Marzycie o podróżach? Zapraszamy w podróż po najbardziej niezwykłych bibliotekach świata!

Alexandrina
Biblioteka Alexandrina – Egipt, Fot. Azniv Stepanian,

Biblioteka Alexandrina w Egipcie – jej otwarcie miało miejsce w 2002 roku. Potężny gmach został wzniesiony dla upamiętnienia słynnej starożytnej Biblioteki Aleksandryjskiej. W kompleksie poza biblioteką znajdują się sale wystawiennicze i konferencyjne oraz trzy muzea.

biblioteka Nardowa Francji - Vincent Desjardnis WC
Biblioteka Narodowa Francji, Paryż – Fot. Vincent Desjardnis

Biblioteka Narodowa Francji – zbiory biblioteki to 11 milionów woluminów (a szacowana długość półek na których gromadzone są książki to ponad 390 kilometrów!). Początki biblioteki wiązane są z królewską biblioteką, która powstała w Luwrze.

Biblioteka George’a Peabody’ego
Biblioteka George’a Peabody’ego – Stany Zjednoczone, Fot. Metthew Petroff

Biblioteka George’a Peabody’ego w Baltimore to jedna z najpiękniejszych bibliotek na świecie. Zbiory biblioteki należą do zasobów Uniwersytetu Johna Hopkinsa. Budynek otwarto w 1878 roku, a jego najbardziej charakterystycznym elementem jest atrium o wysokości 5 pięter. Obiekt cieszy się tak dużą popularnością, że bywa udostępniany jako sala weselna.

Biblioteka Watykańska
Biblioteka Watykańska, Watykan – Fot. Michal Osmenda

Biblioteka Watykańska została założona w XV wieku przez papieża Mikołaja V. Obecnie w jej zbiorach znajduje się ponad 75 000 manuskryptów i ponad 1 milion druków. W jej zbiorach znajdują się pozycje z zakresu historii, prawa, filozofii, nauki i teologii.

Biblioteka Wiedeń
Austriacka Biblioteka Narodowa, Wiedeń – Austria

Austriacka Biblioteka Narodowa to kompleks biblioteczny, który składa się z czterech muzeów i biblioteki. Największy austriacki zbiór liczy ponad 10 milionów pozycji bibliotecznych w tym ponad 3miliony druków. Wśród zasobów biblioteki znajdują się papirusy, rękopisy,  mapy, dokumenty muzyczne oraz portrety i inne.

Yale Uniwersity Library
Yale Uniwersity Library – Stany Zjednoczone, Fot. Michael Kastelic,

Gmach Biblioteki Uniwersytetu Yale w New Haven wzniesiono w w 1963 roku. Z zewnątrz nie zachwyca oryginalną formą ponieważ przypomina betonowy sześcian, wewnątrz sprawa jednak niecodzienne wrażenie. Ściany zostały wykonane z marmuru, który ma w ograniczony sposób umożliwiać dostawanie się do środka światła słonecznego, niszczącego niezwykle rzadkie manuskrypty zgromadzone w bibliotece.

Czarny Diament
Biblioteka Królewska w Kopenhadze – Dania, Fot. Kim Wyon

Biblioteka Królewska w Kopenhadze nazywana Czarnym Diamentem ze względu na bryłę budynku pokrytego czarnym granitem (nowy budynek został oddany do użytku w 1999 roku). Kontrast jaki stanowią forma gmachu i jego (jasne i przeszklone) wnętrze sprawiają, że biblioteka stała się jednym z obiektów turystycznych Kopenhagi. Początki tej biblioteki sięgają XVII wieku, w jej zasobach znajdują się rękopisy Andersena i Kierkegaarda.

Seul Starfiled
Starfield Library, Seul – Korea Południowa, Fot.www.arcadata.com

Biblioteka w centrum handlowym Starfield COEX w Suelu. Starfield COEX to kompleks handlowo-usługowy w którym znajdują się centra biznesowe, hale wystawowe i biblioteka.

biblioteka_w_stuttgarcie_1
Biblioteka Miejska, Stuttgart – Niemcy,

Nowoczesny gmach Biblioteki Miejskiej w Stuttagrcie zachwyca jasnym i minimalistycznym wnętrzem. Zbiory biblioteki, które przestały mieścić się dotychczasowej lokalizacji (zabytkowy Pałac Wilhelma) w 2011 roku znalazły nową lokalizację.

Źródła: Wikimedia Commons, www.wikiwand.com, www.archirama.muratorplus.pl, www.arcadata.com, www.en.wikipedia.org

1 Shares:
Może zainteresować Cię także