Czy istnieją takie problemy i egzystencjalne prawdy, które potrafią wznieść się ponad swoją epokę? W wydanej przez HarperCollins Polska powieści obyczajowej Dom po drugiej stronie jeziora Anna Bichalska opowiada fascynującą historię dwóch kobiet, które dzieli stulecie, ale łączy podobieństwo losów. To idealna lektura na spokojne, jesienne wieczory.

Losy Dwóch kobiet – Marii i Małgorzaty – łączą się ze sobą w przedziwny, zaskakujący sposób. Obie przyjeżdżają do urokliwej wsi Błękitne Brzegi, mieszczącej się nad malowniczym jeziorem. W cudownych okolicznościach natury usiłują dociec prawdy o sobie i rozwiązać pewną tajemniczą zagadkę z przeszłości. Rzecz w tym, że ich historie dzieli niemalże sto lat. Mimo to jednak losy dwóch kobiet łączą się i splątują ze sobą.

Akcja powieści rozgrywa się w gościnnym i wielkim domu Matyldy – starszej, pogodnej babci. Dawno temu w jej rodzinie wydarzyła się pewna dotkliwa tragedia, jednak Matylda zachowała pogodę ducha i mimo bolesnych doświadczeń pozostała urokliwą panią, której nie sposób nie lubić. To właśnie do tego domu w 1928 roku przyjeżdża Maria. Ma zostać opiekunką i nauczycielką domową dla dwóch młodych sióstr – Matyldy oraz starszej Adeli. Maria jednak – poza tym, że zajmuje się dziewczynkami – chce także poznać pewną prawdę o sobie. Jest przekonana, że klucz do tej prawdy znajduje się właśnie w domu nad jeziorem.

Przeczytaj fragment książki Dom po drugiej stronie jeziora Anny Bichalskiej (kliknij tutaj)

Druga z opowieści toczy się w 2017 roku. Jej główną bohaterką jest Małgorzata, która przyjeżdża do wsi i odwiedza Matyldę – już starszą, samotną, ale też ciepłą i serdeczną kobietę – w jej domu, by naprawić jej starą lalkę. Wszystko to jest jednak pretekstowe, a w rzeczywistości Małgorzata pragnie dowiedzieć się, dlaczego przed laty w jej rodzinie doszło do gwałtownego konfliktu. Podobnie jak Maria przed stu laty, Małgorzata również wierzy, że najważniejszy w całej sprawie jest tytułowy dom nad jeziorem…

Na szczególną uwagę zasługuje konstrukcja fabularna powieści, dzięki której autorka pozwala czytelnikowi przenosić się w czasie i epokach. To bardzo atrakcyjny i ciekawy zabieg, z jednej strony dynamizujący akcję, z drugiej pozwalający zanurzyć się w sentymentalnej magii międzywojennej prowincji. W toku opowieści okazuje się, że dwie kobiety – Marię oraz Małgorzatę – łączy zaskakująco dużo rzeczy. W Domie po drugiej stronie jeziora Bichalska łączy fascynującą powieść obyczajową z wątkami miłosnymi oraz kryminalnymi. Ta wybuchowa mieszanka gatunkowa sprawia, że powieść wciąga od pierwszych stron.

Anna Bichalska urodziła się w 1983 roku na Podlasiu. Obecnie mieszka w Ełku. Kocha zwierzęta i gitarowe brzmienia. Od dziecka uwielbia czytać książki, szczególnie klasykę baśni i grozy. Zadebiutowała powieścią Czarci most. Nakładem wydawnictw HarperCollins ukazało się jej Wzgórze niezapominajek.

Źródło: wydawnictwo HarperCollins Polska

1 Shares:
Może zainteresować Cię także
Syn złodziejki Grażyna Bąkiewicz
Więcej

Recenzja: Syn złodziejki

Siłą książki Bąkiewicz jest powściągliwość – nie ma tu krwawych scen zbrodni, ulicznych jatek, choć polała się krew, a ludzkie cierpienie sięgnęło dna. Nie ma też happy endu. Powieść kończy się tak, jak się zaczęła, w przypadkowym miejscu, w samym środku czyjegoś losu, na pograniczu nadziei i zwątpienia.