Najlepszy sposób na jesienny wieczór to zatopić się w wygodnym fotelu z książką i kubkiem gorącej herbaty. Co czytać we wrześniu? Przedstawiamy 21 najciekawszych premier.

Wśród wrześniowych premier książkowych znajdują się zarówno ekscytujące powieści akcji (m.in. W mroku lasu, porywający thriller Alex Kavy, czy długo wyczekiwana Egzekucja Remigiusza Mroza) i literatura obyczajowa (Pozwól odejść bestsellerowej autorki Hannah Kristin). Na jesiennych czytelników czekają także poradniki, fascynujące reportaże i książki popularnonaukowe (Nie śpię pióra Andersa Bortnego, Zabójcze aplikacje Wojciecha Orlińskiego), a dla najmłodszych starannie wydane bajki i piękne zilustrowane książeczki.

Tam, gdzie nie pada

Ślązacy w Teksasie

Premiera: 27 sierpnia 2021

Jest połowa XIX wieku. Mieszkańcy śląskiej wsi Płużnica dostają zaproszenie do amerykańskiego Teksasu od bliskiego im franciszkanina, ojca Leopolda Moczygemby. Ślązacy postanawiają wyruszyć do Ameryki w poszukiwaniu lepszego życia. Zaczyna się długa odyseja przez Europę i Ocean Atlantycki. Pełna humoru i wzruszeń historia o teksańskich Ślązakach.

Głębia

Mistrzowska powieść akcji o komisarzu, który musi ratować rodzinę…

Premiera: 1 września 2021

Bliskim nadkomisarza Tomasza Rędzia grozi wielkie niebezpieczeństwo. Od nieznanych sprawców dostaje ultimatum: albo zamiecie pod dywan pewną sprawę zabójstwa, albo jego rodzinie stanie się krzywda. Śledczy musi wybierać pomiędzy poczuciem sprawiedliwości a obawą o życie bliskich…

Kobieta bez znaczenia. Historia Virginii Hall najgroźniejszej agentki II Wojny

Niezwykła historia wyjątkowego szpiega

Premiera: 1 września 2021

Była pierwszą kobietą wysłaną przez aliantów za linię wroga. Zrewolucjonizowała tajne działania wojenne. Przywódczyni dwóch siatek wywiadowczych we Francji. Ścigana przez nazistów, odrzucała kolejne rozkazy ewakuacji. Virginia Hall w biografii autorstwa Sonii Purnell to kobieta nadzwyczajna i niezłomna, której tajne działania uratowały dziesiątki tysięcy ludzkich istnień.

W mroku lasu

Wciągający kryminał sensacyjny pisarki światowej sławy

Premiera: 1 września 2021

Kolejna odsłona kryminalnych przygód Rydera Creeda i Maggie O’Dell. Na terenie Parku Narodowego Blackwater River na Florydzie odkrywane są liczne ludzkie szczątki. Śledczy uświadamiają sobie, że mają do czynienia z mordercą, który zna te lasy jak własną kieszeń. To nie będzie prosta sprawa…

Egzekucja

Nowy thriller mistrza gatunku

Premiera: 03 września 2021

Kordian Oryński zaginął trzy miesiące temu. Prawniczka Chyłka robiła wszystko, żeby go odnaleźć, ale teraz musi odpuścić i zająć się swoim dalszym życiem zawodowym. Wydaje się, że sprawa Oryńskiego jest już przegrana… Do czasu, kiedy do Chyłki zgłasza się policjant oskarżony o zabójstwo.

Kłopoty ze sztuką ludową

Dlaczego polska inteligencja boi się sztuki ludowej?

Premiera: 3 września 2021

W swojej akademickiej publikacji badaczka podejmuje temat szeroko pojętej sztuki ludowej w kontekście jej trudnej relacji z fantazmatami „dobrego dzikusa”, narzucanymi przez polską inteligencję. Błyskotliwy esej wyjaśniający, w jaki sposób ludowa kreatywność przez wieki była zawłaszczana i wykorzystywana politycznie bądź ideologicznie.

Siedem ślubów mojej siostry

Porywająca historia o poszukiwaniu siebie

Premiera: 8 września 2021

Pełna kolorów i aromatów historia Zośki – kobiety, która czerpie z życia pełnymi garściami. Zośka może być nianią i stewardessą, mieszkać Nowym Sączu i Tel Awiwie, ale jedyne co w jej życiu jest niezmienne, to chęć poszukiwania. Czu uda jej się znaleźć swoje miejsce na ziemi?

9 ognisk

Fascynujący zbiór refleksji znanego podróżnika o świecie

Premiera: 9 września 2021

Oryginalna książka o wszechświecie, czasie, przestrzeni i naturze rzeczywistości. Znany polski podróżnik wraz ze swoimi przyjaciółmi rozsianymi po całym świecie snuje refleksje na każdy temat: od mechaniki kwantowej poprzez bogów Meksyku aż do związków róży i Penelopy Cruz. Publikacja dedykowana jest Pomieszaniu i Wątpliwości.

Slow fashion

Merytoryczny poradnik dla wszystkich zainteresowanych branżą modową

Premiera: 9 września 2021

Czym jest idea slow fashion? Łódzka projektanka i założycielka marki SheMore omawia problemy branży modowej i buduje konsumencką świadomość, dotyczącą projektowania oraz produkcji odzieży. To cenne kompendium wiedzy zarówno dla klientów, projektów, jak i studentów szkół ubioru.

Jak zbudowałem firmę

Solidna dawka informacji dla przedsiębiorców

Premiera: 10 września 2021

Osobliwy przewodnik na drodze do przedsiębiorczości. Autor jednego z najbardziej popularnych podcastów w historii, w którym rozmawiał z ponad dwustoma przedsiębiorcami z całego świata, opowiada o tym, jakie ścieżki prowadzą do sukcesu. To wyjątkowa pozycja, dzięki której na wielu przykładach można dowiedzieć się, jak należy działać, żeby wygrać.

Dwa słowa o słowach

Piękno polszczyzny w zasięgu języka i mowy

Premiera: 11 września 2021

Druga część wyjątkowej publikacji profesora Jerzego Bralczyka. Książka skompletowana została na podstawie popularnej audycji oraz uzupełniona o liczne uwagi i porady. Zawiera 250 pytań i odpowiedzi dotyczącej języka polskiego. Napisana jest w niepowtarzalnym, gawędziarskim stylu wypowiedzi uznanego językoznawcy. Obowiązkowa pozycja dla każdego kulturalnego użytkownika polszczyzny!

Ekstaza

Jak nastoletnie ikony popkultury radziły sobie ze swoją sławą?

Premiera: 15 września 2021

Laura Palmer, Courtney Love, Kurt Cobain, Eddie Vedder, Bono, pokolenie X i Samotnicy w muzyce, filmie i modzie lat dziewięćdziesiątych. Jak wyglądali idole na koniec burzliwego wieku i jak przebiegała rewolucja w rytmie kawałków Nirvany? Książka Anny Gacek to opowieść nie tylko o trudzie sławy, jaka stała się udziałem nastolatków, lecz również o całej popkulturze lat dziewięćdziesiątych i jej wpływie na kształt zglobalizowanego świata.

Piercing

Japońska opowieść o ludzkich żądzach i pragnieniach

Premiera: 21 września 2021

Pozornie spełniony mąż i ojciec Masayuki dręczy się myślami o krzywdzie, jaką może wyrządzić swojemu dziecku. Postanawia sprawdzić, czy byłby zdolny posunąć się do przemocy. Chiaka — otumaniona lekami nocna call girl — zostaje wplątana w jego demoniczny plan. Wciągający, japoński thriller o agresji i demonach przeszłości.

Lem w PRL-u

Napisana ze swadą historia perypetii wybitnego pisarza z komunistyczną władzą

Premiera: 29 września 2021

To nie jest klasyczna biografia autora Bajek robotów. To szeroko zakrojona, barwna historia opisująca zmagania Lema z PRL-owską władzą, pełna dramatów, ale też groteski i czarnego humoru. Autorski wybór korespondencji pisarza z instytucjami reżimu daje wgląd w to, że Lem w Polsce Ludowej przeszedł przez wszystkie kręgi piekła.

Nie śpię. Osobisty reportaż z życia bez snu

Reportaż norweskiego muzyka o ciągłej jawie

Premiera: 29 września 2021

Chociaż trudno w to uwierzyć, autor tej książki nie spał… przez 16 lat. Ten przełamujący konwencje autobiograficzny reportaż zdaje sprawę z narastającej obsesji, by złapać chociażby kilka chwil spokojnego snu. Jest on również nieocenionym kompendium wiedzy o chorobie bezsenności. 

Pozwól odejść

Nowa powieść autorki bestsellerowych pozycji Słowik i Gdzie poniesie wiatr

Premiera: 29 września 2021

Autorka bestsellerowych powieści obyczajowych powraca z kontynuacją Firefly Lane, historii przełożonej na serial z Katherine Heigl i Sarah Chalke w rolach głównych. Mądra, chwytająca za serce opowieść o dwóch przyjaciółkach, wiecznym rozstaniu i o tym, że bez względu na wszystko trzeba żyć dalej.

Zniewolona Rosja. Historia poddaństwa

Pańska Rosja, jakiej nie znacie

Premiera: 29 września 2021

Jaki był los chłopów u naszego wschodniego sąsiada? Książka Kierżencewa stanowi bezwzględną krytykę stosunków społecznych panujących w Rosji w czasie zniesienia pańszczyzny w 1861 roku. Autor w sposób wnikliwy analizuje zjawisko niewolnictwa w Europie Wschodniej, opisując jednocześnie ludowe formy oporu wobec bezwzględności ówczesnych „panów”.

Zabójcze aplikacje

Czy życie da się odróżnić od gry komputerowej?

Premiera: 29 września 2021

Znany i ceniony pisarz opowiada długą historię telefonizacji. Nie stroni przy tym od mocnych diagnoz socjologicznych, politycznych oraz antropologicznych. Czy życie nie przypomina gry komputerowej? Jak to się stało, że nie wyobrażamy sobie już codziennego funkcjonowania bez telefonu komórkowego? Przyjęło się, że na wszystko jest apka. Jak będzie wyglądał świat przejęty przez wielkie technologiczne korporacje? 

Dla najmłodszych

Archeologia Mumie, złoto i stare skorupy

Czy archeolog zawsze musi kopać?

Premiera: 31 sierpnia 2021

Inspirująca, pięknie zilustrowana przez Joanną Czaplewską książka wprowadzająca w tajniki archeologii. Jak dokonano największych i najbardziej fascynujących odkryć w historii całej dyscypliny? Dlaczego dla uczonych skorupy są cenniejsze niż złoto? Dzieje archeologii pióra Marty Guzowskiej to wspaniała przygoda dla każdego dorastającego dziecka i młodzieży.

Kiedy tata Oli był mały

Czy Tata zmyśla, opowiadając o swoim dzieciństwie?

Premiera: 8 września 2021

Ola jest smutna, więc tata chce pocieszyć ją, opowiadając o zabawnych i nieprawdopodobnych czasach swojego dzieciństwa. Dziewczynka czuje, że jego opowieść jest zmyślona, więc podpytuje babcię o to, jak było naprawdę. Zabawna, mądra książeczka ilustrowana dla dzieci w wieku 7-13 lat.

Mały Ryś

Kim jest ryś? Wyjątkowym kotem!

Premiera: 20 września 2021

Przez wielki, kolorowy las wędrują u boku mamy dwa małe, niesforne rysie. Podczas beztroskiej wyprawy dowiedzą się co nieco o tym, jak wyjątkowy jest świat i one same! Pięknie zilustrowana przez Paulinę Nachman książeczka dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

2 Shares:
Może zainteresować Cię także