Wydawnictwo Premium i dystrybutor OSDW Azymut przekażą książki dla dzieci uchodźców. Kilkaset egzemplarzy „Bajek ukraińskich” trafi do maluchów za pośrednictwem Fundacji Powszechnego Czytania. Pierwsza partia książek zostanie przekazana 21 marca. 

„Bajki ukraińskie” to dwujęzyczne polsko-ukraińskie wydanie tradycyjnych bajek z pięknymi ilustracjami Anny Anuszewskiej i Oksany Bagriy. Książka została przygotowana przez Wydawnictwo Premium kilka lat temu, a jej twórcy mieli przed sobą szlachetną misję, by z pomocą bajek w dwóch językach uczyć ich czytelników otwartości i tolerancji dla innych. Dziś te lekcje są bardzo cenne. 

Mamy nadzieje, że ukraińskie bajki dadzą dzieciom, które musiały uciekać przed wojną, odrobinę wytchnienia. Za pośrednictwem Fundacji Powszechnego czytania książki trafią do dzieci z Ukrainy, które już przebywają w polskich domach dziecka, ośrodkach recepcyjnych i innych miejscach, gdzie znalazły opiekę – mówią inicjatorzy akcji.

Fundacja Powszechnego Czytania prowadzi zbiórkę funduszy na zakup i pozyskanie książek dla dzieci uchodźców.  Część książek zostanie zakupiona, ale Fundacja rozmawia też z zaprzyjaźnionymi wydawnictwami, które mogłyby przekazać książki. Dotrą one do dzieci dzięki współpracy z organizacjami pozarządowymi, z którymi współpracuje FPC. Szczegóły na www.fpc.org.pl.

Uchodźcy, którzy przybywają z Ukrainy, to głównie kobiety i dzieci. Do Polski przyjechało też wiele maluchów i nastolatków, które wychowują się w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Wszystkie one mają za sobą już bardzo trudne doświadczenie – ucieczki przed okrucieństwem wojny. Kolorowe książki, czytane wspólnie z opiekunami, pozwolą im na chwilę zapomnieć o traumie i dadzą namiastkę normalności. 

Grupa PWN, do której należy dystrybutor OSDW Azymut, przekazała do tej pory na pomoc Ukrainie 80 000 zł. Środki firmy wesprą zbiórkę „Pomoc dla Ukrainy” zorganizowaną przez Caritas Polska oraz akcję pomocową szpitala Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

56 Shares:
Może zainteresować Cię także