Dla zdrowia i kondycji — tak psychicznej, jak fizycznej — jesień to czas wymagający, szczególnie w pandemicznych warunkach. Polecamy szeroką ofertę Wydawnictwa Lekarskiego PZWL, a w niej tytuły o zdrowiu, zarówno specjalistyczne, jak również poradniki i pozycje popularnonaukowe. Z książką wiesz więcej!

Maria Szustakowska-Chojnacka, 100 roślin w twojej kuchni

Ciekawa książka z poradami kulinarnymi, dotyczącymi owoców, warzyw, ziół leczniczych i przypraw. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o roślinnej diecie leczniczej i jej zdrowotnych właściwościach. Autorka przedstawia dziewięćset wyjątkowych przepisów, dzięki którym każdy człowiek zostanie w wysokiej formie!

Ewa Dilling-Ostrowska, Anna Olszewska, Bóle głowy

Od myślenia często pęka głowa, dlatego polecamy również kompaktowy, lecz przydatny i wyczerpujący poradnik, zawierający wiele praktycznych rad dla rodziców, jak u swoich pociech łagodzić skutki i rozpoznawać objawy bolącej głowy.

Anna Grzeszczuk, Borelioza

Kleszcze na terenach zielonych — czy w to miejskich parkach, czy to na wiejskich polach — to prawdziwe zmora. Od lat zwiększa się zachorowalność na boreliozę, która jest najczęstszą dolegliwością przenoszoną przez te pajęczaki. Może być ona bardzo niebezpieczna dla ludzkiego organizmu. Dlatego polecamy uwadze wszechstronne i wyczerpujące opracowanie o tej chorobie i jej różnych postaciach zakażeń. Jak leczyć boreliozę, jak łagodzić jej przebieg? Książka skierowana jest zarówno do lekarzy i klinicystów, jak również do pacjentów chcących poznać charakterystyczne aspekty choroby.

Iwona Koszewska, O depresji dziś

Unikatowa książka rozmów o depresji z lekarzami, psychoterapeutami, socjologami, pisarzami, wykładowcami. Autorka — znany i ceniony psychiatra — porusza całe spektrum problemów związanych z tą chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Nie ogranicza się zatem do poglądu o depresji wyłącznie jako wypadkowej „nieprawidłowej chemii” mózgu, lecz zadaje pytanie o jej społeczne i kulturowe konteksty, krytykuje niedoskonały paradygmat diagnostyczny i podpowiada, jak komunikować się z osobami pogrążonymi w chorobie.

Zofia Wieczorek-Chełmińska, Dietetyczna kuchnia wegetariańska

Rośliny potrafią zdziałać cuda. Dietetycy są zgodni, że właściwie zbilansowana dieta wegetariańska ma korzystny wpływ na zdrowie. Wegetarianie cieszą się większą odpornością na otyłość, choroby serca, nadciśnienie, cukrzycę czy osteoporozę. W swoim kulinarno-zdrowotnym poradniku Zofia Wieczorek-Chełmińska daje wskazówki, jak prawidłowo dobrać dietę bezmięsną, by zachować zdrowie i dobrą kondycję. Każdy przepis uzupełniony jest o bilans kaloryczny i analizę wartości energetycznej sugerowanych potraw.

Eliza Lamer-Zarawska, Barbara Kowal-Gierczak, Jan Niedworok (red), Fitoterapia i leki roślinne

Rośliny naprawdę potrafią cuda. Fitoterapia, czyli ziołolecznictwo, jest działem medycyny i farmakologii zajmującym się wytwarzaniem leków ziołowych oraz ich stosowaniem w profilaktyce i terapii chorób. Autorzy kompendium w sposób przystępny wyjaśniają doniosłe znaczenie leku roślinnego w leczeniu wielu schorzeń. Publikacja skierowana jest do aptekarzy i wszystkich osób, które chcą poznać moc leków z naturalnych roślinnych surowców. W książce omówiono również szczegółowo preparaty dostępne na polskim rynku.

Kamila Podlewska, Kosmetologia ciała

Ciekawa pozycja dla dermatologów, wenerologów oraz kosmetologów — zarówno praktykujących, jak i studentów uczących się jak właściwie dobrać, zaplanować i wykonać pełny zabieg kosmetyczny. Jak wiadomo, kluczowe jest umiejętne dobranie kosmetyków i technik oraz uwzględnienie — każdorazowo indywidualnych — wskazań i przeciwskazań dla zabiegu. W praktycznej publikacji opisane zostały podstawy anatomii i fizjologii oraz zaproponowane różnego rodzaju zabiegi prozdrowotno-rehabilitacyjne z zakresu medycyny estetycznej.

Andrzej Krupienicz, Moje serce. Instrukcja obsługi

Bardzo przystępny poradnik napisany przez uznanego kardiologia specjalnie z myślą o pacjentach zmagających się z chorobami serca. Krupienicz opisał swoje doświadczenia zawodowe zdobyte w czasie codziennej pracy z osobami o kardiologicznych dolegliwościach. Książka składa się z zabawnych felietonów w lekki sposób charakteryzujących poszczególne schorzenia serca oraz możliwe działania profilaktyczne. To odpowiednia pozycja również dla bliskich i rodziny osób dotkniętych chorobami natury kardiologicznej.

Maria Goniewicz, Pierwsza pomoc

Każdemu może przytrafić się sytuacja, w której powinien komuś udzielić pierwszej pomocy bądź samemu z niej skorzystać. Dlatego polecamy ten kompleksowy poradnik, w którym omówione zostały czynności ratujące życie w nagłych wypadkach. Książka obejmuje różne poziomy zaawansowania: od zabiegów resuscytacyjnych, poprzez postępowanie z chorym nieprzytomnym aż do pierwszej pomocy wykonywanej w przypadku konkretnych obrażeń, hipotermii, zatrucia. Warto wiedzieć, jak w prawidłowy sposób udzielić innemu pomocy!

9 Shares:
Może zainteresować Cię także