W przyszłym roku mija setna rocznica urodzin Stanisława Lema. Do polskiego parlamentu trafiła właśnie specjalna petycja, której sygnatariusze zwracają się do Marszałek Sejmu z propozycją uchwalenia 2021 roku Rokiem Stanisława Lema.

Najwybitniejszy polski futurolog i twórca science fiction, jeden z najważniejszych i najbardziej docenionych na świecie polskich pisarzy, łączy głębokie zakorzenienie w tradycji z namysłem na temat przyszłości. Jego dzieła przetłumaczono na ponad czterdzieści języków, wydano w milionach egzemplarzy. Solaris, Głos Pana czy Cyberiada należą do kanonu literatury światowej (…) Nawiązania do jego twórczości można dziś znaleźć w wielu, często niespodziewanych miejscach, od gier komputerowych po filozofię. Jego imieniem nazwano planetoidę i pierwszego polskiego satelitę – napisano w treści listu, który trafił do polskiego parlamentu.

Zobacz również: Powstanie nietypowa adaptacja “Chłopów” Reymonta. Pracują nad nią twórcy filmu “Twój Vincent”

Petycję skierowaną do Marszałek Sejmu podpisało wspólnie trzech sygnatariuszy: Wydawnictwo Literackie (wydawca książek Stanisława Lema), Krakowskie Biuro Festiwalowe (operator powstającego w Krakowie Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem”) oraz Fundacja Polska Przyszłości im. Stanisława Lema. Inicjatywę ustanowienia roku 2021 Rokiem Stanisława Lema poparł już prezydent Andrzej Duda:

Dzięki wsparciu rządowemu rok 2021 byłby nie tylko okazją do promocji wyjątkowej twórczości naszego rodaka, ale także wartościowej debaty na temat przyszłości i tego, jakie cyfrowe wyzwania stoją przed naszym krajem. Z pełnym przekonaniem popieramy pomysł Pana Prezydenta uhonorowania setnej rocznicy urodzin Pisarza przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej.

Przygotowania do Roku Stanisława Lema trwają w Krakowie już od kilku lat. W stolicy Małopolski powstaje właśnie pierwsze w Polsce centrum poświęcone literaturze i językowi, któremu patronować będzie autor Solaris.

Zobacz również: “Rok 1984” Orwella jako komiks. Słynna powieść doczekała się adaptacji graficznej

Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem” będzie miejscem poświęconym nowoczesnej refleksji nad językiem. Otwarcie obiektu zostało zaplanowane na 2022. Jak czytamy na stronie miasta, instytucja ma otworzyć nowy rozdział w popularyzacji dzieła Stanisława Lema, dopełniając projekt kulturalno-edukacyjny Lem 2021 realizowany pod auspicjami programu Kraków Miasto Literatury UNESCO w związku z przypadającą na rok 2021 setną rocznicą urodzin pisarza.

Stanisław Lem to światowa legenda literatury science fiction. Jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków obcych, a sprzedaż jego dzieł przekroczyła 35 milionów egzemplarzy. Polski futurolog jest autorem takich powieści jak Solaris, Dzienniki gwiazdowe, Fiasko oraz Bajki robotów. W wielu swoich dziełach bardzo trafnie przewidział rozwój nowoczesnych technologii, jak Internet, e-booki, audiobooki czy wirtualna rzeczywistość.

Źródło: roklema.pl. Fot.: Stanisław Lem w roku 1966, zdjęcie udostępnione przez Wojciecha Zemka, sekretarza autora / Wikimedia Commons

32 Shares:
Może zainteresować Cię także