Twórcy nominowani do Oscara za film Twój Vincent rozpoczynają prace nad adaptacją Chłopów Władysława Reymonta. Po raz pierwszy w historii powieść polskiego Noblisty trafi na ekrany kin w formie animacji.

Chłopi to jedna z najważniejszych polskich powieści epoki pozytywizmu. Dzieło Reymonta ukazuje życie społeczności zamieszkującej wieś Lipce na przestrzeni czterech pór roku – poszczególne tomy powieści uzupełniają się i budują obraz wsi polskiej XIX wieku. To właśnie dzięki Chłopom w 1924 roku polski pisarz otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Czterotomowa powieść o życiu polskiej wsi weszła do kanonu literatury polskiej, od wielu lat jest obowiązkową lekturą w szkołach ponadpodstawowych.

Jak informuje serwis Spidersweb.pl, małżeństwo Welchmanów, znane z głośnej animacji Twój Vincent, pracuje nad kolejnym wspólnym projektem — adaptacją Chłopów Władysława Reymonta. Nowa ekranizacja powieści ma nawiązywać stylistyką do malarstwa Józefa Chełmońskiego.

Zobacz również: #Książkopedia – poznaj nieznane fakty na temat książek

W nieoficjalnych informacjach na temat filmu mówi się, że twórcy animacji skupią się przede wszystkim na ukazaniu postaci Jagny – silnej, choć odstającej od wiejskiej rzeczywistości dziewczyny. To właśnie z perspektywy tej bohaterki powieści ma zostać przybliżona widzom fabuła arcydzieła Reymonta.

Jak podaje Spidersweb.pl, powstanie animacji wspiera Polski Instytut Sztuki Filmowej, który przeznaczył na ten cel cztery miliony złotych. Na razie nie jest znana data premiery filmu.

Produkcja małżeństwa Welchmanów to nie pierwsza adaptacja utworu Reymonta. Do tej pory polskiej widowni była znana ekranizacja Chłopów z 1973 roku w reżyserii Jana Rybkowskiego. Przedwojenna adaptacja powieści, realizowana przy udziale samego autora literackiego pierwowzoru, nie zachowała się do dnia dzisiejszego (powstała w 1922 roku).

Źródło: Spidersweb.pl

Fot. Jacek Malczewski, Portret Władysława Reymonta, 1905 (Wikimedia Commons)

0 Shares:
Może zainteresować Cię także