Rok 2021 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Stanisława Lema. Z tej okazji znane wydawnictwo książek dla dzieci i młodzieży, Literatura, zainicjowało serię zatytułowaną 100Lem. Książki wydane w tym cyklu to niezwykłe spotkania z obcymi cywilizacjami, sztuczną inteligencją i wynalazkami. Pod koniec lutego odbędzie się premiera książki Krzysztofa Kochańskiego Wszyscy jesteśmy kosmitami sygnowanej znakiem 100Lem – poznajcie fragment.

Wszyscy jesteśmy kosmitami Krzysztofa Kochańskiego to okazja do odbycia podróży w czasie i do spotkania z inteligentnymi robotami. Międzyplanetarna fabuła odnosi się do realiów szkolnych doskonale znanych uczniom, a przy tym jest pełna humoru. Zbiór opowiadań zilustrowała Anna Pawlina.

Jedna z historii rozpoczyna się w dniu w którym do szkoły przywieziony zostaje teleskop, a przypadkowa obserwacja nieba przez jednego z uczniów daje początek niezwykłym wydarzeniom.

– Przepraszam – powiedziałem. – Zdaje się, że uruchomiłem teleskop. Niechcący.

– Tak – odparł, spoglądając pobłażliwie. – Zauważyłem już nieraz, że wy, uczniowie, masę rzeczy robicie niechcący, a mimo to udaje wam się przeżyć. Ciekawe zjawisko.

Czy do Ziemi zbliża się niezidentyfikowany obiekt latający? Jaki finał będzie miało to odkrycie? Jak zmieni się życie chłopca, którego odkrycie wywołało prawdziwą lawinę zdarzeń?

***

Krzysztof Kochański tak opisuje książkę:

“Wszyscy jesteśmy kosmitami” to zbiór opowiadań science-fiction w klasycznym znaczeniu. Określa się to często jako hard-SF. Jest tu kontakt z obcą cywilizacją, inteligentne roboty, podróże w czasie, rzeczywistość wirtualna i świat po apokalipsie. A jako, że są przeznaczone dla dzieci, bohaterowie opowieści (poza kosmitami :-)) to uczennice i uczniowie szkół podstawowych. Priorytetem jest ciekawa przygoda, zaskoczenie czytelnika pomysłem, ale i humor podyktowany dystansem do stereotypowego rozumienia świata. Wspomniana różnorodność tematyczna opowiadań wynikła z chęci pokazania najważniejszych trendów, wciąż aktualnych w tej odmianie fantastyki (czyli SF) – i takie zadanie postawiłem sobie na samym początku pisania tego tomiku. Żywię nadzieję, że udanie.

Jak powiedział niegdyś Stanisław Lem: “Jeśli z opowiadania zabrać element fantastyczny i opowieść nadal będzie miała sens, to znaczy, że nie jest to fantastyka”.

Przeczytaj fragment książki Wszyscy jesteśmy kosmitami (kliknij tutaj).
Premiera książki Wszyscy jesteśmy kosmitami: 25 lutego 2021 r.

Krzysztof Kochański – autor kilkudziesięciu opublikowanych opowiadań science fiction, część z nich została przetłumaczona na węgierski, rosyjski, czeski, litewski i niemiecki. Wydał powieść urban fantasy Baszta czarownic, której akcja rozgrywa się współcześnie w Słupsku – gdzie mieszka autor.
Kilkakrotnie doceniany Nagrodą Czytelników „Nowej Fantastyki”. Selfie ze stolemem to jego debiut dla młodszych czytelników.

Źródło: Wydawnictwo Literatura

11 Shares:
Może zainteresować Cię także