Wczoraj obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W nawiązaniu do tego święta prezentujemy fragment książki, która ukazała się na początku lutego. Przeczytajcie więcej o Figlarnych słówkach. O wędrówkach słów i innych tajemnicach języka, autorstwa językoznawcy i popularyzatorki wiedzy o języku polskim, Agaty Hąci.

Trudne pytanie dotyczące zawiłości języka polskiego, trapią nie tylko dzieci, chociaż to do nich kierowana jest nowa książka Agaty Hąci. Skąd wzięła się nazwa Morza Bałtyckiego? Dlaczego warzywo i mieszkankę Brukseli określa się tym samym słowem? Dlaczego dla nas stolica Włoch to Rzym, a nie Roma? Autorka w swojej nowej książce Figlarne słówka. O wędrówkach słów i innych tajemnicach języka w pełen humoru sposób opowiada o tym jak może zmieniać się mowa i skąd te zmiany się biorą.

Agata Hącia wyjaśnia co oznacza, ze język jest żywy i skąd biorą się jego figle. Czy to ludzie zmieniają język, a może on sam się zmienia? Czy w języku panuje bałagan? Książka dotyczy słów, ale jest także o nas – posługujących się językiem. To ewolucje mowy mówią wiele o naszych przyzwyczajeniach i naturze.

Dla kogo są Figlarne słówka. O wędrówkach słów i innych tajemnicach języka? Dla czytelników młodszych i starszych, którzy chcą wytropić językowe zagadki. Dla wszystkich, dla których język i jego przemiany są interesujące.

Figlarne słówka_Agata Hącia_PWN_1
Fragment książki, autor ilustracji: Tomasz Pląskowski

Przeczytaj fragment książki Figlarne słówka. O wędrówkach słów i innych tajemnicach języka, (kliknij tutaj).

Agata Hącia – językoznawca, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w zagadnieniach kultury języka, semantyki, leksykologii i stylistyki. Autorka i współautorka tekstów naukowych oraz popularnonaukowych poświęconych polszczyźnie. Sekretarz naukowy Obserwatorium Językowego UW (www.nowewyrazy.uw.edu.pl), współprowadzi Poradnię Językową UW (www.poradniajezykowa.uw.edu.pl).

Od 2000 r. stale związana z Radą Języka Polskiego przy Prezydium PAN, członkini jej zespołów problemowych. Współautorka ogólnopolskich badań językoznawczych i edukacyjnych, rzeczoznawca MEN ds. oceny podręczników szkolnych. Współpracuje z instytucjami naukowymi, edukacyjnymi i kulturalnymi z całego kraju. Wieloletnia (od 2005 r.) stała współpracownica Polskiego Radia – ekspertka audycji poświęconych językowi, autorka cyklicznych felietonów i pogadanek poświęconych polszczyźnie

Wydawnictwo Naukowe PWN, którego nakładem ukazała się książka Agaty Hąci Figlarne słówka. O wędrówkach słów i innych tajemnicach języka w dniach 21-28.02.2021 r. obchodzi Tydzień Języka Ojczystego.

tydzień języka ojczystego

Źródło: Wydawnictwo Naukowe PWN

16 Shares:
Może zainteresować Cię także