Nie wyobrażamy sobie, by urlop był udany, jeśli do plecaka, walizki lub torby plażowej nie spakujemy książki. Idealne lektury na lato istnieją. Zebraliśmy dla Was pierwszą część wakacyjnych propozycji dobrych książek. Zajrzyjcie do naszych poleceń i wybierzcie coś dla siebie. Pięknego lata!

Lynne Segal, Poza czasem (przeł. Katarzyna Byłów)

Wydawnictwo Glowbook

Odważne spojrzenie na proces starzenia się, pióra wybitnej feministycznej pisarki Lynne Segal. Kim jest ta nieznajoma osoba, która z biegiem czasu zaczyna patrzeć na nas z lustra? Co dzieje się z ambicją i seksualnością, gdy przybywa nam lat? Czy starzy i młodzi muszą być w konflikcie ze sobą? Poza czasem, błyskotliwa i poruszająca książka Lynne Segal, domaga się korekty schematów i tabu, ograniczających osoby starsze. Rozwija i podejmuje dialog z wątkami nakreślonymi w słynnej książce „Starość” przez Simone de Beauvoir, spoglądającą na nas z okładki „Poza czasem”. Wnikliwe dzieło poruszające tematykę psychologii i polityki starzenia się, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Idealna lektura dla: miłośniczek literatury feministycznej

Tematy przewodnie: feminizm, starość, tabu, literatura angielska

Melissa Broder, Ryby (przeł. Kaja Gucio)

Wydawnictwo Czarne

Lucy rzuca wieloletniego chłopaka i wyjeżdża do Venice Beach, by zająć się ukochanym jamnikiem siostry i być może dokończyć doktorat o Safonie, choć już dawno straciła do niego przekonanie. Zamiast pisać, wsiąka w kalifornijski lajfstajl, żyje tak naturalnie, że sama staje się „naturalnie martwa”. Zapisuje się na terapię grupową dla kobiet uzależnionych od związków, przegrywek, które w jej oczach zasługują wyłącznie na kpinę lub litość. „Wszechświat to frędzel” – myśli codziennie. To jej życie za dnia. W nocy, w równoległej przestrzeni na styku lądu i oceanu, romansuje z nieśmiałym pływakiem, tak samo jak ona znawcą greckich mitów. Przyklejają się do siebie jak ośmiornica do skały, a Lucy z każdym dniem coraz bardziej zatraca się w tym uczuciu. Ryby to przewrotna powieść o poszukiwaniu miłości, która wymyka się wszelkim normom. Broder nie boi się przełamywać tabu, tworząc historię zabawną i odpychającą zarazem, zmysłową i intrygującą, która eksploruje granice między fantazją a rzeczywistością.

Idealna lektura dla: poszukujących recept na udany związek

Tematy przewodnie: historia miłosna, romans, kobiecość

Tom Hanks, Arcydzieło (przeł. Mateusz Rulski-Brożek)

Wydawnictwo Wielka Litera

Pierwsza powieść Toma Hanksa. Błyskotliwa, przewrotna, wzruszająca i pełna ironii historia o powstawaniu filmu o superbohaterach. Tylko ktoś, kto pracował przy dziesiątkach filmów, mógłby napisać taką powieść. I tylko ktoś obdarzony z jednej strony talentem pisarskim, z drugiej – szalonym poczuciem humoru, mógł zrobić to tak doskonale. W zwariowanej, wielowątkowej historii powstania pewnego filmu, z góry obliczonego na kasowy hit, autor zdradza tajemnice, jakich nikt z osób pracujących na planie nigdy by nie zdradził, bo zwyczajnie… nikt by w to nie uwierzył. Co tu jest fikcją, a co prawdziwym wspomnieniem legendarnego aktora i reżysera? Przez pryzmat obiektywu kamery autor nie tylko pokazuje szaleństwo i magię panujące na planie, ale doskonale zarysowuje zmiany w amerykańskiej kulturze od czasów II wojny światowej. Nie kryje swojej miłości do filmu, oddając jej blaski i cienie na każdej stronie tej napisanej z epickim rozmachem powieści o ludziach, dla których plan filmowy jest osobnym, nieco szalonym wszechświatem.

Idealna lektura dla: miłośników kina i dobrego humoru

Tematy przewodnie: kino, kulisy produkcji filmowej, Tom Hanks

Victor Jestin, Upał (przeł. Jakub Jedliński)

Wydawnictwo Nowela

Niepokojąca, zwięzła i mocna powieść, w której mieszają się skrajne emocje, smutek i wyobcowanie nastolatka, śmierć i miłość, pożądanie i przerażające poczucie winy.

Ostatni dzień upalnych wakacji na kempingu w Landach. Rodzinne wakacje w tym miejscu nie są szczytem marzeń dla siedemnastoletniego Leonarda. Nieśmiały i wycofany chłopak źle się czuje w tej fabryce rozrywki, gdzie rządzi obsesja dobrego samopoczucia i przymus świetnej zabawy. W czasie wieczornych imprez na plaży pozostaje widzem. Przygląda się zakochującym się w sobie rówieśnikom, co jedynie pogłębia jego brak wiary w siebie i niechęć do własnego ciała.

Co się stanie, gdy ostatniej nocy będzie świadkiem śmierci kolegi? Jak zareaguje?

Idealna lektura dla: zafascynowanych literaturą francuską

Tematy przewodnie: proza francuska, dojrzewanie, wakacje na kempingu

Patrick Radden Keefe, Imperium bólu (przeł. Jan Dzierzgowski)

Wydawnictwo Czarne

Bracia Arthur, Raymond i Mortimer Sacklerowie w ciągu kilku dekad zbudowali imperium. Niczym Medyceusze obejmowali mecenatem artystów, a setki milionów dolarów przeznaczali na filantropię. Najstarszy stał za sukcesem Valium i komercjalizacją rynku farmaceutycznego. Braciom podarował firmę Purdue Frederick – zbili na niej fortunę, lecz na zawsze pogrzebali dobre imię Sacklerów. Majątek rodziny szacowano na miliardy dolarów, ale niepohamowana rządza bogactwa pchnęła ich dalej: do intratnego sektora leków opioidowych. Arthur i Mortimer chcieli, by ich produkt był czymś więcej niż tylko specjalistycznym środkiem stosowanym w opiece paliatywnej. Miał przynieść ulgę rzeszom zwykłych Amerykanów cierpiących na pospolite bóle. Swój lek – OxyContin – reklamowali jako bezpieczną alternatywę dla morfiny. W rzeczywistości jego główny składnik – oksykodon – był od niej dwa razy silniejszy, o czym doskonale wiedzieli. Agresywna strategia marketingowa w ciągu kilkunastu lat doprowadziła do tragedii – setki tysięcy Amerykanów uzależniło się od opioidów, a śmierć z powodu przedawkowania była jedną z głównych przyczyn zgonów w USA. Sacklerowie uparcie powtarzali, że problem nie leży w leku, tylko w jego użytkownikach. „Odchodząc, należy zostawić świat w lepszym stanie, niż ten, w jakim go zastaliśmy” – zwykł mówić Arthur Sackler. Wybitny reporter Patrick Radden Keefe przedstawia historię rodziny, która z rzekomej troski o pacjentów uczyniła listek figowy dla swojej zachłanności.

Idealna lektura dla: czytających reportaże

Tematy przewodnie: farmacja, leki, toksykologia, dziennikarskie śledztwo,

Ryan Green, Kobieta kanibal (przeł. Monika Bąk)

Wydawnictwo Wielka Litera

Jeśli kiedykolwiek przepadnę bez wieści, to znaczy, że zabiła mnie Katherine Knight. John Price Prawdziwa historia okaleczenia, kanibalizmu i morderstwa John Price już nie chce być z Katherine Knight. Boi się jej. Sąd właśnie wydał wobec niej zakaz zbliżania się do mężczyzny. John następnego dnia nie pojawia się w pracy. Kolega, który pojechał sprawdzić, co się dzieje, odkrywa na drzwiach krwawy ślad i natychmiast zawiadamia policję. Policjanci nie byli przygotowani na widok, jaki zastają na miejscu. Zmasakrowane zwłoki Price’a znajdowały się na krześle, natomiast głowę znaleziono w kuchni, ?w ciepłym jeszcze garnku pełnym warzyw. Na stole stały dwa talerze, na których wypisane były imiona dzieci Price’a. Czy Katherine miała zamiar podać części ciała Johna jego dzieciom? UWAGA: Książka zawiera wstrząsające opisy przemocy i nadużyć. Sugerujemy, aby nie sięgały po nią osoby szczególnie wrażliwe na tego typu treści.

Idealna lektura dla: ludzi o mocnych nerwach

Tematy przewodnie: morderstwo, przemoc, zbrodnia

Auvinni Kadreseng, Kraj utracony (przeł. Agnieszka Walulik)

Wydawnictwo Dialog

„Skąd pochodzę? Co robili moi przodkowie? Kim jestem?” – pytania te towarzyszą nam od zawsze, ale nie zawsze można znaleźć na nie odpowiedź. Auvinni Kadreseng, urodzony w 1945 roku w tajwańskich górach, postanowił zmierzyć się z nimi w książce dokumentującej współczesne dzieje swojego ludu, czyli Kocaponganów – jednej z rdzennych społeczności tajwańskich, należącej do etnosu Rukajów. W efekcie powstała opowieść stanowiąca na poły kronikę, na poły autobiografię autora, opisująca przymusową japonizację, a potem sinizację Kocaponganów, wyjaławianie się ich dawnych ziem, przesiedlenie osady, próby utrzymania tradycyjnej społeczności, zmagania z kolejnymi katastrofami naturalnymi, wreszcie całkowite zniszczenie nowej wioski w następstwie tajfunu Sepat. „Kraj utracony” to nieoceniony zapis historii zanikania ludu i poruszająca relacja z poszukiwania drogi powrotnej do dawnego domu w górach. Jednocześnie dotyka problemów takich jak bez-refleksyjne niszczenie środowiska oraz zanik tożsamości i odrębności kulturowej. Jest także przypomnieniem o konieczności powrotu do samoanalizy i troski o to, co wspólne.

Idealna lektura dla: pasjonatów kultury azjatyckiej

Tematy przewodnie: powieść, biografia, poszukiwanie siebie

Jerzy Limon, Münchhauseniada

Wydawnictwo Słowo/obraz terytoria

Debiut prozatorski Jerzego Limona – literaturoznawcy, szekspirologa, twórcy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Jest podróżą w świat dzieciństwa autora. Mieszająca wspomnienia z fikcją opowieść pozwala czytelnikowi poczuć atmosferę Sopotu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Jak wskazuje niektórym obcobrzmiący tytuł, powieści patronuje baron Münchhausen – Pan Twardowski niemieckiej literatury.

Idealna lektura dla: koneserów polskiej prozy

Tematy przewodnie: powieść, wątki autobiograficzne

Katarzyna Grzyś-Kurka, Franek Koperek i psie akrobacje

Wydawnictwo Moc media

Franek Koperek spędza kolejne wakacje u babci. Szybko docierają do niego niepokojące sygnały, że w pobliskim schronisku wykorzystywane są bezdomne zwierzęta. Franek podejmuje się wolontariatu w podejrzanym miejscu. Jak bardzo poważna okaże się sprawa i czy uda się Frankowi bezpiecznie pokonać przeszkody, by pomóc zwierzętom?

„Franek Koperek i psie akrobacje” to druga część historii o przygodach chłopca jako Strażnika Wielkiego Pokoju i jego licznych czworonożnych towarzyszach. Czy pomoc psiego klanu, odwaga, wiara i niegasnąca nadzieja okażą się wystarczające do rozwiązania kolejnej zagadki i ocalenia przyjaciół?

Idealna lektura dla: odważnych miłośników psów

Tematy przewodnie: przygody, zwierzęta, pomoc psom

Agnieszka Każmierczyk, Miasto samobócjów

Wydawnictwo Mroczne Historie

Młoda pani psycholog, bardzo utalentowana i jeszcze bardziej pewna siebie, za incydent niegodny terapeuty zostaje zmuszona do wyjazdu na prowincję, gdzie w tytułowym miasteczku ilość samobójstw zdecydowanie przekracza średnią krajową. Przekonana o własnych możliwościach próbuje rozwikłać zagadkę, nad którą od dłuższego czasu biedzi się sztab specjalistów. Nagle okazuje się jednak, że nie jest taka wspaniała, jak zawsze sądziła, a demony przeszłości wyciągają po nią bardzo ostre szpony.

Agnieszka Kaźmierczyk pozostaje wierna gatunkowi. „Miasto samobójców” to kolejna powieść tej autorki i kolejny świetny thriller psychologiczny.

Idealna lektura dla: dla tych, którzy lubią się bać

Tematy przewodnie: sensacja, kryminał, zbrodnia

0 Shares:
Może zainteresować Cię także