Są mądre, poruszają ważne tematy, przekazują wiedzę w atrakcyjny sposób i są pięknie ilustrowane –  to znaki rozpoznawcze książek wydawnictwa Muchomor. Wśród najnowszych tytułów opublikowanych przez tę dziecięcą oficynę jest kilka, które warto zapakować do torby z prezentami na Mikołajki. Są to: najnowsza książka z bardzo ciekawej serii Żywioły, piękne wprowadzenie do poznawania przez dzieci Ukrainy oraz nowe wydanie opowieści o siostrach bliźniaczkach, które rozdzieliły tragiczne wydarzenia. Polecamy nowości wydawnictwa Muchomor na Mikołajkowe prezenty dla dzieci!

Dla małych odkrywców: „Ziemia”

Jeśli chcesz wiedzieć, skąd pochodzi to, co jesz, musisz pochylić się i spojrzeć pod nogi. Drzewa i trawy, warzywa i owoce czerpią pokarm z ziemi. Jeśli jest zanieczyszczona, skażone zostaną i rośliny, i pasące się na nich zwierzęta. A wtedy szkodliwe substancje znajdą się również na twoim talerzu! Z tej książki dowiesz się więcej o ziemi – glebie. Zobaczysz też, że jest ona jedynie naskórkiem Ziemi – planety. A jak powstał nasz błękitny glob? Jak się zmieniał i jak zmienia się nadal? Jakie kryje skarby? Jak korzysta z nich człowiek? Nasza planeta czeka, byś o nią zadbał, a dbałość zaczyna się od wiedzy. Po WIETRZE, WODZIE I OGNIU nadchodzi czas na ZIEMIĘ, ostatni tom ekologicznej serii o żywiołach!

Autorka serii, Anna Skowrońska jest wydawczynią i twórczynią książek dla dzieci. Od ponad 20 lat współtworzy wydawnictwo Muchomor, z którym wprowadziła na polski rynek doskonałą serię  “Bajek filozoficznych” Michela Piquemala. Dzięki niej polskie dzieci mogą poznać filozofów i nauczyć się sztuki niezależnego myślenia. Jest autorką książek o Polsce. ALFABET POLSKI z ilustracjami Agaty Dudek powstał równolegle w dwóch wersjach językowych: polskiej i litewskiej. ALFABET NIEPODLEGŁOŚCI z ilustracjami Joanny Gębal pokazuje postacie, smaki, miejsca i wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości w 1918 roku. Napisała serię o czterech żywiołach. WODA, WIATR, OGIEŃ I ZIEMIA z ilustracjami Agaty Dudek i Małgorzaty Nowak dając wiedzę o najważniejszych zjawiskach w przyrodzie. Ukazały się już we Francji, Hiszpanii i Chinach. Niedługo pokażą się w Niemczech.

Książkę zilustrowało Acapulco Studio. To ilustracyjna kolaboracja i studio założone w 2012 roku przez dwie absolwentki wydziału grafiki Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych — Małgorzatę Nowak i Agatę Dudek. Specjalizują się w ilustracji i projektowaniu książek, ale nie obce jest im szeroko pojęte projektowanie graficzne. Realizują projekty książkowe i wydawnicze, projektują plakaty i opakowania, a także wzory na tekstylia oraz murale.

Wydanie książki “Ziemia” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

By poznać sąsiadów: „Ukraina”

Ta książka nie jest o wojnie. Pokazuje bogatą kulturę, długą historię i wspaniałą naturę Ukrainy, a przewodniczkami są dwie kijowskie artystki. Olena Michajłowa-Rodina i Ludmiła Nikorycz, teściowa i synowa, pokazują ważne miejsca, zwyczaje, legendy i krajobrazy ich ojczyzny same będąc daleko od domu. 24 lutego Ludmiłę Nikorycz obudziły syreny, które oznaczały początek wojny. Zdała sobie sprawę, że jej życie nie będzie już takie jak przedtem, pełne rodzinnych spraw, karkołomnych terminów w pracy, sporów z przyjaciółmi… Od razu zorientowała się, że musi opuścić dom, bo w Kijowie będzie zbyt niebezpiecznie. Z córką, teściową i kotem zabrały tylko to, co najcenniejsze. Udało im się dojechać do Lwowa, ale już nie wcisnęły się do pociągu, który ruszał do Przemyśla… Ludmiła, Elena, Liza i kot Kuskus przez Słowację dotarły do Olsztyna, gdzie przyjęli je znajomi Polacy. Dali im mieszkanie, ciepło i wsparcie. Książka pomoże nawiązać dialog i więź między polskimi i ukraińskimi dziećmi.

Ludmiła Nikorych urodziła się w Czerniowcach, gdzie studiowała sztukę. Przyjechała do ukochanego Kijowa, żeby się kształcić i została w nim żyć. Założyła rodzinę, a później zaczęła pracować jako grafik biorąc udział w różnych projektach artystycznych. Głównie zajmuje się projektowaniem opakowań i tworzeniem logo. Książka „UKRAINA” to jej współautorski debiut.

Olena Michajłowa-Rodina uczyła się w szkole artystycznej i studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Sankt-Petersburgu na wydziale grafiki. Całe życie mieszkała w Kijowie. Zrobiła ilustracje do prawie 30 książek dla dzieci, większość z nich w wydawnictwie „Veselka”. Zajmowała się grafiką sztalugową i malarstwem, głównie pejzażami, martwymi naturami, portretami.

Wzruszająca opowieść o siostrach: „Hania i Hania”

Niezwykła, poetycka opowieść o bliźniaczkach, rozdzielonych tuż po urodzeniu, które trafiają do polskiej i do żydowskiej rodziny. Tak zastaje je II wojna światowa.  Ich odmienne losy splatają się ze sobą pokazując młodemu czytelnikowi w prosty i piękny sposób, że wszyscy ludzie są równi. Nowe wydanie książki Muchomora „XY” z 2012 roku.

Bohaterkami książki są bliźniaczki, obie mają na imię Hania, jedną adoptuje rodzina żydowska, drugą polska. W tej książce opisuję tamten majątek w Mężeninie, bo to było miejsce, gdzie przyjeżdżali i Żydzi, i nie-Żydzi. A dopiero po napisaniu książki dotarło do mnie, że losy tej żydowskiej Hani mogła podzielić moja mama. Bo jak Niemcy ustanowili getto, to babcia uważała, że mama powinna tam iść, bo jej ojciec był Żydem. Ten pomysł wybił jej z głowy właśnie Korczak.

Joanna Rudniańska w wywiadzie dla Tygodnika Powszechnego

Joanna Rudniańska to urodzona w 1948 roku polska pisarka, z wykształcenia matematyczka. Zasłynęła z powieści o Holokauście pt. „Kotka Brygidy” którą skierowała wprost do dzieci. W 2007 roku została uhonorowana Głównym Wyróżnieniem Literackim w konkursie Książka Roku 2007 Polskiej Sekcji IBBY. Jest także laureatką m.in. Międzynarodowej Nagrody imienia Janusza Korczaka, do której nominowana została za książkę „Rok smoka”.  Za tę samą książkę otrzymała również nagrodę Książka Roku 1991. Inne pozycje napisane przez autorkę to m.in.: „RuRu”, „Sny o Hiroszimie”, „Bajka o Wojnie”.

Książkę zilustrowała Ewa Beniak-Haremska. Jest malarką, ilustratorką i graficzką. Rysunek i malarstwo studiowała w Rzymie we Włoszech, w trybie indywidualnym, pod okiem mistrza, wedle starych reguł edukacji artystycznej. Zilustrowała kilkadziesiąt książek dla dzieci, m.in.: “Listy do A”, “Złoty Ptak. Baśnie perskie”, “Wszyscy jesteśmy wyjątkowi” i wiele innych. Niektóre tytuły otrzymały prestiżowe wyróżnienia, m.in. takie jak wpis na listę White Rawens 2020, nominację do nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego 2019, nominację Lokomotywy w kategorii Obraz 2018, nominację do nagrody Polskiej Sekcji IBBY Najlepsza Książka Roku 2019, nominację w plebiscycie Książka Roku 2019.

Wydanie książki “Hania i Hania” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

13 Shares:
Może zainteresować Cię także