty Rejmer po Albanii oraz seria Miasta od Wydawnictwa Czarnego to książki, do których z pewnością wrócimy w czasie kwarantanny.

Zobacz również: Zamknięte szkoły i biblioteki. Jak zdobyć książki i lektury bez wychodzenia z domu?

Podróże do miejsc wyobrażonych

Podróże do miejsc znanych i obleganych przez turystów to jeszcze nie wszystko, co może zaproponować nam literatura. Podczas lektury Słownika miejsc wyobrażonych wydanego przez PIW udacie się m.in. do Zamku Kafki, na wyspę Robinsona Crusoe, do Krainy Czarów Lewisa Carrolla, Hogwartu i Doliny Muminków, niewidzialnych miast Itala Calvina, Márquezowskiego Macondo, na Wyspę Bezkształtną Alfreda Jarry’ego, w głąb Tolkienowskiego Śródziemia czy Ziemiomorza Ursuli Le Guin. Fantastyczna książka!

Zobacz również: Koronawirusy, epidemie, choroby. Książki o czasach zarazy

Fot. istock.com

1 Shares:
Może zainteresować Cię także