Autor kultowej serii komiksowej Tytus, Romek i A’Tomek zmarł w wieku 97 lat.

Henryk Jerzy Chmielewski, urodził się w w 1923 roku w Warszawie. Przed wybuchem wojny należał do 70 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej, od 1943 roku służył jako żołnierz Armii Krajowej (ps. “Jupiter”). Brał udział w Powstaniu Warszawskim. W 1945 roku zamieszkał w Łodzi, gdzie podjął pracę jako kreślarz w Centralnym Zarządzie Przemysłu Włókienniczego. Następnie otrzymał powołanie do wojska do jednostki w Toruniu. Tam podczas prac nad cykliczną gazetką powstawały jego pierwsze prace graficzne.

Jako rysownik debiutował w „Świecie Przygód”, a następnie w „Świecie Młodych”. W 1956 roku Chmielewski stworzył komiks o Tytusie (małpie wysłanej w kosmos), który początkowo nie wzbudził entuzjazmu wydawców. Historia Tytusa, Romka i A’Tomka została przekazana do druku dopiero rok później, kiedy Rosjanie z powodzeniem wynieśli na orbitę pierwszego satelitę. Przygody trójki bohaterów gościły na łamach “Świata Młodych” do połowy lat osiemdziesiątych. W 1966 roku Wydawnictwo Harcerskie „Horyzonty” wydało w formie książkowej historię Tytus zostaje harcerzem. Publikacja zyskała ogromną popularność i zapoczątkowała cykl komiksów na których wychowały się kolejne pokolenia dzieci i młodzieży.

Henryk Jerzy Chmielewski za zasługi i wkład w polską kulturę został odznaczony wieloma odznaczeniami i nagrodami między innymi: Krzyżem Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Orderem Uśmiechu.

Komiksy o przygodach Tytusa, Romka i A’Tomka są wydawane w Polsce od 1957 roku do dziś i przez kolejne dekady zyskały miano kultowych. Poza poszczególnymi księgami, dostępnych jest także osiem zbiorów pod tytułem Złota księga przygód. Historia Tytusa stała się też kanwą pełnometrażowego filmu animowanego oraz wydanej w 2005 roku gry komputerowej.

Źródło: Fot. Wikimedia Commons

13 Shares:
Może zainteresować Cię także