Wbrew corocznym, pesymistycznym raportom Biblioteki Narodowej dotyczącym stanu czytelnictwa w Polsce, wygląda na to, że czytanie ma się w Polsce nader dobrze. Niedawne badania dotyczące ulubionego hobby Polaków przynoszą zaskakujące wyniki.

Wszyscy mamy jakieś hobby. Zdecydowana większość Polaków — aż 87% — po godzinach rozwija swoje zainteresowania. Z badania przeprowadzonego przez portal pracuj.pl wynika, że najbardziej popularne pasje Polaków to, kolejno, czytanie, podróże i sport.

Może zwrot w stronę książki to wynik trwającej pandemii? Redaktorzy serwisu zapytali reprezentatywną grupę 2097 Polaków o posiadane pasje oraz ich znaczenie w życiu zawodowym. Jak podaje portal pracuj.pl, „dbanie o work-life balance odgrywa istotną rolę dla pracowników, co szczególnie pokazał czas pandemii, a hobby sprzyja uwolnieniu myśli od obowiązków zawodowych”.

Najczęściej deklarowane było czytanie książek (aż 41% osób biorących udział w badaniu odpowiedziało, że spełnia się w lekturze). Na drugim miejscu, jeśli idzie o ulubione hobby Polaków, znalazły się podróże (33% badanych), na trzecim zaś — uprawianie sportu (na sport wskazało 31% badanych osób).

Obok czytania, podróży i sportu Polacy najczęściej pasjonują się kuchnią i kulinariami (23%) oraz uprawianiem działki (18% badanych). Popularne są również gry komputerowe, majsterkowanie, kibicowanie, muzyka, fotografia, a także gra na instrumencie, kolekcjonerstwo, szycie oraz wędkarstwo.

Większość osób biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez redakcję portalu pracuj.pl — aż 53% — wskazało, że przy odpowiedniej determinacji każdy może zmienić swoje hobby w zawód. Czy zatem już niedługo Polska stanie się krajem zawodowych czytelników literatury?

Źródło: Rynek-ksiazki.pl

41 Shares:
Może zainteresować Cię także