Już po raz piąty WN PWN zaprasza do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku. Jakie słowo wygra tegoroczny konkurs?

Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z projektem Narodowego Centrum Kultury: Ojczysty – dodaj do ulubionych. Celem konkursu jest wyłonienie najbardziej popularnych używanych przez młodzież słów i określeń. W skład jury, czuwającego nad przebiegiem plebiscytu, wchodzą uznani eksperci: Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Anna Wileczek (Uniwersytet Uniwersytet J. Kochanowskiego w Kielcach), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Bartek Chaciński (Polityka).

Konkurs z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem – w roku ubiegłym do jury wpłynęło aż 41 tysięcy zgłoszeń. Zwycięzcami w minionym roku okazały się słowa “jesieniara”, “eluwina” i “alternatywka”. Wcześniej były to “sztos” czy “XD” – listę zwycięskich określeń (oraz ich znaczenie), uzupełnioną o słowa, które zostają wyróżnione przez jury można znaleźć w Galerii Młodzieżowych Słów Roku.

Jak głosować?

Tegoroczny konkurs potrwa do 30 listopada, a jego wyniki zostaną ogłoszone na początku grudnia. Głosować można za pośrednictwem formularza umieszczonego na stronie sjp.pwn.pl – wraz z propozycją słów konkursowych należy umieścić wyjaśnienie ich znaczenia lub przykłady ich użycia. Jak informuje organizator Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze.

18 Shares:
Może zainteresować Cię także
Koronawirus. Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby się zabezpieczyć
Więcej

Ukazała się pierwsza książka o koronawirusie. Co w niej znajdziemy?

Koronawirus. Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby się zabezpieczyć – pod takim tytułem ukazała się właśnie książka dr Ewy Krawczyk. To pierwsza polska publikacja o złośliwym patogenie, który doprowadził do pandemii. Sprawdzamy, czym podzieliła się w niej biolożka związana z Międzynarodowym Towarzystwem Chorób Zakaźnych.