Nie możesz wyjechać, a marzysz o ekscytującej podróży? Zapraszamy do obejrzenia jednego z największych zbiorów dzieł sztuki gromadzonych na przestrzeni wieków. Wydawnictwo albumowe Muzea Watykańskie. 100 arcydzieł to niezwykła okazja do poznania słynnych dzieł Michała Anioła czy Leonarda da Vinci.

Muzea Watykańskie to niewątpliwie jedna z największych atrakcji turystycznych Watykanu, która rocznie przyciąga miliony odwiedzjących.

Bogata kolekcja dzieł sztuki gromadzona przez kolejnych zwierzchników kościoła katolickiego, której początki wiązane są z osobą papieża Sykstusa IV (XV w.) liczy tysiące eksponatów. Zgromadzone w 14 muzeach zabytki malarstwa i rzeźby, ale także manuskrypty, druki, lapidaria, a nawet papieskie pojazdy można oglądać przemierzając trasę długości 7 kilometrów – zwiedzanie to prawdziwie kulturalny “maraton”.

Teraz część niezwykłej watykańskiej kolekcji można obejrzeć nie wychodząc z domu. Nakładem wydawnictwa Jedność ukazał się album Muzea Watykańskie. 100 arcydzieł, który prezentuje wybrane przez grono specjalistów w tym pracowników muzeów, najbardziej reprezentatywne ze zgromadzonych tam arcydzieł.

Dzieła przybliżane w wydawnictwie albumowym prezentowane są wedle galerii i kolekcji w których się znajdują. Zwiedzając kolejne sale możemy dokładnie przyjrzeć się znanym obrazom i rzeźbom wielkich mistrzów lub poznać równie cenne lecz mniej znane, eksponaty.

Kaplica Sykstyńska jest jednym z najbardziej znanych miejsc kojarzonych z Muzeami Watykańskimi. Słynne dzieło Michała Anioła, a dokładnie fresk, którymi artysta pokrył sklepienie o długości 41 metrów, budzi ogromne zainteresowanie wśród zwiedzających. W miejscu tym obowiązuje zakaz fotografowanie, a nawet rozmów. Kaplica jest ponadto miejscem w którym odbywają się konklawe, a za jej drzwiami miało miejsce wiele istotnych w historii kościoła katolickiego wydarzeń. Tym bardziej warto przyjrzeć się dokładnie detalom arcydzieła renesansowego malarstwa, jakim jest fresk Michała Anioła. Artysta wykonywał zlecenie dla papieża Juliusza II w latach 1508-1512, tworząc na sklepieniu obraz stworzenia świata (w tym słynne Stworzenie Adama).

Kaplica Sykstyńska

Apartament Borgia to przestronne sale będące niegdyś siedzibą papieża Aleksandra VI z rodu Borgiów. Owiany złą sławą zwierzchnik kościoła miał na sumieniu wiele występków, a losy jego i jego rodziny stały się po latach inspiracją dla autorów książek (Mario Puzo Rodzina Borgiów) oraz filmowców. Upodobanie Aleksandra VI do przepychu z pewnością łatwo dostrzec w bogato zdobionych salach, które pokryte są pracami Pinturicchio – nadwornego malarza papieży.

apartament Borgiów

Sięgając po album Muzea Watykańskie. 100 arcydzieł będziemy mieli okazję odwiedzić także słynną Pinakotekę. To kolekcja największych dzieł malarstwa prezentowana w 18 salach. W galerii prezentowane są dzieła twórców od średniowiecza do końca XIX wieku, a wśród artystów znajdziemy nazwiska Giotto di Bondone, Rafaela i Caraaggia. Dzięki albumowi możemy natomiast z bliska przyjrzeć się Świętemu Hieronimowi Leonarda Da Vinci, czy obrazowi Złożenie do grobu Caravaggia.

Ponadto, dzięki albumowi zwiedzimy także Gregoriańskie Muzeum Egipskie, stanze Rafaela (ze słynnym freskiem Szkoła Ateńska), czy Salę Sobieskiego (z obrazem Matejki Jan III Sobieski, król polski, wyzwalający Wiedeń w 1683 roku) oraz Pawilon Powozów. A to tylko niektóre z kolekcji wielkich Muzeów Watykańskich przybliżonych w książce.

Źródła: fotografie pochodzą z albumu Muzea Watykańskie.100 arcydzieł, wyd. Jedność

90 Shares:
Może zainteresować Cię także