Podobno wszystkie książki są o miłości. A że miłość ma różne oblicza, to łącząc obie teorie, można jedną potwierdzić drugą i odwrotnie. My doradzamy książki o miłości, które przede wszystkim dobrze się czyta. A że przy okazji obudzą wspomnienie albo zmotywują do działania – na przykład do zadbania o siebie, niech będzie dodatkowym atutem. I powtórzymy tę starą prawdę – książka to najlepszy prezent, także dla siebie. Dlatego też:

Po pierwsze kochaj siebie, czyli książki, które wspierają poczucie własnej wartości

Ta książka to lektura obowiązkowa dla dziecka i dorosłego. „Może. O magicznym potencjale, który drzemie w każdym człowieku” napisali i zilustrowali Kobo Yamada i Gabriella Barouch. To przepięknie zilustrowany list miłosny do potencjału, który tkwi w każdym z nas. Unikatowa, magiczna książka, która poruszy struny podświadomości każdego, bez względu na wiek. Oszczędna w słowach – nie oczekuj od niej fabularnych zwrotów akcji, to marzycielska książka z historią jakby utkaną z kolorowych snów – o miłości, przyjaźni, wierze w siebie, nadziei, współczuciu, przygodzie, doświadczaniu życia. Każda ilustracja to pełna symboli osobna historia ukazująca drogę rozwoju bohaterki.

Autorzy z dyskrecją wyrażają wartości, które każdy dorosły chce, aby ich dziecko przyjęło, jednocześnie nie zapominając o docenieniu wrażliwości dziecka. To książka o marzeniach, myślach i towarzyszącym im delikatnych emocjach dziecka. Dziecko potyka się, pozwala sobie na łzy i popełnia błędy, tak jak każdy z nas. Ale to nie wszystko! „Może” zabiera nas do świata cudów, które nosimy w sobie. Dziewczynka wznosi misterne budowle, przemierza morze, tworzy gwiazdy, uwalnia motyle… Światowy bestseller, który zachwycił rodziców i terapeutów w naszym kraju.

„Może” to wizualna uczta dla oka; magnetyzujące dzieło sztuki, które przytuli twoją duszę; liryczny utwór złożony z pytań, które otworzą twój umysł na nowe możliwości. „Może” pokazuje, że jesteś tu, aby wykorzystać swoje talenty, myśli, marzenia, bo i ty możesz dać światu coś niepowtarzalnego.

A dla tych starszych mamy 170 kroków do życia w radości, które w książce „Odkryj swoją wartość” proponuje Judith Belmont. Ta książka powstała, by pomóc uzdrowić swój najważniejszy związek: z samym sobą. Szansa, że z miliardów możliwych kombinacji genów powstaniesz akurat taki człowiek jak ja czy ty, była znikoma. A jednak. Życie jest cenne i niepowtarzalne, podobnie jak każdy z nas. Nie pozwól nikomu, łącznie z Tobą, kiedykolwiek o tym zapomnieć. Książka przedstawia kreatywne techniki budowania niezachwianej pewności siebie i poczucia własnej wartości prosto z gabinetu uznanej amerykańskiej psycholog i psychoterapeutki.

A jeśli to ma być jakaś książkowa perełka idealna na prezent, jednocześnie mądra i piękna, to niech będzie to tytuł „Co robią uczucia?” autorstwa Tiny Oziewicz z ilustracjami Aleksandry Zając.  Dowcipna i pełna ciepła książka o tym, co dzieje się w świecie uczuć (i nie tylko). Radość, duma, zachwyt, złość, niepokój, lęk… Wszyscy znamy te uczucia – i wiele innych. Ale czy wiemy, co robią, kiedy mają wolne? Teraz w końcu możemy to zobaczyć. Kto wspina się najwyżej jak może? Kto zagrzebuje się w ziemi? Kto brnie przez pustynię? Kto lata w bańce mydlanej? Kto depcze wszystko, co ładne? Kto zbiera ślimaki z chodnika? Sprawdźcie – a potem poszukajcie odpowiedzi w sobie. Bo ta niezwykła książka to zaproszenie dla dzieci i rodziców do rozmów i rozmyślań o tym, co kryje się w każdym z nas. Lapidarny poetycki tekst Tiny Oziewicz w połączeniu z dowcipnymi ilustracjami Aleksandry Zając wzrusza i działa na wyobraźnię.

Po drugie ulegnij pokusie, czyli pikantne romanse

Historia, przy której padniesz z zachwytu… albo przynajmniej pękniesz się ze śmiechu.
Mogłaby powiedzieć, że Cruz Costello to jej arcywróg. Ale w tym celu oboje musieliby uznać swoje istnienie, a ignorują siebie nawzajem od ponad dziesięciu lat. On jest ulubieńcem całego miasta. Szanowanym futbolistą, który został lekarzem. Ona tylko dziewczyną, która zaszła w ciążę w wieku szesnastu lat i teraz pracuje w knajpie. W Fairhope traktują go jak członka elity. Ona może liznąć sławy tylko dzięki złośliwym plotkom krążącym na jej temat. On jest przy kasie. Ona… może co najwyżej stanąć za kasą. Kiedy jego brat zaręcza się z jej  siostrą, rodzice Cruza zapraszają obie rodziny na przedślubny rejs. Niestety, ona i Cruz trafiają na inny statek. Czeka ją dziesięć okropnych, męczących dni w towarzystwie człowieka, którego nie może znieść. . Jednak wraz z ilością wypitego alkoholu wychodzą na jaw tajemnice i zaczyna się zastanawiać: Czy mogę raz jeszcze podjąć ryzyko w miłości?
L.J. Shen to autorka romansów i powieści, które znalazły miejsce na listach bestsellerów „USA Today”, „Washington Post” i Amazona. Prawa do jej książek kupiono w dwudziestu krajach, gdzie również trafiły na listy najlepiej sprzedawanych. Jest trzykrotną finalistką Goodreads w kategorii Best Romance Books. Studiowała politykę, ekonomię i filozofię. Mieszka w Kalifornii z mężem i synem. Lubi ekscentryczne ubrania, dobre wino, kiepskie reality shows i wylegiwanie się na słońcu w towarzystwie swojego leniwego kota. Koniecznie sięgnijcie po „Bad Cruz”!

A o czym jest „Słodka trucizna”? Pierwszy chłopak, w którym się zadurzyła, skończył tragicznie. A potem zakochała się w jego bracie. Nie powinna była zjawić się na tym dachu w walentynki. Podobnie jak Kellan Marchetti, szkolne dziwadło. Spotkali się nad przepaścią, zdecydowani zakończyć – każde swoje – życie. O dziwo poszarpane nitki ich dramatów splątały się i utworzyły nieprawdopodobną więź. Zrezygnowali ze skoku i uzgodnili, że będą się spotykać w każde walentynki, aż do końca liceum. O tej samej porze. Na tym samym dachu. Dwie cierpiące dusze. Dotrzymywali słowa przez trzy lata. W ostatniej klasie Kellan podjął decyzję, a ona musiała zmierzyć się z jej konsekwencjami. Gdy już sądziła, że ich opowieść dobiegła końca, zaczęła się kolejna. Podobno wszystkie historie miłosne wyglądają podobnie, tylko inaczej smakują. Ta była trująca, niestosowna i wypisana szkarłatnymi bliznami. Parker S. Huntington to psia mama mieszkająca w Południowej Kalifornii, gdzie odkryła swoją alergię na deszcz. Pomimo niskiej frekwencji i silnej awersji do prac domowych uzyskała dyplom licencjata z kreatywnego pisania na Uniwersytecie Kalifornijskim w Riverside i ukończyła magisterkę z literatury na Harvardzie. Kiedy nie pisze, wymienia się z przyjaciółmi zdjęciami potraw i ogląda seriale na Netfliksie, zwinięta na kanapie ze swoimi psami.

Po trzecie miłość czasem boli, czyli dwie powieści o niespełnieniu i jeden esej

„Gorączka złotych rybek” Kanoko Okamoto to pierwsza książka z serii Tajfuny Mini, prezentującej dzieła pisarzy i pisarek pierwszej połowy XX wieku, którzy nie byli wcześniej tłumaczeni na język polski, a zdecydowanie na to zasługują. Jest opowieścią o obsesji i poszukiwaniu idealnego piękna pióra jednej z niezwykle interesujących osobowości lat 20. i 30. w Japonii. Hodowca, owładnięty wspomnieniem pierwszej miłości, usiłuje czar swojej ukochanej zakląć w nowym gatunku złotej rybki, a marzenie to niczym gorączka pcha go głębiej i głębiej w objęcia obłędu.

Tajfuny Mini to seria nagrodzona Polish Graphic Design Award 2020 w kategorii Wydawnictwa (Beletrystyka, publicystyka, reportaż) oraz zdobywca specjalnej nagrody Arctic Paper 2020. Seria otrzymała również nominację do Nagrody Pióro Fredry 2020.

Nie odpisał na żaden z listów, na pewien czas całkowicie porzucił studia. Niczym w nieustającym amoku bawił się nocami na ulicach Kioto. Ale gdy po prawie miesiącu wrócił do swojego mieszkania, wiedział już, co powinien zrobić. Stworzy niebywale piękną, nową odmianę złotej rybki, jakiej dotąd świat nie widział. Stanie się człowiekiem, który uczyni z tego zadania swoją tragiczną misje ku szczęściu, a tego zazna tylko on jeden. Będzie bezimiennym bohaterem w objęciach mistycznego przeznaczenia. Uda mu się, choćby miał poświęcić na to swoje życie.

fragment książki

Zostańmy w Azji, ale przenieśmy się do Korei, gdzie czekają na nas bohaterowie książki „Będę tam” autorstwa Shin Kyung-Sook. Seul, lata osiemdziesiąte XX wieku. Jeong Yun po rocznym urlopie dziekańskim wraca na studia, gdzie spotyka Myeong-seo i Mi-ru. Już od pierwszego spotkania nowi przyjaciele intrygują Yun nie mniej niż pełne tajemnic uliczki Seulu. Czasy są ciężkie – Korea Południowa wciąż znajduje się pod dyktaturą wojskową – cała trójka zaprzyjaźnia się, wspiera wzajemnie i darzy specjalnym uczuciem. Tajemnicze zgony, pilnie strzeżone tajemnice, które wychodzą na światło dzienne, stają się także ich udziałem. Prawdziwy dramat ma jednak dopiero nadejść… Tak jak “Zaopiekuj się moją mamą”, “Będę tam” w pełni łączy uniwersalne i niewygodne tematy w pełnym fascynacji świecie.Ta niezwykle przejmująca powieść jest delikatnym badaniem młodzieńczych namiętności, dramatów i zawirowań politycznych.

To nie jest tak, że Mona Chollet nie wierzy w miłość – wręcz przeciwnie! Jej wiara w miłość jest tak ogromna, że chciałaby ją uleczyć. Uważa, bowiem, że współczesne relacje uczuciowe oparte są na krzywdzących stereotypach nierówności i podporządkowania. Autorka “Wymyślić miłość na nowo” zastanawia się nad tym, dlaczego tak niewiele uwagi poświęca się zwykłej codziennej miłości i dlaczego dominujące wyobrażenia miłości romantycznej opierają się na erotyzowaniu kobiecej niższości. Pisze o mechanizmach przemocy w związkach małżeńskich – nie jako anomalii, ale konsekwencji norm narzuconych przez patriarchat. Wreszcie – szuka sposobu na to, jak kobiety mogą odbudować obraz samych siebie, gdy całe życie są karmione obrazem męskiej dominacji. Podobnie jak w kultowych „Czarownicach”, Mona Chollet obficie czerpie z popkultury – filmów, książek, reklam, zdarzeń relacjonowanych w mediach społecznościowych – ale nie unika osobistego tonu i odwoływania się do własnych doświadczeń. Pisze barwnie, z werwą i dowcipem.

Po czwarte czasem lepiej napisać niż mówić, czyli listy

Polecamy też idealną miłosną lekturę w związku z obchodzonym właśnie Rokiem Szymborskiej. Najlepiej w życiu ma Twój Kot, bo jest przy Tobie – pisze z Zakopanego przyszła Noblistka Wisława Szymborska do Kornela Filipowicza. To po jego śmierci powstanie słynny wiersz „Kot w pustym mieszkaniu”. Nie byli typową parą – spędzili ze sobą ponad dwadzieścia lat, ale nigdy razem nie zamieszkali. Byliśmy końmi, które cwałują obok siebie – mówiła.  W chwilach rozłąki zawsze pisali do siebie listy. Listy zabawne, liryczne, miłosne. Znajdziemy w nich i intymne wyznania i ceny cielęciny czy jajek, refleksje nad własnym warsztatem pisarskim i nad twórczością kolegów, opowieści o rodzinie i przyjaciołach. Mistrzowsko napisane, pełne tęsknoty i czułości pozwalają wniknąć w wyjątkowe uczucie łączące dwoje ludzi, którzy – jak o nich mówiono – nawet jeśli stali do siebie plecami, cały czas patrzyli sobie w oczy. To wzruszająca lektura dowodów przywiązania dwojga wyjątkowych osób. Czytajcie „Najlepiej w życiu ma Twój kot. Listy”.

I jeszcze jeden zbiór korespondencji znanej pary ludzi pióra. „Anna i Jarosław Iwaszkiewiczowie: Listy 1951–1955” – to drugi tom powojennej korespondencji obojga małżonków z planowanej do wydania spuścizny epistolograficznej obejmującej lata 1944–1979. Tematyka 131 listów, które znajdują się w tomie drugim, dotyczy nie tylko relacji rodzinnych Anny i Jarosława, lecz także przynosi ważne świadectwo życia literackiego i społecznego w najtrudniejszych latach stalinizmu w powojennej Polsce. W tej prywatnej wymianie myśli, ocen i informacji zauważalna jest – związana z cenzurą i klimatem politycznym tego czasu – zmiana tonu i powściągliwość w wyrażaniu emocji, w porównaniu do szczerości i otwartości charakterystycznych dla korespondencji z lat poprzednich. Małżonkowie dzielą się wrażeniami z lektur, omawiają domowe kłopoty, a w kilku listach Jarosław wręcz upomina Annę, żeby nie pisała o drażliwych politycznie sprawach. Drugi tom listów w doskonałym literackim stylu przybliża czytelnikom osobowości obojga Iwaszkiewiczów – Anny, tłumaczki i krytyka literackiego, oraz Jarosława, poety, prozaika, dramaturga – a także wielu postaci ważnych dla polskiej kultury drugiej połowy XX wieku. Publikacja jest wyjątkową okazją do poznania i zrozumienia ich indywidualności, mentalności, twórczości i okoliczności polityczno-obyczajowych, w jakich żyli, a także świata, którego byli częścią i któremu tak wiele ofiarowali.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

5 Shares:
Może zainteresować Cię także