23 kwietnia po raz kolejny obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To doroczne święto literatury i autorów organizowane przez UNESCO w tym roku z pewnością będzie miało inny niż zazwyczaj charakter.

Co czytać z tej okazji? Jakie tytuły pojawiły się na rynku wydawniczym? Co wciągnie młodszych i starszych czytelników? Proponujemy przegląd książkowych nowości po które warto sięgnąć.

Dla młodszych poszukiwaczy literackich odkryć proponujemy książkę Basia. Wielka księga przedszkola” Zofii Staneckiej (Egmont). Ci, którzy Basię już znają mogą się spodziewać basiowych przygód. Tym, którzy jeszcze nigdy z Basią nie mieli do czynienia podpowiadamy, że Basia bywa, jak każde dziecko, grzeczna i radosna, czasem zła i smutna, ale zawsze zadaje mnóstwo pytań. „Basia. Wielka księga przedszkola” to zbiór historii z życia przedszkolaka. Codzienne przygody i problemy maluchów oraz charakterystyczne ilustracje Marianny Oklejak to propozycja dla dzieci i rodziców do wspólnego lub samodzielnego czytania.

„Idealna chwila” od wydawnictwa TAKO to historia małej, uczynnej Wiewiórki, która po otrzymaniu pewnego listu, musi wyruszyć w drogę. Wiewiórka wędrując przez las, spotyka swoich przyjaciół, którym stara się pomóc mimo tego, że bardzo spieszy się do celu…Gdzie tak wytrwale wędruje Wiewiórka i jaki będzie finał tej historii? Dowiecie się sięgając po „Idealną chwilę” Susanny Isern i Marca Somy. Historia o bezinteresowności i przyjaźni dodatkowo zachwyci wszystkich pięknymi ilustracjami.

Lubicie książki, które zarażają poczuciem humoru? Jeśli tak „Profesor Józio w świecie dorosłych” Wydawnictwa MARTEL jest właśnie dla Was. Siedmioletni Józio uważa dorosłość za chorobę, a wszystkie jej objawy sumiennie zapisuje. Notatnik Józia staje się więc kompendium wiedzy na temat dorosłych i ich zachowań, a „naukowe” opisy tej „przypadłości” są pełnym humoru demaskowaniem reguł rządzących światem ludzi „dojrzałych”.

Nieco starszych czytelników zachęcamy do przeczytania książki Krystyny Chołoniewskiej „W cudzych ogrodach” wydanej nakładem wydawnictwa EZOP. Jest to historia jedenastoletniej Zuzi, która przeprowadza się do domu z ogrodem. Zuzia zaczyna interesować się tym, kim byli poprzedni mieszkańcy domu i poszukuje odpowiedzi na pytania dotyczące przeszłości. Czy i jak je znajduje, dowiecie się, jeśli przeczytacie książkę Krystyny Chołoniewskiej. Autorka nawiązując do trudnej historii Polski skłania młodych czytelników do refleksji i pytań o przeszłość.

Serii “Dziennik cwaniaczka” Jeffa Kinneya pewnie nie musimy Wam szczegółowo przedstawiać. W marcu nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia ukazał się kolejny, czternasty już tom przygód nastoletniego Grega, zatytułowany “Dziennik cwaniaczka. Totalna demolka”. Tym razem na horyzoncie widać kolejną katastrofę, czyli remont. Tylko mama mogła wpaść na ten pomysł…

Dla nastolatków (a także dla ich rodziców lub opiekunów) proponujemy tytuł Ewy Nowak „Orkan. Depresja”. Historia szesnastoletniego Borysa cierpiącego na depresję to zapis niszczycielskiej siły z jaką uderza ta choroba. Pozycja wydawnictwa Egmont to przełamująca tabu opowieść o samotności, komunikacji (lub jej braku), uwikłaniu i próbach pomocy.

Starszym czytelnikom prezentujemy wybór nowości książkowych z różnych dziedzin.

Jeśli wolicie rzeczywistość od fikcji proponujemy trzy różne tytuły, które łączy reporterski mianownik.

„Operator 112. Relacja z centrum ratowania życia” Romana Klasy to zapis doświadczeń z jakim codziennie zmagają się pracownicy odbierający telefony w Centrach Powiadamiania Ratunkowego. Jak wymagająca i odpowiedzialna jest to praca, wydaje się, że wiedzą wszyscy. Czy tak jest, dowiecie się sięgając po nowość wydawnictwa Mova. Poznajcie człowieka w którego rękach codziennie ważą się losy i zdrowie innych.

Dla fanów lotnictwa lub dla tych, którzy na myśl o lotach samolotem odczuwają niepokój (a nawet strach) proponujemy tytuł wydawnictwa SQN „Turbulencja” kapitana Dariusza Kulika. Po przeczytaniu książki będziecie wiedzieć, czy zawód pilota cieszy się w różnych krajach takim samym poważaniem, czy piloci przechodzą szkolenia z wodowania samolotów i czy współczesne samoloty latają „same”. Wciągająca opowieść pozwoli Wam oderwać się od ziemi.

„Trzy kobiety” Lisy Taddeo to reporterski portret kobiet, które łączy doświadczenie trudnych relacji miłosnych. Wiwisekcja prowadzona przez Taddeo odkrywa przed czytelnikiem mroczne sekrety bohaterek jednocześnie pokazując złożoność ludzkiej psychiki. Książka wydana nakładem wydawnictwa Marginesy, ukazała się  pod koniec lutego.

Dla fanów literatury popularnonaukowej mamy trzy pozycje obowiązkowe, które w ostatnim czasie pojawiły się na księgarskich półkach.

Jeżeli uważacie, że statystyka to wyżyny nudy lub wiedza tajemna o której nie da się mówić z humorem, poznajcie Janinę Bąk. Ona udowodni, że wszystko można statystycznie zmierzyć, a dodatkowo wyprowadzi matematyczny wzór na miłość. Książka „Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady żeby dostać Nobla?” wydana przez W.A.B. to podróż przez meandry nauki, która na pewno doprowadzi Was do celu, jeśli jest nim dawka wiedzy połączona z dobrą zabawą.

„Ukryty geniusz. Pigułki na rozum, hakerzy mózgu i sekrety inteligencji” Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego to kolejna (po „Człowieku, który nie mógł przestać”) książka Davida Adama. Czy zastanawialiście się kiedyś, czy każdy człowiek kryje sobie w geniusz, który trzeba tylko odkryć? A może rozmyślacie, dokąd zaprowadzi nas sukcesywne wymyślanie sposobów na poprawę pracy ludzkiego mózgu? Na te i inne pytanie dotyczące pogoni za coraz wyższym poziomem inteligencji znajdziecie w książce Davida Adama.

 Nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się w marcu książką „Wyścig z maszynami. Jak rewolucja cyfrowa napędza innowacje, zwiększa wydajność i w nieodwracalny sposób zmienia rynek pracy?”. Postęp technologiczny w bezpośredni sposób wpływa na ilość i rodzaj miejsc pracy. Czy wszyscy zostaniemy zastąpieni przez maszyny? Czy wszechobecna cyfryzacja zaskutkuje zjawiskiem „końca pracy”? Jeśli jesteście ciekawi, sięgnijcie po książkę Erika Brynjolfssona i Andrew McAfee, naukowców z Instytutu Technologii w Massachusetts.

A może szukacie wciągających powieści, zaskakujących fabuł lub oryginalnych historii?

„Pszczoły i grom z oddali” to niezwykła, wielowątkowa opowieść o ludzkim geniuszu. Galeria nietuzinkowych bohaterów, których losy splata muzyka, do tego liryczne opisy i azjatycka obyczajowość. To wszystko znajdziecie  w książce Riku Ondy wydanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, kolejnej z odsłon „Serii z Żurawiem”.

 Miłośników twórczości Zośki Papużanki ucieszyła pewnie kwietniowa nowość Marginesów zatytułowana „Przez”. W nowej powieści autorka mierzy się z tematem obsesji, zaburzeń osobowości i…fotografii. Poznajemy mężczyznę, który wynajmuje mieszkanie, aby obserwować i fotografować mieszkańców sąsiedniego bloku…Co go do tego skłoniło i jaki będzie ciąg dalszy tej historii?

Jeśli wolicie wciągające kryminały, nie przegapcie kolejnej historii o komisarz Ninie Warwiłow. „Czerwony świt” wydawnictwa Czarne to historia nowego śledztwa, które prowadzi policjantka. Morderstwo, misterna intryga, tropy prowadzące donikąd i codzienność bohaterów, której daleko do ideału – to wszystko w najnowszej książce Jędrzeja Pasierskiego.

Dla zainteresowanych sztuką mamy dwie propozycje książkowych nowości.

„Asteroid i pólkotapczan. O polskim wzornictwie powojennym” Katarzyny Jasiołek to sentymentalna podróż do czasów segmentów, ceramiki, kolorowego szkła. PRL i jego estetyka to dziś temat, który cieszy się rosnącą popularnością. Jak powstały kultowe dziś meble i przedmioty dekoracyjne? Kto je zaprojektował i jak je produkowano? Książka dla wszystkich zainteresowanych designem i dla tych, którzy lubią podróże w estetyczną przeszłość.

Kaplica Sykstyńska – słynne miejsce konklawe i obowiązkowy punkt programu wycieczek zwiedzających zabytki Watykanu – jest przedmiotem niezliczonej ilości publikacji. Nakładem wydawnictwa Jedność ukazał się niezwykły album „Kaplica Sykstyńska” autorstwa włoskiego historyka sztuki Antonio Paolucciego. Kampania fotograficzna z użyciem najnowszych technologii, której efekty widzimy w albumie, pozwoliła na wykonanie reprodukcji słynnych fresków w skali 1:1. Dla wszystkich miłośników malarstwa, którzy nie mieli okazji zwiedzać Kaplicy Sykstyńskiej osobiście jest to okazja do niecodziennej „podróży” po słynnych zabytkowych wnętrzach.

 I na koniec propozycje trzech poradników.

„Szkoda, że Twoi rodzice nie przeczytali tej książki” Philippy Perry od wydawnictwa Agora to poradnik dla wszystkich rodziców, którzy chcą zmienić na lepsze relację ze swoimi dziećmi. Książka brytyjskiej psychoterapeutki to zbiór wskazówek, które odmienią Wasze spojrzenie na rodzicielstwo i pomogą rozwiązywać wychowawcze zagadki.

 Dla nie-optymistów, a także dla wszystkich, którzy szukają wskazówek jak znaleźć w życiu odrobinę radości, proponujemy jedną z książek znanego pioniera samorozwoju Dale’a Carnegie „Jak wieść wspaniałe życie i cieszyć się każdym dniem”. Czy istnieje recepta na szczęśliwe życie? A może jedni rodzą się pechowcami, inni szczęśliwcami i nic nie może tego zmienić? Tym, których nurtują takie pytania proponujemy wydaną przez wydawnictwo Sensus, książkę słynnego pisarza.

Cyfrowy minimalizm Jak zachować skupienie w hałaśliwym świecie” Cala Newporta to propozycja dla wszystkich tych, którzy zmęczeni są codziennym wyścigiem po coraz większą liczbę lajków, aplikacjami monitorującymi to, jak żyjemy i wszechobecnymi mediami społecznościowymi. Jeśli chcecie zostać cyfrowymi minimalistami sięgnijcie po nowość wydawnictwa Studio Emka.

53 Shares:
Może zainteresować Cię także