Główny Urząd Statystyczny przedstawił najnowsze dane na temat zakupów książkowych dokonywanych przez Polaków. Jak wynika z raportu GUS-u, sprzedaż detaliczna książek w lipcu 2020 roku była wyższa o 3% w porównaniu do wyników z analogicznego okresu w ubiegłym roku.

Według danych GUS-u sprzedaż książek w Polsce wzrosła także w ciągu ostatnich miesięcy – w porównaniu z czerwcem 2020 r. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 6,5%.

Sprzedaż w kategorii „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” wzrosła o 2,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku. W cytowanym przez serwis Rynek Książki raporcie odnotowano natomiast spadek wartości sprzedaży detalicznej przez internet – z 21,8% w czerwcu do 19,4% w lipcu.

Zobacz również: Nowy raport o stanie czytelnictwa. Ilu Polaków czyta książki? [WYKRESY]

Kilka miesięcy temu dane na temat praktyk czytelniczych Polaków przedstawiła w swoim dorocznym raporcie Biblioteka Narodowa. W 2019 roku 39% Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki. W podstawowych źródłach pozyskiwania książek czytelnicy wskazali: zakup (41%), pożyczenie od znajomego (35%), prezent (31%), wypożyczenie z biblioteki (27%) i własny księgozbiór (20%).

Zobacz również: Oto 10 autorów, których najczęściej czytają Polacy

Wśród książek wymienianych w 2019 roku przez badanych wciąż dominują książki papierowe –publikacje w tej formie w raporcie Biblioteki Narodowej wymieniło aż 98% czytelników (co oznacza 39% w całej populacji), e-booki wskazało 6% czytelników (2,5% w całej populacji). Słuchanie audiobooków zadeklarowało zaledwie 3% badanych w całej populacji. Więcej informacji na temat stanu czytelnictwa w Polsce znajdziesz tutaj.

Źródło: Rynek Książki

1 Shares:
Może zainteresować Cię także
Jedz dobrze i nie tyj
Więcej

Dieta i przyjemność z jedzenia?

Dlaczego czasami tak trudno jest przestać za dużo jeść? Jak sprawdzić, czy unikanie „chemii” zawsze prowadzi do zdrowego odżywiania? Odpowiedzi znajdziesz w książce "Jedz dobrze i nie tyj" Zbigniewa Młynarskiego.