Od drugiej połowy lipca na drogi Gostynia i okolic wyruszy nowoczesny bibliobus. To pierwszy od wielu lat mobilny księgozbiór w Polsce. Skorzystają z niego czytelnicy z ponad 20 miejscowości na Mazowszu.

Jak informuje Instytut Książki, bibliobus Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu jest pierwszą nowoczesną biblioteką mobilną w Polsce. „Wprowadzając na nasze drogi bibliobus, inspirowaliśmy się najlepszymi rozwiązaniami z zachodniej Europy. Dzięki temu do gostyńskich osiedli i 21 miejscowości wiejskich dojeżdżać będzie biblioteka na kółkach, oferująca książki, filmy, gry wideo, muzykę, komiksy i gazety. Oprócz darmowego dostępu do książek i multimediów zapewnimy warsztaty dla dzieci i młodzieży promujące czytelnictwo na terenach wsi” – podano w komunikacie na stronie internetowej Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu.

Zobacz również: W Łodzi powstała samoobsługowa biblioteka, w której wypożyczysz książki przez 24 h na dobę

Bibliobusy to skuteczny i relatywnie tani sposób docierania do czytelników. Rozwiązanie to jest powszechne w Niemczech i Skandynawii. W Polsce bibliobusy funkcjonują w Opolu i Warszawie, próby bibliobusowe były czynione lub zapowiadane w Poznaniu, Gorzowie, Pucku czy Zawierciu.

Projekt „Biblioteka w drodze” został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”, którego operatorem jest Instytut Książki.

Źródło: Instytut Książki. Fot. BPMiG w Gostyniu

2 Shares:
Może zainteresować Cię także