Pandemia trafia na karty powieści, esejów i reportaży. Przeglądamy nowości wydawnicze, które powstały w wyniku epidemii koronawirusa.

J.K. Rowling pandemia koronawirusa skłoniła do skończenia powieści, którą zaczęła pisać ponad dziesięć lat temu. Autorka chcąc pomóc dzieciom zamkniętych w domach w czasie izolacji, postanowiła publikować kolejne fragmenty książki Ickabog na stronie internetowej powieści. Rowling ogłosiła także konkurs dla czytelników na ilustracje do wydania drukowanego. Dodatkowo, dochód uzyskany ze sprzedaży książki zostanie przeznaczony na pomoc osobom dotkniętym przez pandemię.

Epidemia szybko stała się tematem powieści skierowanych do starszych czytelników. Jolanta Kosowska w książce W piekle pandemii realistycznie opisuje świat jaki mógłby kryć się za historiami, jakie znamy z przekazów informacyjnych. Oliwia i Marcello wyjeżdżają na urlop, który zostaje zakłócony wiadomościami o epidemii ogarniającej ojczyznę mężczyzny. Jako lekarz, Marcello szybko znajduje się na pierwszej linii walki z wirusem.

Zobacz również: “Na zarazę Zarazek”. Szczepan Twardoch i Łukasz Orbitowski piszą powieść w internecie

We wrześniu nakładem wydawnictwa Kobiecego do księgarń trafi Lockdown, trzymający w napięciu thriller, którego główna bohaterka, kobieta sukcesu mierzy się z nieprzewidzianymi przeciwnościami. Olga dowiaduje się, że jej córka zostaje porwana, a porywacze żądają za jej uwolnienie okupu. Jednak to nie zawrotna kwota dziesięciu milionów euro jest dla kobiety największym problemem, ale trwający właśnie lockdown, który uniemożliwia Oldze płatnicze operacje. Czy i jak Olga zdobędzie środki na uwolnienie córki dowiecie się z powieści Roberta Ziębińskiego.

Adam Miller przebywał w Chinach w czasie kiedy pandemia kornawirusa nabierała tempa. Jak z lokalnej perspektywy wyglądała walka z nieznaną chorobą dowiecie się nowości wydawnictwa Sonia Draga Przez Chiny w ogniu koronawirusa. Czy medialne przekazy jakie kierowane były wówczas do całego świata były zgodne z rzeczywistością? Jak wyglądało życie w Chińskiej Republice Ludowej w szczycie epidemii dowiecie się książki Millera.

Debora MacKenzie w książce Covid -19. Pandemia, która nie powinna była się zdarzyć i jak nie dopuścić do następnej bierze pod lupę wydarzenia, które doprowadziły do wybuchu epidemii koronawirusa. Jednocześnie dziennikarka wskazuje, jakie wnioski powinniśmy wyciągać z doświadczeń epidemii i jak zapobiegać podobnym kryzysom.

Covid-19 stał się także tematem książki wybitnego, słoweńskiego socjologa Slavoja Žižka. Badacz w swojej nowej pracy Pandemia! Covid-19 trzęsie światem przygląda się paradoksom i nieoczywistym konsekwencjom epidemii koronawirusa, która w szybkim tempie ogarnęła świat. Wciągający obraz kryzysu, wydany przez wydawnictwo Relacja, trafił na półki księgarń w czerwcu.

Adam Kucharski, profesor nadzwyczajny w London School of Hygiene and Tropical Medicine, w książce Prawa epidemii Skąd się epidemie biorą i czemu wygasają? w przystępny sposób przybliża zagadnienia związane z rozprzestrzenianiem się wirusów. Czy istnieją wirusowe mody i w jaki sposób epidemię może “kształtować” internet, dowiecie się z książki wydanej nakładem wydawnictwa Relacja.

Zobacz również: Efekt koronawirusa: w Polsce również rośnie sprzedaż „Dżumy” Alberta Camusa

Znany politolog, Iwan Krastew, w książce Nadeszło jutro. Jak pandemia zmienia Europę analizuje jaki wpływ będzie miała pandemia na funkcjonowanie naszego kontynentu. W jaki sposób współczesny kryzys zmieni Europę (oraz od dekad wypracowywane struktury i porządek)? Jaki obraz Europy zobaczymy po końcu epidemii? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w lipcowej nowości Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Jak w czasach pandemii i po doświadczeniach lockdownu zmienia się nasze myślenie o samotności, lęku o bliskich, czy śmierci przeczytacie w książce Agnieszki Jucewicz i Tomasza Kwaśniewskiego. Niepewność. Rozmowy o strachu i nadziei to spotkania z wybitnymi psychologami i psychoterapeutami. W rozmowach autorzy poruszają aktualne kwestie i podpowiadają, jak radzić sobie z tymi niełatwymi tematami.

We wrześniu nakładem wydawnictwa Znak, do księgarń trafi nowa książka brytyjskiej pisarki Zadie Smith. Przebłyski to zapis refleksji z czasu izolacji i lockdownu. Te osobiste rozważania dotyczące naszej kondycji we współczesnym świecie, mają jednocześnie uniwersalny wymiar. Pytania, które stawia Smith, to rozważania, które mogłyby padać w każdym z miejsc na świecie, dotkniętym przez epidemię.

19 Shares:
Może zainteresować Cię także