Adaptację nagrodzonej Nike książki Mariusza Szczygla Nie ma obejrzymy w teatrze. Spektakl zostanie pokazany dzięki specjalnej platformie internetowej okazji 70. rocznicy powstania Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie.

Nie ma Mariusz Szczygła to studium pamięci i śladów jakie w niej zostają. Autor wraca do przeszłości i w mistrzowski sposób ukazuje to, co ulotne – wspomnienia. Książka Szczygła to niezwykła lekcja tego, jak pisać, mówić i wspominać to, czego już nie ma oraz tych, których nie ma. Dziennikarz mierzy się z tematami nieobecności i utraty na przykładach osób nieznanych, ale też własnym. Połączenie reporterskiej perspektywy z osobistym i przejmującym tematem, sprawiło, że wydana przez wydawnictwo Dowody na Istnienie książka Nie ma, została dobrze przyjęta przez czytelników i krytyków. Reportaż zdobył nagrodę Nike 2019 oraz zajął drugie miejsce w plebiscycie słuchaczy Programu III Polskiego Radia na Książkę Roku 2018.

Zobacz także: Powstała gra komputerowa inspirowana twórczością Franza Kafki. Stworzyła ją polska firma!

O wybiórczości pamięci traktuje także adaptacja książki Nie ma, której premiera odbędzie się 21 sierpnia o godzinie 19.00 na platformie internetowej pod takim samym tytułem. Spektakl realizowany przez Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie z okazji 70. rocznicy powstania sceny, będzie miał formę interaktywnego spotkania. Widz będzie mógł odtworzyć poszczególne wątki spektaklu z zachowaniem chronologii lub według własnego wyboru, tworząc tym samym nowe wersje adaptacji.

Za reżyserię spektaklu Nie ma odpowiedzialna jest Agnieszka Lipiec-Wróblewskiej, a w rolach głównych zobaczymy Marcina Błaszaka, Małgorzatę Majewską i Jerzego Walczaka oraz gościnnie Mariusza Szczygła.

Spektakl będzie można też obejrzeć w Łodzi podczas Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Adaptacja Nie ma zostanie przeniesiona z przestrzeni wirtualnej do miejskiej scenerii.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Polub-Twoją-Księgarnię-na-Facebooku-1.jpg

Źródła: www.dowody.com, www.teatr-zydowski.art.pl, www.4kultury.pl, Fot. Wikimedia Commons

14 Shares:
Może zainteresować Cię także