Jak będą wyglądały tegoroczne wakacje? Dziś nikt tego nie jest w stanie przewidzieć. Jeśli plaże zostaną zamknięte, a do basenu hotelowego ustawi się długa kolejka, to nie martwcie się, pozostanie wam stara, dobra książka. Teraz też w formie e-booka. A tę można czytać z dzieckiem wszędzie – i w domu, i na wyjeździe.

Wasze pociechy zapewne już świetnie sobie radzą w świecie pandemii. Jeśli chcecie pokazać im, jak zmieniają się stosunki międzyludzkie i priorytety podczas przymusowej kwarantanny, polecamy e-booka Pies  w czasach zarazy Doroty Combrzyńskiej-Nogali. Łódzka kamienica, wyludniony park i dzieci, które nudzą się na balkonach, a zarazem obserwują z zaciekawieniem zmieniającą się rzeczywistość.

Dla maluchów zafascynowanych odkrywaniem świata Wydawnictwo Literatura przygotowało dwie książki o Stelli i świecie, którego mała dziewczynka jest baczną obserwatorką. I o mamie, która jej ten świat pokazuje. Autorka, Nina Lussa, w pierwszej z nich pokazuje dziecku skarby – las i wodę, uczy, jak z nich korzystać i jak o nie dbać. Druga książka  opowiada o tym, jak cieszyć się z drobnostek i sprawiać innym radość. Wystarczy drobny gest, ciepłe spojrzenie, aby wywołać uśmiech na twarzy drugiego człowieka.

Ci, którzy traktują życie z przymrużeniem oka, powinni chwycić jeden z tomów serii o Winterze – malamucie, który jest wulkanem energii. W książce Wakacje grzecznego psa Katarzyny Terechowicz i Wojciecha Cesarza Winter znów udowadnia, że – czy to na Mazurach, czy na górskiej wyprawie – zawsze jest (według niego) bardzo grzecznym psem i… tolerancyjnym wobec swojej ludzkiej rodziny!

Wydawnictwo przygotowało też coś dla tych, którzy w wakacje planują nadrobić klasykę i uwielbiają rozwiązywać zagadki kryminalne. Polecamy im serię Zbigniewa Nienackiego o Panu Samochodziku, muzealniku, który przemierza Polskę wzdłuż i wszerz, by zaskakiwać czytelników niespodziewanymi rozwiązaniami spraw. Warto też sięgnąć po niezapomniane, zekranizowane powieści Adama Bahdaja Wakacje z duchami czy Podróż za jeden uśmiech.

Nastolatkom proponujemy Truskawkowe lato Pauliny Płatkowskiej. Pierwsze zauroczenie na plaży na Santorini, truskawki wygrzane w greckim słońcu, oczekiwanie na esemesa od przystojnego Austriaka – czy miłość mogłaby mieć piękniejszy początek?

­Starsza młodzież może także wyruszyć w rejs z Bjørnem Stenskalle do pirackiego gniazda Jomsborga! Bjørn. Syn burzy oraz Bjørn. Kruki Odyna to powieści Pawła Wakuły o  związkach państwa Mieszka I i Bolesława Chrobrego z wikingami.

Bohaterowie sagi są prawdziwi i żywi. Wciągają nas w swój barwny świat pełen męskich przygód i niezwykłych tajemnic. „Myślałam, że po pierwszym tomie już się uodporniłam, ale nic z tego – pisze Zuzanna Orlińska, znakomita autorka książek historycznych. – Od jutra zapuszczam brodę, kupuję topór i wyruszam na łupieżczą wyprawę!”

Nie zapomnijcie, prócz maseczki i rękawiczek, zapakować do plecaka książki na wakacje!

1 Shares:
Może zainteresować Cię także