Pięknie zilustrowane, porządnie opracowane albumy mogą stanowić ciekawą alternatywę dla ekranu komputera. To również okazja, by przez święta spędzić wspólnie czas, przeglądając piękne obrazki. Polecamy najciekawsze albumy z szerokiej oferty Wydawnictwa Arkady.

Książki które zmieniły świat

Inspirujący przewodnik po ponad 80 najbardziej cenionych klasykach światowego piśmiennictwa, obejmujący tak różne dzieła, jak starożytne zwoje znad Morza Martwego czy „Dziennik” Anny Frank. Każdy z rozdziałów – poświęcony wybranemu tytułowi – opracowany został przez grono ekspertów w dziedzinie edytorstwa i szczegółowo omawia, dlaczego poszczególne dzieła znalazły się wśród najbardziej wpływowych, jeśli idzie o rozwój technologii zwanej „książką”. W tytule zamieszczono również światowe klasyki literatury ilustrowanej oraz iluminowane manuskrypty. Dzięki temu opracowaniu poznasz literacki  świat od kuchni!

Sztuka. Encyklopedia dla dzieci

Dzięki tej publikacji dzieci już od najmłodszych lat mogą ćwiczyć się we wrażliwości na piękno sztuki. Ta wyjątkowa książka, przedstawiająca ewolucję największych osiągnięć w malarstwie, rzeźbie i fotografii, stanowi świetne wprowadzenie do wybitnych dzieł światowej kultury. Encyklopedia śledzi rozwój malarstwa – od prehistorycznych rysunków aż do współczesnej sztuki ulicznej. Przytacza słynne na całym świecie rzeźby. Ponadto tłumaczy, jak fotografia może odzwierciedlać lub zakrzywiać rzeczywistość. Połączono w niej wspaniałe obrazki z trafnymi, inspirującymi komentarzami.

Historia sztuki

Interesujesz się światową sztuką? Jesteś studentem kierunków artystycznych? A może sam bywasz artystą i potrzebujesz inspiracji? Ta bogato ilustrowana książka przedstawia najważniejsze dzieła sztuki, które zmieniły bądź utrwaliły społeczne wyobrażenie o kulturze, historycznych epokach. Dzięki przejrzystej kompozycji czytelnik zapoznaje się z różnymi stylami i nurtami sztuki, poznaje najważniejsze dzieła malarstwa, rzeźby oraz sztuki konceptualnej i performance’u. To obszerne kompendium wiedzy z ponad tysiącem kolorowych ilustracji w wysokiej rozdzielczości!

Historia kina

Kino jako forma ekspresji artystycznej ma już grubo ponad 100 lat! Jaka jest historia kinematografii i świata kina? Jak kształtowały się gatunki filmowe, jak ewoluowała technologia, kiedy zaczął się kult aktorów i reżyserów? Jak wykluwały się największe ikony światowego kina? W tym bogato ilustrowanym i fachowym przewodniku czytelnik ma okazję poznać szeroki – społeczny, polityczny, ale też ekonomiczny – kontekst najważniejszych wydarzeń i dzieł filmowych, które ukształtowały zbiorową wyobraźnię. Ponadto książka zabiera w fascynujący świat produkcji filmowej.

Historia fotografii

Przeczytaj fragment książki Historia fotografii (kliknij tutaj)

Ta ambitna, napisana żywym językiem publikacja przybliża czytelnikowi najważniejsze fotografie świata – zdjęcia uznane za przełomowe, obrazy stanowiące punkt odniesienia dla sposobu, w jaki postrzegamy siebie samych i otaczający nas świat. Książka ukazuje ewolucję twórczości fotograficznej epoka za epoką, a szczegółowe kalendaria zarysowują szersze tło kulturalne i historyczne. Dzięki kalendariom ukazującym czas powstania najważniejszych prac, wpływy artystyczne i wydarzenia historyczne, arcydzieła fotografii umieszczone są w szerszym kontekście przemian społecznych i kulturowych. Autorzy pracy przybliżają sylwetki czołowych przedstawicieli każdego gatunku fotograficznego i dokonują dogłębnej analizy ich prac. Książka stanowi owoc współpracy międzynarodowego zespołu krytyków sztuki, dziennikarzy i naukowców.

Kwiaty baroku

Czy zdajesz sobie sprawę z aktualności estetycznych rozwiązań barokowych? Dzisiejsza popkultura całymi garściami czerpie z tego siedemnastowiecznego nurtu w sztuce. Ten wyjątkowy album mieści ponad 150 reprodukcji barokowych obrazów, których motywem przewodnim jest wcale nieoczywiste piękno KWIATÓW. Jak florę malowali mistrzowie epoki, tacy jak Caravaggio, Rubens, Van Dick czy Bruegel Starszy? W autorskim opracowaniu Macieja Sadowskiego – bogato ilustrowanym i zawierającym wiele cennych komentarzy – światy barokowych kwiatów zaczynają żyć własnym, wielobarwnym życiem. W albumie autor bierze pod lupę 75 artystów epoki.

Antyki Poradnik kolekcjonera

Jest pewien urok w kolekcjonowaniu starych rzeczy, które zdają sprawę z minionych światów. Ta niepowtarzalna kopalnia wiedzy dla wszystkich kolekcjonerów antyków – zarówno tych początkujących, jak i zaawansowanych kolekcjonerów. Album w sposób przystępny i uporządkowany zdaje sprawę z bogactwa klamotów – dostarcza cennych informacji na temat zabytkowych ceramiki, szkła, srebra i porcelany. Ponadto omawia takie przedmioty kolekcjonerskie jak biżuteria, zegary i zegarki, różnego rodzaju meble i tkaniny. Słowem, poradnik jest nieocenionym przewodnikiem po bezdrożach kolekcjonerstwa.

Banksy

Przeczytaj fragment książki Banksy (kliknij tutaj)

Kim jest BANKSY? Najbardziej przereklamowanym graficiarzem świata czy wybitnym, tajemniczym twórcą? Według Wikipedii kultowy brytyjski artysta streetartowy urodził się w 1974 roku w Bristolu. Ponieważ jednak zachowuje pełną anonimowość, raz po raz słychać teorię, że Banksy to grupa artystów – i rośnie miejska legenda. Powstają trasy turystyczne szlakiem jego “wiadomości dla świata” – dowcipnych, błyskotliwych, czasem wstrząsających, zawsze trafnie ukazujących nasz świat. Ten album – stanowiący zbiorowe opracowanie różnych specjalistów z zakresu sztuki współczesnej – pomoże przybliżyć czytelnikowi sylwetkę artysty oraz wprowadzić w jego świat.

Zbliżenia Szkice o artystach polskich

 To zbiór komentarzy do sztuki blisko pięćdziesięciu polskich artystów, których Autorka spotkała w swoim zawodowym życiu. Krótkie eseistyczne formy mają na celu dotrzeć do osób spoza wąskiego kręgu profesjonalistów. To bardzo osobisty, choć niekompletny pamiętnik spotkań ze sztuką. Anda Rottenberg przybliża prace zarówno klasyków nowoczesności – Stanisława Fijałkowskiego, Jerzego Nowosielskiego czy Aliny Szapocznikow, jak i mniej znanych, młodszych twórców – Martyny Ścibior, Bogny Burskiej, Dominika Lejmana. Wybór nazwisk – jak pisze we wstępie – jest wynikiem „przypadkowych splotów okoliczności”. Nie odzwierciedla w pełni jej fascynacji, jest ich bowiem znacznie więcej…

Dürer Zbliżenia

Przeczytaj fragment książki Durer. Zbliżenia (kliknij tutaj)

To kolejny tom serii „Zbliżenia”, cennych monografii dotyczących arcydzieł malarstwa i słynnych, legendarnych artystów. Nikt nie ma wątpliwości, że Albrecht Durer stał się jest ikoną swojej epoki – był nie tylko wybitnym malarzem niemieckiego renesansu, ale również cenionym teoretykiem sztuki. Autor monograficznego albumu poświęconemu niemieckiemu mistrzowi umiejscawia artystę w szerokim społecznym kontekście, nie zaniedbując przy tym niuansów jego twórczości. Liczne kadry z płócien, rysunków i grafik uwydatniają ponadczasowy walor talentu Durera.

Najpiękniejsze zamki pałace i dwory w Polsce

Polska zamkami stoi. W kraju nadwiślańskim przez długie tysiąclecia zbudowano tysiące obiektów zamkowych o bardzo zróżnicowanym charakterze i przeznaczeniu: od warownych twierdz po reprezentacyjne, wspaniałe pałace. Publikacja przedstawia 600 najpiękniejszych spośród tych budowli, które przetrwały w Polsce do dzisiaj. Bujnym i upstrzonym historycznymi ciekawostkami tekstom towarzyszą fotografie i zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Kto wie, może ten album wyznaczy szlaki niedzielnych wycieczek po Polsce?

Rodzinne pamiątki Osobliwy przewodnik dla kolekcjonerów

Wyjątkowa, obszerna książka o rzeczach, które przetrwały zawieruchę dziejów i utknęły w minionych światach. Jak wiadomo, nad starymi rzeczami unosi się duch historii, której wprawdzie nie można przeżyć, ale którą można opowiedzieć. Dlatego ten bogato ilustrowany album jest również książką o ludziach i śladach po nich – zapisanych w dokumentach urzędowych, ale też w listach, dziennikach i notatkach. Tak też w publikacji o rodzinnych pamiątkach autorka traktuje porzucone przez czas przedmioty jako poetycki pretekst do opowiedzenia historii ludzi i starych czasów, w jakich żyli.

Arkadius

Przeczytaj fragment książki Arkadius (kliknij tutaj)

Pierwsze opracowanie twórczości Arkadiusa – wybitnego, lecz nie do końca znanego na szerszym gruncie polskiego projektanta mody, który tworzył swoje kreacje głównie w Wielkiej Brytanii. Arkadius działał w Londynie na przełomie XX i XXI wieku, współpracując z największymi ikonami modowymi tamtych czasów. Album zawiera liczną dokumentację twórczości Arkadiusa i świetnie wprowadza w jego oryginalną estetykę. Może to czas, by odkryć tego projektanta?

0 Shares:
Może zainteresować Cię także
Koronawirus. Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby się zabezpieczyć
Więcej

Ukazała się pierwsza książka o koronawirusie. Co w niej znajdziemy?

Koronawirus. Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby się zabezpieczyć – pod takim tytułem ukazała się właśnie książka dr Ewy Krawczyk. To pierwsza polska publikacja o złośliwym patogenie, który doprowadził do pandemii. Sprawdzamy, czym podzieliła się w niej biolożka związana z Międzynarodowym Towarzystwem Chorób Zakaźnych.