Już po raz siódmy PWN organizuje plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku. Celem inicjatywy jest wyłonienie najciekawszych i najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Nad przebiegiem konkursu czuwają uznani eksperci. Partnerem wydarzenia jest Uniwersytet Warszawski.

Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest od 2016 r. Przez te lata skutecznie wspiera popularyzację języka polskiego i wywiera duży wpływ na współczesną polszczyznę. Plebiscyt co roku wzbudza duże zainteresowanie. Siódma edycja (tak, jak rok wcześniej) odbędzie się w dwuetapowej formule.

Od 11 października do 8 listopada br., będzie można zgłosić propozycje słów konkursowych wraz z wyjaśnieniem ich znaczenia. Mile widziane są również przykłady ich użycia. Następnie Jury plebiscytu dokona analizy nadesłanych zgłoszeń. Na tym etapie plebiscytu Jury może dodatkowo konsultować się z przedstawicielami młodzieży szkolnej. A już 15 listopada br. zaprezentowana zostanie finałowa dwudziestka.

Wraz z publikacją finałowej listy, na stronie sjp.pwn.pl uruchomiony zostanie formularz głosowania. Za jego pomocą będzie można wskazać jedno słowo z listy, które zdaniem osoby głosującej zasługuje na miano Młodzieżowego Słowa Roku 2022. Głosowanie zakończy się o północy 30 listopada br.

Dodatkowo z puli zgłoszeń pierwszego etapu Jury wybierze trzy, które uzna za najciekawsze językowo. Osoba, która zgłosi najbardziej interesujące zdaniem Jury słowo (wraz z definicją) otrzyma Nagrodę Jury. Przyznane zostaną także dwa wyróżnienia.Autorzy tych zgłoszeń otrzymają nagrody książkowe od PWN.

Wyniki plebiscytu poznamy na początku grudnia. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem.

W ubiegłym roku na podium znalazły się: śpiulkolot, naura i twoja stara. Listę i definicje wybranych słów ze wszystkich edycji plebiscytu można znaleźć w Galerii Młodzieżowych Słów Roku.

Misją Wydawnictwa Naukowego PWN, jako wydawcy słowników i poradników językowych, jest nie tylko dostarczanie źródeł wiedzy, ale także popularyzacja polszczyzny – szczególnie wśród młodzieży. Język polski jest przestrzenią dynamicznych procesów, a także daje ogromne pole do wykazania się kreatywnością – w młodej polszczyźnie aż iskrzy od ciekawych zjawisk! Ten plebiscyt i jego rosnąca z roku na rok popularność są tego najlepszym dowodem.

Zachęcamy do przesyłania zgłoszeń. Wybierzcie z nami Młodzieżowe Słowo Roku 2022!

Młodzieżowe Słowo Roku

13 Shares:
Może zainteresować Cię także