Dla tych którzy tęsknią za podróżami i zwiedzaniem oraz dla tych, których fascynują mistrzowie malarstwa mamy dobrą wiadomość – w lutym do księgarń trafiło niezwykłe wydawnictwo albumowe Malarstwo w Muzeach Watykańskich.

Muzea Watykańskie to licząca tysiące eksponatów bogata kolekcja dzieł sztuki gromadzona przez kolejnych zwierzchników kościoła katolickiego, której początki wiązane są z osobą papieża Sykstusa IV (XV w.). Zgromadzone w 14 muzeach zabytki malarstwa i rzeźby, ale także manuskrypty, druki, lapidaria, a nawet papieskie pojazdy można oglądać przemierzając trasę długości 7 kilometrów.

Zobacz także: Zwiedzaj Muzea Watykańskie, nie wychodząc z domu!

Album Malarstwo w Muzeach Watykańskich prezentuje wybrane arcydzieła malarskie ze skarbów zgromadzonych w papieskich zbiorach. Prezentacja zaczyna się od Pinakoteki i przechowywanych w niej skarbów, czyli dzieł Giotta, Fra Angelica, Benozza Gozzolego, Melozza da Forlì, Carla Crivellego, Pietra Pierugina, Rafaela, Leonarda, Tycjana, Belliniego, Veronese, Barocciego, Guercina, Reniego, Domenichina i Caravaggia. Dzięki albumowi zwiedzimy też kaplicę Mikołaja V z arcydziełem Fra Angelico, obejrzymy też Apartament Borgia ze słynną pracą Pinturicchia, a następnie znane Stanze Rafaela. Na kolejnych stronach trafiamy do Galerii Map Geograficznych, przechodzimy przez Salę Sobieskiego, w której możemy podziwiać ofiarowane przez papieżowi przez Polaków w 1883 roku dzieło Jana Matejki.

fragment albumu Malarstwo w Muzeach Watykańskich, Rafael, fresk Szkoła Ateńska

Autor, wybitny historyk sztuki i wieloletni dyrektor Muzeów, proponuje spojrzenie na włoską sztukę przez pryzmat wielkich malarzy – od Giotta po Francesca Podestiego. Zapoznaje nas z malowidłami na desce i płótnie oraz freskami z Muzeów Watykańskich, dziełami o różnym pochodzeniu i zamówionymi przez różnych zleceniodawców, ale połączonymi kolekcjonerską pasją kolejnych papieży.

Anatonio Paolucci (ur. w 1939 r. w Rimini) to włoski historyk sztuki, specjalista w zakresie historii renesansu, minister kultury w latach 1995–1996, dyrektor Muzeów Watykańskich w latach 2007–2017, autor kilkuset artykułów naukowych, a także monografii poświęconych takim twórcom, jak Luca Signorelli czy Marco Palmezzano. 

Album prezentuje wybrane arcydzieła malarskie ze skarbów zgromadzonych w Muzeach Watykańskich. Jego autor, wybitny historyk sztuki i wieloletni dyrektor Muzeów, jak nikt potrafił dokonać atrakcyjnego wyboru dzieł do prezentacji i zadbać o bogaty komentarz rzeczowy. Oprócz ogromnego waloru estetycznego i edukacyjnego album ma także wartość praktyczną i może służyć jako fachowy przewodnik po malarstwie zebranym w Muzeach Watykańskich. 

Źródło: wydawnictwo Jedność

5 Shares:
Może zainteresować Cię także