Co czytać dzieciom? Jakie książki dla najmłodszych pojawią się w księgarniach jeszcze w tym roku? Przedstawiamy 10 najciekawszych premier 2020 roku z gatunku literatury dziecięcej i młodzieżowej.

Dla młodych czytelników, którzy uwielbiają przygody niesfornych dzieci mamy dobrą wiadomość. Nakładem wydawnictwa Znak ukaże się zbiór szkolnych przygód najbardziej znanych bohaterów literatury dziecięcej, Mikołajka. Mikołajek. Nowy rok szkolny rozśmieszy nie tylko każdego ucznia, ale także jego rodzica.

Jeżeli jeszcze nie znacie Lukrecji (dziewczynki, która o swoim życiu mówi, że jest pełne katastrof) już we wrześniu będziecie mieli okazję to zmienić. Lukrecja rusza w świat to kolejna odsłona jej przygód. Tym razem na horyzoncie pojawia się widmo przeprowadzki…Czy Lukrecja będzie musiała opuścić swoich przyjaciół? Dowiecie się z pełnej humoru książki Anne Goscinny, córki autora cyklu o Mikołajku.

Dla nieco młodszych czytelników mamy zbiór tytułów, które traktują o uczuciach i emocjach. We wrześniu nakładem wydawnictwa Dwie Siostry trafi do księgarń niezwykła historia żyrafy,a dokładanie Pana Żyrafy, który czując się samotny postanawia znaleźć przyjaźń. Aby zrealizować ten cel, pisze list…Kto będzie jego adresatem dowiecie się z książki Z pozdrowieniami, Żyrafa.

Zobacz również: Twardoch, Dukaj, Krall, Masłowska. Znani autorzy powracają z nowymi książkami

Również na wrzesień wydawnictwo Nasza Księgarnia zapowiedziało premierę kolejnej książki o przedszkolaku Felusiu. Feluś i Gucio poznają emocje Katarzyny Kozłowskiej to wędrówka przez świat dziecięcych odczuć, takich jak strach,duma, czy złość. Jak radzić sobie w skomplikowanych sytuacjach opowie dzieciom przedszkolak Feluś (i jego miś Gucio).

Tematem, który coraz częściej jest podejmowany w literaturze dziecięcej jest kwestia przestrzeni osobistej. W sierpniowej premierze wydawnictwa Kropka zatytułowanej Tuli, tuli, cmok, cmok poznamy Emmę, która nie przepada kiedy jest przytulana przez witających się z nią gości. Czy to się zmieni, kiedy do domu dziewczynki trafi pies Tytan, który odwrotnie niż Emma, uwielbia witać odwiedzających?

Dla miłośników zwierząt mamy dwie propozycje w których zwierzęta to główni bohaterowie. 321 intrygujących faktów o zwierzętach to wciągająca encyklopedia, pełna niezwykłych anegdot ze świata zwierząt. Jeżeli interesuje Was ile zębów może mieć rekin i czy kruk może rozpoznawać swoich przyjaciół, książka Mathildy Masters zabierze Was w niezwykłą podróż po krainie zwierząt.

Zobacz również: Książki o wirusach dla dzieci

Już niebawem do księgarń trafi wznowienie bestsellerowej Kuny za kaloryferem. Pełna humoru opowieść o tym jak dziennikarz Adam Wajrak i biolożka Nuria Selva Fernandez przypadkiem zostali opiekunami zwierząt, które nie przetrwałyby bez ich pomocy. Nowe wydanie zachwyci czytelników nie tylko zmienioną szatą graficzną, ale też fotografiami własnymi autorów.

Wiedza w książkach dla dzieci podana w sposób, który zainteresuje młodego czytelnika? To możliwe. Nakładem wydawnictwa Dwukropek we wrześniu ukaże się tytuł Wielcy muzycy (seria Wielcy ludzie), który przybliży znane postaci bez których historia muzyki nie byłaby taka sama. Whitney Houston i Dawid Bowie to tylko niektórzy z bohaterów książki z niezwykłymi ilustracjami Macieja Szymanowicza.

Zobacz również: J.K. Rowling napisała książkę w trakcie pandemii. Środki ze sprzedaży pomogą zwalczać skutki Covid-19

Michał Rusinek w książce Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych objaśni najmłodszym jak i dlaczego język polski się zmienia,a także co dokładnie oznaczają wyrazy, które czasem brzmią egzotycznie, a czasem zupełnie zwyczajnie.

Na koniec książka, która w przyjazny sposób przybliży dzieciom zagadnienia związane z pandemią. W serii Mądra Mysz wydawnictwa Media Rodzina we wrześniu ukaże się nowa część zatytułowana Zuzia w czasie pandemii. Jak radzić sobie w warunkach izolacji i wielu nowych zasad, wyjaśni dzieciom rezolutna Zuzia.

18 Shares:
Może zainteresować Cię także