Bestseller przetłumaczony na 13 języków jest już dostępny dla polskich czytelników. Do księgarń trafiła właśnie książka Abigail Tucker wydana nakładem Copernicus Center Press Lew w salonie.

Każdy z nas zna kogoś kto ma kota. Koty domowe, dachowe, dzikie, rasowe. Towarzyszą ludziom od tysięcy lat – miały swoje miejsce w religii i kulturze.

Dziś towarzyszą nam na każdym kroku – koty stały się rzeczywistymi królami zwierząt. Skąd wzięło się nasze uwielbienie? Dlaczego oddajemy im swój czas, przestrzeń i uczucia?

Abigail Tucker postanowiła znaleźć źródło naszej fascynacji tymi zwierzętami i zbadać kocią ekspansję. W tym celu rozmawiała z naukowcami, hodowcami i aktywistami, którzy poświęcili im swoje życie. Odwiedziła laboratoria, w których bada się kocie kości wydobyte z pierwszych ludzkich osad i przemierzała odludne zakątki w poszukiwaniu kotów dziko żyjących.

Lew w salonie to podróż przez historię, nauki przyrodnicze i popkulturę w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak to się stało, że koty domowe podbiły świat, internet i nasze serca.

Fragment książki Lew w salonie:

Wiadomo już, że nasza kultura – zarówno ta off-line, jak i ta realizująca się w sieci – jest w szponach kociego szaleństwa. Koci celebryci podpisują kontrakty filmowe, przekazują darowizny na cele dobroczynne, a na Twitterze śledzą je gwiazdki Hollywood. Promują własne linie ubrań i mieszanki mrożonej kawy, ich pluszowe podobizny wypełniają półki w najbardziej luksusowych domach towarowych, internet zaś roi się od ich zdjęć. Koty kontrolują nawet całe kocie kawiarnie – te dziwaczne, otwierające teraz swe podwoje w Nowym Jorku, Los Angeles i innych miastach na całym świecie przybytki, gdzie ludzie płacą, żeby wypić herbatę w towarzystwie losowych zwierząt.
Wszystkie te głupotki odciągają jednak uwagę od czegoś znacznie bardziej interesującego. Pomimo faktu, że przyznajemy się do obsesji na punkcie kotów, wiemy bardzo niewiele o tym, czym są te zwierzęta, jak to się stało, że zamieszkały z nami, i dlaczego zdobyły tak wielką władzę zarówno w naszych domach, jak i poza nimi.

***

Cudownie przyjemna w lekturze i dyskretnie dowcipna mieszanka popnauki i komentarza społecznego spodoba się zarówno wielbicielom kotów, jak i szerszemu gronu odbiorców zainteresowanych historią naturalną
“Library Journal”

***

Książka Abigail Tucker Lew w salonie od 14 kwietnia do kupienia w księgarniach.

Abigail Tucker jest dziennikarką czasopisma „Smithsonian”. Jej prace znalazły się w „Best American Science and Nature Writing”, publikowanych corocznie antologiach najlepszych artykułów popularnonaukowych w Stanach Zjednoczonych. Książka Lew w salonie została przetłumaczona na 13 języków i zdobyła tytuł najlepszej książki naukowej, przyznawany przez „Library Journal” i „Forbesa”. 

Źródło: wydawnictwo Copernicus Center Press

24 Shares:
Może zainteresować Cię także