Twórcy nominowani do Oscara za film Twój Vincent pracują nad adaptacją Chłopów Władysława Reymonta. Po raz pierwszy w historii powieść polskiego Noblisty trafi na ekrany kin w formie animacji. Dziś w sieci pojawił się pierwszy zwiastun filmu.

Kadry filmowe nawiązują do malarstwa okresu Młodej Polski. Na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł takich artystów jak: Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Leon Wyczółkowski. – Sceny początkowo nakręcimy z aktorami, zdjęcia potrwają 36 dni. Następnie każdą klatkę ręcznie namalujemy jako obraz olejny, łącznie powstanie ok. 72 tys. klatek. By tego dokonać, w projekcie weźmie udział ponad 50 malarzy pracujących w trzech studiach: głównym w Sopocie, w Serbii oraz na Ukrainie – wyjaśnia Tomasz Wochniak, producent ze studia BreakThru Films. 

Zobacz również: Proza Tokarczuk trafi na ekrany kin. Ruszają prace nad adaptacją opowiadania noblistki

Muzykę do filmu stworzy Łukasz L.U.C. Rostkowski, który w ramach międzynarodowej Rebel Babel Film Orchestra tworzy specjalny słowiański kolektyw muzyków folkowych, którzy tak jak malarze za pomocą tradycyjnych środków (instrumenty ludowe i śpiewy) stworzą magiczny i analogowy pejzaż dopełniający piękno malowanych obrazów. W rolę Jagny wcieli się Kamila Urzędowska, a na ekranie zobaczymy również m.in. Mirosława Bakę, Sonię Mietelicę, Roberta Gulaczyka, Ewę Kasprzyk, Andrzeja Konopkę, a także Małgorzatę Kożuchowską i Julię Wieniawę. Producentami filmu są Hugh Welchman i Sean Bobbitt, a dystrybutorem w Polsce będzie NEXT FILM.

Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

Premiera filmu planowana jest na 2022 rok. Produkcja została dofinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Zobacz pierwszy zwiastun animacji na podstawie Chłopów Władysława Reymonta:

Rozpoczęły się zdjęcia do filmu „Chłopi” w reż. Doroty Kobieli, opartego na powieści Władysława Reymonta. Obraz zostanie…

Opublikowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej Wtorek, 4 sierpnia 2020

Źródło: pisf.pl

137 Shares:
Może zainteresować Cię także