Co wiemy o Białorusi? Poza tym, że to jedna z byłych Socjalistycznych Republik Radzieckich i że autorytarne rządy od lat sprawuje tam Aleksander Łukaszenka? Sprawdzamy, jaki obraz naszych wschodnich sąsiadów znajdziemy w książkach.

Paweł Krysa, historyk i etnograf, od lat podróżuje po Europie Wschodniej i Kaukazie. W wydanej nakładem wydawnictwa MG książce Wschód is GOOD maluje obraz Wschodu koncentrując się na jego pozytywnym wymiarze. Dwadzieścia osiem rozdziałów to pełna humoru, uroku i ciepła podróż po Europie Wschodniej – Armenii, Rosji, Krymie, Ukrainie, Białorusi i Rumunii, Gruzji. Skąd wzięła się fascynacja autora Wschodnią Europą dowiecie się z gawędziarskiej lektury Wschód id GOOD, po której opisywane destynacje zaczną być równie fascynujące, co najbardziej popularne kierunki turystyczne.

Wnikliwy reportaż Artura Zygmuntowicza Białoruś imperium kontrastów to wciągająca wyprawa w głąb państwa, w którym pełno jest pomników Lenina i które nierozłącznie związane jest z polską historią. Jak wygląda przeprawa graniczna (i “rozchodniak” z celnikiem), czy istnieje białoruski Dziadek Mróz i czym są współczesne tablice chwały (ku czci najlepszych pracowników, np. księgowych i bibliotekarzy) dowiecie się podróżując z Arturem Zygmuntowiczem.

Hanna Kondratiuk w książce Białoruś. Miłość i marazm szczegółowo objaśnia czym jest klimat, który można nazwać “duchem Białorusi”. Jednocześnie autorka udowadnia, jak mało wiemy o naszym wschodnim sąsiedzie i jak interesująca może to być wiedza. Wydana nakładem wydawnictwa Fundacji Sąsiedzi książka, to podróż z dala od utartych szlaków. Autorka przemierza Białoruś z pasją opisując pełen kontrastów kraj zatrzymany w czasie.

Książka Jak nas piszą cyrylicą. Białorusini, Rosjanie i Ukraińcy o Polakach, która nie traktuje o Białorusi, ale o Polakach okiem Białorusinów (i nie tylko). Dlaczego więc jest dla niej miejsce wśród pozycji o naszych wschodnich sąsiadach? W publikacji Macieja Pieczyńskiego, politologa i rusycysty znajdziemy odpowiedzi na pytania o wzajemne, sąsiedzkie relacje, często pełne klisz i niezrozumienia. A to z kolei przybliża nam obraz samej Białorusi i Białorusinów.

Zobacz także: Mariusz Szczygieł zagra w teatrze. Powstaje spektakl na podstawie książki “Nie ma”

Zbiór relacji polskich, niemieckich i białoruskich reporterów wydany nakładem wydawnictwa Czarne to wielogłosowa opowieść o Białorusi. Ojczyzna dobrej jakości. Reportaże z Białorusi to spotkania z Białorusinami, którzy funkcjonują w autorytarnym, pełnym absurdów ustroju. Z książki dowiecie się, czy reżim daje im poczucie bezpieczeństwa, a może mobilizuje do marzeń o życiu w wolnym kraju.

I miał pan wróbelka, który mówił. Podróże wolności to nieoczywiste spotkania z Białorusinami, których historie Zmicier Bartosik nagrywał dla Radia Svaboda. Wspomnienia bohaterów książki przenoszą czytelnika w przeszłość, ale dotykają także temat Białorusi współczesnej. Publikacja wydana przez Fundację Sąsiedzi to historie często trudne i jednocześnie pełne ironii.

Książka Swietłany Aleksijewicz Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości, traktuje o tragicznych skutkach awarii reaktora jądrowego w Czarnobylu. Dlaczego reportaż o wydarzeniach z Ukrainy znajduje się w czytelniczych propozycjach dotyczących Białorusi? Autorką książki jest białoruska pisarka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury 2015, która jako jedna z nielicznych opisuje wątek swoich rodaków, których nie przesiedlono poza strefę skażoną. O tym jakie piętno odcisnęła tragedia na Ukrainie przeczytacie w publikacji wydawnictwa Czarne.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Polub-Twoją-Księgarnię-na-Facebooku-1.jpg
39 Shares:
Może zainteresować Cię także